Haydar Akar KENTKONUT’u sormuş, “Kentsel dönüşüm mü, rantsal dönüşüm mü?

MAKALEYİ DİNLE

Geçen hafta boyunca KENTKONUT’u yazdım ya, yazılarımı okuyanlar sağ olsunlar ellerinde Kentkonut’la ilgili ne kadar bilgi ve belge varsa gönderdiler.

Mektupla, e-postayla, telefonla, faksla…

Konuya duyarlı kişilerden biri de, CHP Milletvekili Haydar Akar idi.

Haydar Akar, geçen yıl, 3 Nisan 2013 tarihinde, Kentkonut’la ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bir soru önergesi vermiş ve yaygın iddiaları dile getirmiş.

Demiş ki:

*Kentkonut’un uygulamaları kamuoyu vicdanını rahatsız ediyor.

*Kentkonut, kuruluş amacının dışında belirli bir kitleye hizmet veriyor.

Akar, dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler’in cevaplaması için 5 soru sormuş.

Sorular şöyle:

1.      Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kent Konut A.Ş tarafından yapılan Umutkent konutlarında ilk satış hangi usulle yapılmıştır? Vatandaşlara ev sahibi olabilmeleri için ne tür kolaylıklar sağlanmıştır? Hangi banka kredileri kullandırılmıştır? Bu banka kredilerinin faiz oranları ne kadardır?

2.      Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Konut A.Ş Umutkent konutları satılırken istek sahiplerinin gelir düzeyi dikkate alınmış mıdır? Alındı ise öncelik hakkı neye göre tanınmıştır? Vatandaşların sabahın çok erken saatlerinde satış için hazır bulunmalarına rağmen satışa çıkmadan yetkililer tarafından dairelerin 'BİTTİ' denildiği iddiaları doğru mudur? Yoksa bu dairelerin satışı, Büyükşehir Belediyesi koridorlarında gerçekleştirilerek Belediye personeli ve üst düzey bürokratlara verilerek kentsel dönüşüm yerine rantsal dönüşüme mi hizmet edilmiştir?

3.      Umutkent projesinin satışında Kentkonut tarafından yapılan diğer konut projelerinde uygulanan satış prosedürlerinin dışında hareket edilmiş midir? Edilmiş ise gerekçesini nasıl açıklıyorsunuz? Umutkent konutlarında, senet karşılığı daire satışı gerçekleştirilmiş midir? Bu senetlerin borçlu talebi ile vadelerinde öteleme yapılmış mıdır? Şu ana kadar tahsil edilemeyen kaç kişiye ait senet bulunmaktadır? Tahsilatı hâlâ gerçekleştirilemeyen senetlerin sahipleri kimlerdir? Bu kişilerin belediye ya da iştiraklerindeki görevleri nelerdir?

4.      Kent Konut A.Ş tarafından yapılan Umutkent konutlarının daire ilk satış bedelleri ne kadardır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışanları ve bürokratlarına uygulanan indirim oranı ne kadardır? Belediye çalışanları ya da bürokratlarından kaç tanesi hâlâ Umutkent konutlarından daire sahibidir? Belediyeye borcu devam ettiği halde Umutkent konutlarındaki dairesini satan kaç belediye personeli vardır? Bu personeller kimlerdir ve görevleri nedir?

5.      Konuya ilişkin Bakanlığınız tarafından herhangi bir çalışma yürütülecek midir? Yoksa bu konuda"...herhangi bir araştırmaya ve soruşturmaya gerek yoktur." denilerek sümen altı mı edilecektir?

 

Bakan Güler’in verdiği cevap

Haydar Akar sormuş da, Bakan Muammer Güler ne cevap vermiş?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden, daha doğrusu KENTKONUT’tan konuyla ilgili bakanlığa gönderilen bilgiler ne ise…

Güya inceleme yapılmış da, bu inceleme sonunda şu sonuca ulaşılmış:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin iştiraklerinden Kent Konut A.Ş. tarafından Erenler-Cedit bölgesinde yapılan Umutkent Konutları'nın, müracaat sırası önceliği ve nokta satış usulü ile satıldığı, kişilerin, başvuru sırasına göre o anda satışta olan konutlar arasından dairesini seçtiği, bunun dışında kimseye herhangi bir ayrıcalık tanınmasının söz konusu olmadığı, bu konutlardan almak isteyen arsa maliklerinin tamamının taleplerinin karşılandığı,

Konut satış fiyatlarının ve ödeme koşullarının satış süreci boyunca, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kent Konut A.Ş.'nin resmi internet sitelerinde yayınlandığı, ayrıca medyada ve görsel basında da yer aldığı, konutların satış bedellerinin; zemin kat 105.500 t - 125.500 t arası, normal kat 115.300 t -144.300 t arası, dubleks 130.700 t -158.200 t arası olduğu, tüm satışların, bu satış fiyatlarına göre gerçekleştirildiği, sadece Belediye personeline, peşin satışlarda, Kent Konut Yönetim Kurulu Kararı gereğince belirlenen %20'lik oranda indirim yapıldığı, bunun dışında herhangi bir indirimin söz konusu olmadığı, adı geçen konutlarda borcu ödenmemiş herhangi bir dairenin mevcut olmadığı ve tüm dairelerin tapularının verilerek kat mülkiyetin geçildiği, kat maliklerine dair bilgilerin ilgili tapu idaresinden temin edilebileceği,

Umutkent Konutları Projesi'nde üyelerin kredi imkânlarından yararlanabilmesi için Kuveyt Türk Katılım Bankası ile çalışıldığı ve daire satış bedelinin %20'sini peşin yatıranların, kalan miktar için buradan kredi kullandıkları, 120 ay için uygulanan kar payı oranının %0,99 olduğu,

Kent Konut'un satışını yaptığı her konut projesinde olduğu gibi Umutkent Konutları'nın satışının da 13.05.2009 tarihinde yapılan basın açıklaması ile kamuoyuna duyurulduğu, satışın başladığı gün vatandaşların yoğun taleple, Kent Konut A.Ş.'nin Satış ve Pazarlama Birimi'ne gelerek seçtikleri daireler için gereken şartları yerine getirmek suretiyle ön kayıt yaptırdıkları, 152 konuttan oluşan projeye talebin fazlalığı yüzünden konutların aynı gün satıldığı, daha sonra kredisi onaylanmayan ya da vazgeçen üyelerden açılan dairelerin satışının ise yine nokta satışı usulü ile gerçekleştirildiği anlaşılmıştır.”

 

Eğer gerçekler saklanmasaydı…

Haydar Akar’ın 3 Nisan 2013 tarihinde sorduğu soruya Bakan Muammer Güler ne zaman cevap vermiş?

15 Ağustos 2013’te…

Yani Tam bir yıl önce…

Bakan Güler, özetle ne diyor?

İddia edilenlerin hiç biri doğru değil!

“Yapılan inceleme…”lafın gelişi.

İnceleme filan yok.

Belediyeden bakanlığa gönderilen bilgi ne ise, Bakan Güler’in cevabında bu bilgiler yer alıyor.

Şunu söylemek istiyorum:

Eğer bir yıl önce KENTKONUT’la ilgili gerçekler gizlenmemiş olsaydı, bugün bu “rezalet” yaşanmazdı.

Şimdi Kentkonut, “temizlenmesi çok zor” bir kurum haline geldi.

Haydar Akar’ın söylediği gibi, “kentsel dönüşüm” “rantsal dönüşüm” oldu!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmitli - Kat kısıtlaması saçmalığına ne zaman son verilecek?.Kat kısıtlaması saçmalığı yüzünden kent köreliyor köye döndü!.Yeni yapılan alış-veriş merkezi iş merkezi,toplu konut projelerinin sitelerin,çarşı merkezindeki konutların,mahallelerde 4'haneden fazla konutların,kamu hizmet binalarının,camilerin (cami demişken;artık 50-100-200-300 mt'de bir cami yapılmasın artık yeter camiler boş bu yüzden tek saf bile dolmuyor.)'alt bodrum katlarına neden otopark yapılmıyor yaptırılmıyor?Kocaeli resident tarzı modern binalar ve altlarında otoparkları olmalı çevreci konutlar inşa edilmeli.

Yanıtla . 0Beğen 26 Ağustos 17:23
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR