İDAM CEZASI!..

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmalarında iki önemli konu yer alıyordu. Biri; “Taksim’de tarihi Topçu Kışlası İnşası” diğeri; idam cezasının geri gelmesi!

Önce, “Türkiye’de idam cezası, neden, ne zaman ve nasıl kaldırıldı?” sorusuna yanıt arayalım.

Bu ülkede, İdam Cezasının kaldırılmasının iki önemli “etkeni” vardır; birincisi Abdullah Öcalan, ikincisi Avrupa Birliği…

Öcalan, 1999 yılında, Kenya’da paketlenip Türkiye’ye teslim edildi! O’nu teslim eden “küresel güç” idam edilmemesi koşulunu koymuştu!

Bu nasıl olacaktı?

“Avrupa Birliği Uyum Yasası” çıkarılarak!

Öcalan’ın avukatı, 16 Şubat 1999’da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’e “Bireysel Başvuru Hakkını” kullandı!

Nasıl kullandı?

14 Mayıs 1997’de, Erbakan’ın Başbakan olduğu REFAH YOL Koalisyon hükümeti döneminde kabul edilen 4255 sayılı “İnsan hakları ve ana hürriyetleri korumaya dair sözleşmenin oluşturulduğu, devlet mekanizmasının yeniden oluşturulmasına ilişkin 11 No’lu Protokol” adlı yasanın tanıdığı “Bireysel Başvuru Hakkı” ile!..

İdam cezasının kaldırılması süreci nasıl oldu?

2001 yılında; Savaş tehdidi ve terör suçları dışındaki suçlarda idam cezası kaldırıldı.

3 Ağustos 2002’de; “Savaş ve çok yakın savaş tehdidi” hallerinde işlenmiş suçlar hariç, idam cezası kaldırıldı.

7 Mayıs 2004 tarih ve 5170 sayılı yasa ile, Anayasa’dan ölüm cezaları ile ilgili maddeler çıkarıldı.

14 Temmuz 2004 tarih ve 5218 sayılı yasa ile de Türk Ceza Yasası’ndan ölüm cezaları ile ilgili maddeler çıkarıldı.

Şimdi, TBMM tutanaklarına göz atalım;

  • AKP Grubu adına Bülent Arınç: “Ölüm cezasının kaldırılması konusu geldiğimiz noktada, bir zarureti ifade etmektedir.” (1 Ağustos 2002)
  • AKP Grubu adına Mehmet Ali Şahin: “Ölüm cezasının kaldırılmasını parti olarak, grup olarak biz de istiyoruz.”              (1 Ağustos 2002)
  • AKP Grubu adına Dengir Mir Fırat: “Asamadınız, asamayacaksınız!” (2 Ağustos 2002)

Peki, idam cezasının kaldırılması için “EVET” oyu verenlerin dökümü nedir? AKP:41, ANAP:76, DSP:55, DYP: 65, Saadet Partisi:22, YTP:50, Bağımsız ve diğer: 11.

Ve bir basın açıklaması;

“Bu çok büyük bir başarıdır. Ben burada, özellikle TBMM’ni takdir ediyorum, alkışlıyorum.” AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan                        

( 3 Ağustos 2002, Hürriyet Gazetesi)

Şimdi, akıl ve insafla düşünelim;

Türk Ordusu, aydınlarımız ve gazetecilerimizin yargılandıkları “KUMPAS DAVALARI” sonucu idam cezaları verilse ve infaz edilse, ne olurdu? Nasıl telafi edilebilirdi?

FETO Terör örgütünün sadece ordumuzu değil, YARGI’yı da işgal ettiği ve haksız kararlar verdiği geç de olsa anlaşıldı. Yeni yargısal yanlışlar olmayacağı nasıl garanti edilebilir? Hele, Yargı gücü de siyasi iktidarın kontrolünde ise?

Bugün, dünyada 102 ülkede idam cezası yok.

2015 yılında, idam cezası olan ülkelerde 20 bin 292 hükümlü var. 1634 kişi de aynı yıl idam edilmiş.

2015’de en çok idam gerçekleşen ülkeler de şöyle; İran: 977 kişi, Pakistan: 326 kişi, Suudi Arabistan: 158 kişi. ABD’de 28 kişi idam edilmiş. Ama, ABD hariç, idam cezasının olduğu tüm ülkeler “Demokrasi ve Hukuk Devleti” kimliği olmayan ülkeler!

İdam cezası, Devlet’in intikamıdır!

Hukuk Devleti’ne intikam yakışır mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR