28. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları

MAKALEYİ DİNLE

Başlık biraz uzun. 2017 için yazacağım yazıda şunu okuyacaktınız: “29. Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları Kocaeli’de başlıyor!..” Tabi bu olmayacak. Çünkü Kocaeli için başta Üniversitemiz olmak üzere, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu, çeşitli şirketler, Türk Spor Teşkilatı, sporcular, antrenörler, medyamız, yöneticilerimiz, hazır sponsorlarımıza rağmen bir “kişi” yüzünden bu oyunları ülkemize alamadık.

Aslında yazılarımda ismi gizli tutmayı sevmem ama o kişiden kaynaklanmayan başka sebeplerin olabileceği düşüncesi ile şimdilik böyle yazıyorum.

Bu oyunları 2017 için almaya o kadar yakındık ki, FISU bile bu işe şaştı kaldı. Çünkü Kocaeli dışında yarışan iki şehir vardı. Biri Çin’in karşısında bulunan bir ada devlet olan Taiwan’ın başkenti Taipei, diğeri ise 2016 yılı Yaz Olimpiyat Oyunlarını düzenleyecek Brezilya’nın Brasil isimli şehri. FISU Brezilya’nın Olimpiyat Oyunlarını düzenlemesinden sonra bu oyunları yapmaya kalkmasında gerekli disiplini gösteremeyebilir endişesini taşıyordu. Taipei için ise Çin’in ciddi bir karşı duruşu vardı ve zaten bu kıta 2011 yılında Shenzen’de bir Üniversite Yaz Oyunları düzenlemişti.

Geriye Avrupa kıtası ve bu işe en hazır, 76 bin sayısı ile Üniversite öğrencileri, 300 bini geçen merkez nüfusu ve Üniversiteler arası yarışmalarda her yıl en az 30 branşta yarışmalara katılan ve genel değerlendirmede podyum alan Kocaeli kalıyordu.

O kişi, bunu ben kendi şehrimde yaparım dediğinden (!), galiba hem ülkemiz hem de kentimiz bu muhteşem organizasyonu yapmaktan geri kaldı. Hatırlayanlarımız olacaktır, 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları için Arjantin’e giden ekibimize sorulan sorulardan birisi olarak “Siz niçin 2017’yi yapmaktan çekildiniz?” denmişti.

Şimdi, 28. Universiade için Güney Kore’nin Gwangju şehrindeyim. Olimpik köy olarak yüksek katlı evler planlanmış. Her bir dairede 3 oda ve bir salon var. İki duş, tuvaleti, her kişiye bir yatak, klima, bir çalışma masası kullanıma hazır şekilde yönetici, antrenör ve sporculara tahsis edilmiş. Pencerelerde sineklik, ses izolasyon camı ve ısı cam birlikte kullanılabiliyor. Stor perde pratik olmuş. Bu evler daha sonra sahiplerine verilecek. Binalar yeni. Her duvar ve dolaplar özel malzeme ile kaplanmış. Oraları kullanılmıyor.

Bazı teknik bilgiler vereyim: Toplam 146 ülkeden 12986 sporcu buradalar. 21 branşta mücadeleler sürüyor, maç ve yarışların sayısı 272 adet olacak. Türkiye 12 spor dalında 160 kişilik bir ekiple buraya geldi. 3 Temmuz’da başlayan oyunlar 14 Temmuz 2015 günü kapanış töreni ile sona erecek.

Yemek saatleri sabah 6’dan, akşam 12’ye kadar. Her tür mutfak var. Helal gıda için özel bir yer var ve burada 3 Türk aşçıyı görmek beni sevindirdi. Etli kuru fasulye, nohutlu pilav, çoban salata; ne isterseniz hazır. Ardından çay ya da kahve isterseniz o da var. Binlerce görevli bu merkezi kullanıyor. Kalınan yerlere çok uzak değil, herkes neredeyse eşit sürelerde buraya ulaşıyor. Hergün günlük gazete çıkıyor. Maç ve yarışma sonuçları, küçük haberler bu gazetede veriliyor.

Antrenman ve maçlara gidilirken transfer sıkıntısı var. Gecikmeler yaşanıyor ama programda bir aksaklık olmuyor. Çünkü herkes zamanında olması gereken yerde oluyor. Maçların yapıldığı yerlerin bir olimpik merkeze 71 km uzaklıkta. Ama bu gibi mesafeler bu tür organizasyonlarda çok uzak sayılmaz. Bunu şu nedenle yazıyorum: 2021 için acaba Kocaeli’ni yeniden aday yapsak mı diyorum.

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları için aday olacağız diye düşünüyorum. Hazırlanmaya geç kalmayalım. Gençlerimizi, spor sevenlerimizi, şirketlerimizi, sponsorlarımızı, dedelerimizi, anneannelerimizi, torunlarımızı, yeni doğacak çocuklarımızı, herkesi bu iş için hazırlayalım.

Olimpiade’a evet ama önce Universiade’ı Kocaeli’de yapmak koşulu ile…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yavuz Taşkıran - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR