Fikri Işık, diğer partilere milletvekili bırakmamış

MAKALEYİ DİNLE

Gazete öyle yazıyor…

“Patron çıtayı yükseltti…”

“Gazete” dediğim, AKP’li işadamı Macit Haldız tarafından satın alınarak AKP’nin yayın organı haline getirilen Özgür Kocaeli gazetesi…

Gazetenin “patron” diye ifade ettiği de, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık.

Fikri Işık, seçimlere 54 gün kala yaptığı tahminde diğer partilere bir şey bırakmamış.

Bütün milletvekillikleri silmiş süpürmüş.

AKP: 7-8, CHP: 2-3, MHP: 1, HDP: Yarım.

Fikri Işık’ın seçim tahmini ile ilgisi sözleri aynen şöyle:

“Kocaeli’deki bugünkü tabloyu doğru analiz etmek için somut verilerden yola çıkmak gerekiyor. Elimizde yakın tarihli 2011, 2014 ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları var. Bir de son olarak yapılan anketler… Şimdi sizinle paylaşacağım sonuçlar, mart ayı başında yapılan kapsamlı bir çalışmadan… Buna göre AK Parti Kocaeli’de 7, CHP 2, MHP 1 milletvekili çıkarıyor. Geriye 1 milletvekili kalıyor. AK Parti çok iyi çalışırsa bu 1 milletvekilini alır, eğer CHP çok iyi çalışırsa 1 milletvekilini onlar alır. Onun dışında MHP 1 milletvekilini gönderir. Ancak altını çiziyorum; bugünkü tablo böyledir. Oy vatandaşın cebindedir, kimse milletin oyuna ipotek koyamaz. Vatandaş 7 Haziran sabahı gider ve istediğine oyunu verir.”

“HDP’nin Türkiye’de barajı aşması çok zor. Kocaeli’deki oyları da 1 değil, yarım milletvekili düzeyinde. MHP de bugünkü tabloda ikinci milletvekilini çıkaramaz. 7 Haziran akşamı sandıklar açıklandığında sonuçları hep birlikte göreceğiz ama söylediğim tabloda çok fazla bir değişiklik olacağını zannetmiyorum.”

 

Bakan Işık’ın sözlerinden çıkan sonuç

Bakan Fikri Işık’ın bu sözlerinden ne sonuç çıkardınız?

*AKP’nin yükselişi sürüyor, aday listesi de çok iyi, bu nedenle 7 milletvekili garanti, sekizinciyi de alabilir.

*CHP kan kaybetmeye devam ediyor, aday listesi çok kötü, bu nedenle sahip olduğu üçüncü milletvekilini kaybedebilir.

*MHP yerinde sayıyor. İki milletvekili hayal. Lütfü Türkkan gitsin boğazdaki köşkünde otursun.

*HDP’nin oyu yarım milletvekili eder. Zaten Türkiye barajını da aşamazlar.

Fikri Bey’in sözlerinden bunlar anlaşılıyor, değil mi?

 

Kocaeli’deki siyasi ortam nasıl?

Seçimlere 54 gün var.

54 gün, siyasette uzun bir süre...

Köprünün altından daha çok sular akar.

Ama 54 gün sonraya bugünden bakarsak, bugünkü şartlar bile Bakan Fikri Işık’ın tahminleriyle uyuşmuyor.

*Bir defa AKP, 2011 genel seçimindeki, 2014 yerel seçimindeki ve cumhurbaşkanlığı seçimindeki AKP değil. Partide Türkiye çapında bir kırılma yaşandığı gerçek. Ne oranda olur bilmem, ama oylarında azalma bekleniyor.

*AKP’nin milletvekili aday listesi, şimdiye kadarki seçim dönemlerinin en kötüsü! Bunu ben söylemiyorum, AKP’lilerin genel görüşü böyle. Seçim kazanmak için değil, bazı kişi ve çevrelere vefa borcunu ödemek için hazırlanmış.

*AKP’de “dava” dönemi, “Odunu koysak seçtiririz” dönemi sona ermiş görünüyor. AKP’li seçmen, listeyi sorguluyor, sorgulamaya da devam edecektir. Bakan Işık’ın dışında, ben hiçbir AKP’linin ağzından sekiz lafını, hatta yedi lafını duymadım. Çoğu partili, “Altı milletvekili çıkarırsak büyük başarı” ifadesini kullanıyor.     

*CHP ile ilgili tahminine gelince… CHP’nin Türkiye genelinde ivmesi yükseliyor. Kocaeli’de de safraları atıp iyi bir liste çıkardı, bu liste de CHP için bir avantaj. Kamuoyu, CHP’nin dört milletvekilini çıkarırken zorlanmayacağı görüşünde!

*Bakan Işık’ın MHP ile ilgili görüşü, gerçeğe daha yakın! İlk iki adayı Saffet Sancaklı ve Lütfü Türkkan’ın İstanbul’dan oluşu, bu partiye Kocaeli’den “ikiyi çıkarma şansını” kaybettirdi. İki hiç mi mümkün değil? Mümkün, ama çok zor! Küskünleri barıştırmaları, ikinci sıradaki Lütfü Türkkan’ın çok ama çok para harcaması gerekir.

*Gelelim Işık’ın HDP ile ilgili görüşüne… HDP’nin gücü, “yarım milletvekili” imiş… Ben farklı düşünüyorum. HDP, Türkiye barajını aşarsa Kocaeli’den de bir milletvekili çıkarma şansına sahip olabilir.

 

Sonuç olarak…

Bakan Fikri Işık’ın seçim tahmininde ben şunu gördüm.

Karşısındakini “sinek gibi” görme, küçümseme, ciddiye almama…

Her zamanki tavırları!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

rahmiyeli - hocam bir ak partili olarak ben söyleyeyim 7 garanti %95 de 8 olur, duymadım dediniz ya o nedenle yazdım evet siz nasıl taraflı bir yazı yamışsanız bu yorumu da taraflı görebilirsiniz ama ak parti asıl sizin chp için yakıştırdığınız "CHP’nin Türkiye genelinde ivmesi yükseliyor. Kocaeli’de de safraları atıp iyi bir liste çıkardı, bu liste de CHP için bir avantaj." cümlenizi ak parti gerçekleştirdi, tüm safraları attı ve 8 e doğru emin adımlarla gidiyor.

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 17:30
03

Ali bayram - Bakan yüksekten uçuyor.Artik bu millet herşeyin farkında.Sayın bakan tek adamlığı ve gücü kendinde toplamayı bildi bunu başardı.Bu ilde Trabzonlular önad yaşadığını unuttu

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 17:30
02

akif aslan - hayal görmüş,ben akpli olarak bu listeye oy vermedim emekliyim açım ülke kötü gidiyor halk işsiz ,bu listeyi f.ışık yaptı o çalışsın akp inişte liste kötü mhp çıkışta chp listesi ve emekli projesi iyi,hdp barajı aşar o zaman akp 5 chp 4 mhp 2 olur ,bıktık yalan talandan halamı akp bölünüyoruz.başkanlık istemiyorum

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 17:30
01

dogru soz - sen sica koskden bakinca gercekleri goremiyorsun

sokaga insen % 80-90 gercek oldugunu goreceksin

Yanıtla . 0Beğen 13 Nisan 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR