Azerbaycan ziyareti

MAKALEYİ DİNLE

 

 

                Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığında Müsteşar Neriman Kurbanov’un oğlunun düğünü için Bakü’ye gidip geldim. Neriman Bey’in Türkiye’de üniversitede okuyan oğlu ve nişanlısı evlendi.

            Bakan Nazım İbrahimov’un da bulunduğu üst düzey katılımı olan düğünde kuş sütü hariç ikramda her şey mevcuttu. Kazakistan ve Özbekistan’dan dahi sanatçı ve dans gurubu gelmişti. Gelin, damat başta olmak üzere herkes bol bol oynayarak eğlendi. Allah gençleri mutlu etsin, kendilerini tebrik ediyorum.

            Azerbaycan (Az-Tv) devlet televizyonunun özel daveti üzerine kırkbeş dakikalık bir söyleşi çekimi yapıldı.

            Tarihi ve güncel konularda soruları cevaplandırdım. Türkiye- Azerbaycan ilişkilerinin dünü ve bu günü üzerine yorumlar yaparak konuştum.

            Azerbaycan’ın kurtuluş savaşımız sırasında yaptıkları maddi yardımları, Çanakkale Savaşı sırasında gönüllü yardımımıza gelip burada şehit düşenleri anlattım. Yine 1918 yılında Rus ve Ermenilerin Azerbaycan’da katliam yaptıklarını bu katliamdan Nuri Paşa’nın komutasında Kafkas İslam Orduları sayesinde kurtulduklarını anlattım.

            Bakü- Tiflis-Ceyhan boru hattı, Bakü- Tiflis-Erzurum gaz kemeri ve Bakü- Tiflis- Kars demiryolu projelerini anlatarak soruları cevapladım.

            Yapılan çekim önümüzdeki günlerde üç kez aralıklarla yayınlanacaktır. Yayınlanacak gün ve saatleri okuyucularımızla paylaşacağım.

 

                                         BORÇALI KONFERANSI

 

            Borçalı Gürcistan’da Azerbaycan hududuna yakın 500 bin civarında Türklerin yaşadığı bir bölgenin adıdır. Burada yaşayan Türklerin büyük bir bölümünün Bakü’ de iş yeri ve evleri var. Sık sık gidip gelmekteler. Burada yaşayanların Gürcü Parlamentosunda temsilcileri de mevcut. Bu nüfus nedeni ile olacak ki Azerbaycan her zaman Gürcistan Devletine yardım elini uzatıyor. Bu nedenledir ki iki devlet arasında ilişkiler oldukça sıcak ve dostanedir.

            Borçalı Konferansı Azerbaycan’ın ilk Cumhurbaşkanı Mehmet Emin Resulzade’nin 130. Doğum yılı nedeni ile yapıldı. Konferansa bir çok milletvekili, akademisyen ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileri katılmıştı.

            Muhalefet Musavat Partisi Lideri İsa Kamberli, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Cemil Hasanlı, Karabağ Azatlık Teşkilatı Başkanı Akif Nağı ve yardımcısı Cafer Dal, Halk Ozanı Elbeyi Celaloğlu gibi isimler katılmıştı.

            Anons etmeleri üzerine günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma da ben yaptım. Soğuk ve yağmurlu havaya rağmen salon tıklım tıklım doluydu.

            Televizyon kanallarının ve basın mensuplarının hepsi oradaydı.

            Azerbaycan da bulunduğum beş gün süresince bir çok insan soru yağmuruna tuttular. Soruların bir kısmı genel, bir kısmı da güncel konularla ilgiliydi.

            Türkiye de yaşanan didişmeler, olaylar, meclis kavgaları basının birbirine tezat teşkil eden haberlerini Gardaş Türkiye’ de kaos var ama çok üzülüyor şeklinde özetliyorlar.

            Bu arada Bakanlık yetkilileri ve Kocaeli’ne gelenlerin tamamı Kocaeli’ndeki gardaşlarımıza bol bol selam ve hörmetlerimiizi iletin dediler.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR