Çalışanlar iş garantisi istiyor!

MAKALEYİ DİNLE

Dünya çapında lider İnsan Kaynakları sitelerinden oluşan, online işe alım ağı The Network ve dünyanın lider yönetim danışmanlığı firmalarından The Boston Consulting Group (BCG) tarafından tüm dünyada gerçekleştirilen; Kariyer.net’in de Türkiye ayağını yürüttüğü "Global İşgücünün Şifresi" Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Araştırma 189 ülkede 200.000'den fazla farklı sektörlerde mühendis, işçi, doktor, kamu çalışanları gibi farklı iş gruplarına yapılan anket ve bu ankete katılan 50'den fazla kişi ile birebir görüşmeler ile hazırlandı. Anketin Türkiye ayağında BCG ve Kariyer.net, 8627 kişinin katılımıyla detaylı bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’deki katılımcıların % 69’u üniversite, % 6’sı lise, % 4’ü ilköğretim, %7’si ise master derecesindeki mezunlardan oluştu. %47’si kadın, %53’ü erkek mühendis, işçi, doktor, kamu çalışanları gibi farklı iş gruplarından çalışanlar soruları yanıtladı.

**

Çalışmaya göre çalışanların yaklaşık üçte ikisi başka bir ülkede çalışmak istiyor. Çalışmak için en çok tercih edilen yabancı ülkeler genellikle ana dil olarak İngilizce konuşulanlar. ABD’nin ilk sırada yer aldığı listenin ilk üç sırasında İngiltere ve Kanada da yer alıyor. Yabancı dil öğrenmek için yurt dışında çalışmak Türkler için 3. sırada geliyor. Oranı ise %70, Dünya genelinde % 47 olarak karşımıza çıkıyor.

**

Türkiye'deki çalışanların yaklaşık %60'ının yurtdışında çalışmaya sıcak baktığı ortaya çıkarken; araştırma sonucuna göre, Türkiye’deki çalışanlar en çok Almanya’da (%39) çalışmak istiyor. Almanya’yı, Amerika (%33) ve Fransa (%32) takip ediyor. Türkiye’de çalışmak isteyen kişilerin ülkeler listesinde ise Avrupa’dan sadece Fransızlardan talep geliyor. Türkiye özellikle Kuzey Afrika, Orta Doğu, Balkanlar ve Orta Asya gibi bölgelerde yaşayanların çalışmak istedikleri ülkeler listesinde ön sıralarda yer alıyor.

**

Yurtdışında çalışmak isteyenleri en çok motive eden faktörler ise farklı kişisel deneyimler, iş tecrübesi kazanma ve daha iyi kariyer fırsatları olarak sıralanıyor. Yurtdışında çalışmak isteyenlerin pek çoğu (%65'i) için yaşamlarında farklı deneyimler elde etme isteği ön plana çıkıyor. Türkiye'de ise yurtdışında çalışmak isteyenler için daha iyi kariyer fırsatları ve daha iyi yaşam koşulları en önemli motivasyon kaynağı.

**

Anketi yanıtlayanların % 71’i yurtdışında bir işe girdiğinde yaşam standardının yükseleceğine inanıyor. Bu oran global ankette %55’e düşüyor. Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmaların tetiklediği işsiz kalma korkusu dünya genelinde 7. sırada olan iş garantisi konusunun Türkiye’de 2. sırada gelmesindeki en önemli sebeplerden birini oluşturuyor.

 

Gören pek çok, bilen hiç yok

İsmail Çakıroğlu, 51 yaşında. Yeni Cuma Camisi ile Mimar Sinan Sokak arasında 36 yıldır aynı noktada ayakkabı boyuyor. Vakarlı, tebessüm yüzü ve samimi sohbeti karşısındaki insanı cezbediyor. ’36 yıldır buradayım acı-tatlı çok olaya şahit oldum. Binalar yükseldi, caddeler sokaklar kalabalıklaştı. Ticaret yelpazesi genişledi… Her şeye tamam ama dostluk ah o eski dostluklar yok mu?’ Şimdiki ilişkilerden dert yanıyor adeta. ‘ Menfaat üzerine kurulu bir düzen var’ diyor.

**

Süleyman Demirel, dönemin cumhurbaşkanıdır. 1996’da Belsa Plaza’nın açılışı için Kocaeli’ye gelmiştir. Açılışta konuşma yapacağı sırada başındaki o meşhur şapkasını İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’dir. Demirel başındaki şapkasını Sirmen başkana uzatır tutmasını ister. Tam o esnada bir fırsat kollayan İsmail Çakıroğlu şapka Sefa Sirmen’in elin aldığı gibi ortadan kayıp olur. İsmail beyin yaptığı bu iş ne ilktir ve ne de son olacaktır.

**

Kocaeli’ye gelen hemen hemen bütün Başbakanlardan bir hediye almıştır. Mesela rahmetli Ecevit şapkası ve yine rahmetli Özal’ın teşbihi gibi… Onda adeta Başbakanlardan topladığı hediyelerden bir koleksiyonu var. Gündüzleri ayakkabı boyayan Çakıroğlu, akşamları da 86 yaşındaki annesine bakıyor. ‘Yazın kavurucu sıcağına dayanan, kışın dondurucu soğuğuna da dayanıyor’ diyor İsmail abi. Karaosmanoğlu başkana bir defa bu durumumu arz ettim, söz verdi ‘bakarız’ dedi ama gerisi gelmedi. Ben papağan değilim ki tekrar tekrar gideyim. Şükür ekmek paramız çıkıyor.’ Sözleri sarf ederken sanırım günümüzün doyumsuz ve ‘tüketme hastalığı’na yakalanan insanlarına iyi ders veriyor.

**

1985’te evlenip iki yıl sonra boşanan bir daha evlenemeyen Çakıroğlu, ‘toplamda sanırım bin 500 sigortalı günün var. Babamdan kalan bir tarlam duruyor Allah ömür verirse onu sahip belki emekli olabilirim. Çoluk çocuk nasip olmadı. Rabbim ne eylerse güzel eyle, üzülecek bir şey yok.’

 

Başkan Toltar'dan hacılara ziyareti

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Akbulut, Dilovası Belediyesi Meclis Üyeleri, Dilovası Belediye Başkan Yardımcısı Muhiyettin Gültekin ve Dilovası Belediyesi birim müdürleri ile birlikte hac farizasını yerine getiren hacıları evlerinde ziyaret etti.

 

Ellibeş moral veriyor

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, hasta ziyaretlerinde bulunmaya devam ediyor. Ellibeş önceki gün Gölcük Şehitler Mahallesinde ikamet eden Nuriye Zer ile Hatice Sarıoğlu’ nu evlerinde ziyaret edip geçmiş olsun temennisinde bulundu. Ellibeş’e Belediye Meclis üyesi Hilmiye Gövez de eşlik etti.

 

CHP’li Ensar Öğüt’ten internet televizyonculuğu

CHP Ardahan Milletvekili, YDK üyesi ve Gebzeli iş adamı Ensar Öğüt, bölgesindeki çalışmalarını, köy ziyaretlerini, vatandaşların isteklerini basın ile kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Öğüt ayrıca yeni bir adım atarak internet televizyonu Ensar Öğüt TV (http://ensarogut.tv/) ile canlı yayınlarla duyuracak. Öğüt sadece kendi çalışmalarını yansıtacak.

 

Balkan Türklerinden E ge turu

Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği, 7 Kasım-9 Kasım tarihleri arasında Efes, Şirince, Pamukkale’ye gezi düzenliyor.  Gezisinin  içeriğini http://www.balturk.org.tr/efes-sirince-pamukkale-gezisi-tarih-07-11-2014-09-11-2014/ linkini tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ücret 200 TL (Gidiş-dönüş yol ücreti, 1 gece yarım pansiyon konaklama). Geziye katılmak isteyenler 25 Ekim 2014 tarihine kadar kayıt yaptırabilirler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR