AK Parti’de adayları görünce çok şaşıracaksınız

MAKALEYİ DİNLE

Büyük sürprizlere hazırlıklı olunmasını faydalı ve uygun görüyorum açıkçası.

AK Partililer beklemedikleri bir şok ile karşılaşabilirler çünkü.

Hatırlayın, çok değil, sadece ocak ayına kadar hafızanızı şöyle bir geriye götürün.

Koltuğunda devam etmesini garanti gören o kadar belediye başkanı vardı ki, kendini kaptırıp da tebrikleri kabul ederken, sabah olduğunda bambaşka bir güne uyanan ilimizdeki tam altı belediye başkanı muhtemelen şu sıralar psikolojik destek alıyorlardır.

İşte o dönemi hatırlayın. AK Parti mevcut başkanların yarısını tırpanlamış, yerlerine ise bazıları sürpriz olmak üzere yeni isimleri aday göstermişti.

Tabi, bu siyasal oluşumun adı AK Parti. Haliyle yeni sürprizlere de hazırlıklı olmak lazım. Yani sizin anlayacağınız iktidar safında sürprizler bitmedi…

***

Malum, AK Parti’de yaklaşan bir kongre süreci var.

İlimizde ise toplamda on iki ilçe başkanı var.

Sorsan yine hepsi kendilerinden emin.

Ancak bazıları olayı farklı bir şekilde düşünmüş ve adaylıkları ile ilgili belki önyargıların olması, belki de daha farklı düşünceler içinde bulunmaları nedeniyle bu işten feragat etmişler bile.

Bu ilçeler Gebze, Derince ve Çayırova…

Gebze’de ilçe başkanı Cemalettin Kaflı’nın milletvekilliğini düşündüğü için bu kararı aldığını herkes biliyor. Çayırova’da ise Nazmi Özmen’in nasıl bir beklenti ya da sıkıntı içinde olduğunu ise çok kişi bilmiyor.

Derince’de de iyi niyetinden ve özelliklerinden şüphe etmediğim Ahmet Ark’ın kararı çok büyük olasılıkla tercih edilmeyeceği ile ilgili fikir sahibi olmasından kaynaklanıyor.

***

Adaylık yarışında tercih edilmeyeceğini bildiği halde, yine de seçim sonuçlarını avantaj olarak gören, bunu koz olarak kullanarak koltuğunu koruyan ilçe başkanları da var. Bu başkanlardan ikisi kesinlikle aday gösterilmeyecek.

İkisinin ise koltuğu büyük tehlikede. İbre biraz da teşkilatın istediği isme doğru kayıyor. Buna karşılık da 5 ilçe başkanının koltuğunu korumayı garantilediğini rahatlıklı söyleyebiliyorum.

Zaten bu ilçelerin kimler olduğunu üç aşağı beş yukarı ilimizde siyasete biraz olsun meraklı olan herkes tahmin edecektir.

***

Kısacası AK Parti’de belediye başkan adayları ile başlayan radikal değişim rüzgarı, Ahmet Davutoğlu’nun başbakanlığında yine devam edecek gibi duruyor.

Buna karşılık AK Parti’de il başkanı Mahmut Civelek’in, çoğunluğuna gönüllü, bir kaçına ise gönülsüz olarak, mevcut ilçe başkanlarına destek verdiğini zaten biliyoruz.

Civelek’in de bunu yapmak istemesindeki ana sebep belli aslında.

Çünkü iki seçim üst üste 13-0 yapan bir il başkanı olmasına rağmen milletvekilliği olayının tartışılması sanıyorum sinirlerini bozuyordur.

O da haliyle böyle bir önlem alarak teşkilat üzerindeki etkinliğini, il başkan adayı olmaması durumunda da sürdürmek istiyor.

Yani sizin anlayacağınız, durumu kritik olan ilçe başkanlarının Civelek’ten başka tutunacak pek dalı kalmamış gibi duruyor.

Neyse, çok bir şey kalmadı.

En azından adayların belirlenmesinin arifesinde edindiğimiz genel bilgiler bunlar. Aslında aday gösterilmeyeceğini düşündüğüm ilçe başkanlarının yerine belirlenen isimler hakkında da bazı bilgilerim var.

Ancak son bir teyit gerekiyor.

Neticede zaman bitti bitiyor.

Umarım sonuç herkes için hayırlı olur…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR