X : Y : Z - (SK + BB)

MAKALEYİ DİNLE

Matematik formülü gibi gözüken bu harfler nedir diye merak ediyorsunuzdur. Anlatayım.

Bu gün genç kuşakları tanımlarken , dünya genelinde kullanılan terminoloji  X, Y, Z kuşakları olarak adlandırılıyor.

NE ANLAMA GELİYOR?

X KUŞAĞI

X kuşağı 1965 ile 1979 yılları arasında doğanlardır. En yaşlısı 51, en genci 37 yaşında olan kuşaktır. Yeniliklere adapte olmaya çalışırken, bir yandan da sabırla iş hayatlarında başarıyı kovalarlar. Hevesli ama biraz ezik, kurallara uyumlu, aidiyet duygusu güçlü, otoriteye saygılı, sadık, çalışkanlığa önem veren bir kuşak olarak tanımlanıyorlar. Bu kuşak ülkemizin %22’sini oluşturmaktadır.

 

Y KUŞAĞI

Y kuşağı 1980 ile 1999 yılları arasında doğanlardır, Y kuşağının en yaşlısı 36, en genci ise 17 yaşındadır. Kuşaklar arası farklılığın en çok hissedildiği nesil özelliği taşırlar.

 

Y kuşağı bağımsız olmayı seviyor, özgürlüklerine düşkünler ve iş yaşamlarında da farklılar. Belirlenen mesai saatleri arasında çalışmayı sevmiyorlar. iş hayatında hemen yönetici olmayı bekliyor, çalışma hayatına sadece para kazanmak için katlanıyor, kendi görüşlerinden asla vazgeçmiyorlar. Y neslinin uyumsuz olduğu, kendisinden farklı düşünenleri acımasızca eleştiri yağmuruna tuttuğu da biliniyor. Bu durum “Y” kuşağının aşırı bireyci olmasından ve otorite tanımamasından kaynaklanıyormuş. Ülkemizin %35’ini oluşturmaktadırlar.

 

 

 

 

Z KUŞAĞI

Z kuşağı ise 2000 yılı sonrasında doğanlar. En büyüğü 16 yaşında. Tek hayatları internet ve mobil teknolojileri. Günümüzde yaygın olan akıllı telefonlar ya da tablet bilgisayarlar ile her alanda aktifler.

 

Oyuncak yerine tablet bilgisayarlarla oynarlar ve teknoloji ile birlikte büyürler. Bu yüzden de çabuk tüketen bir nesildir. Fakat internet ile fazla haşır neşir olduklarından aynı anda birden fazla konu ile ilgilenebilme yeteneklerinin gelişeceği tahmin ediliyor. Özellikle internet aracığıyla sosyalleşmeyi tercih ediyorlar. Yüz yüze ilişkilerinin zayıf olması bekleniyor. Diğer nesillerden farklı olarak, internet ve teknoloji ile doğdukları bir gerçek. Ülkemizin %17’sini oluşturuyorlar.

 

1965  ÖNCESİ

 

1965 ile başladık. Peki, daha önceki tarihler ne ifade ediyor?

1946-1964 yıllarında doğanlar “baby boomer” olarak adlandırılıyor. “Baby boom” bir Amerikan terimidir. Özellikle Amerika’da II. Dünya savaşının bitiminde başlayıp 1960 yılı başlarına kadar süren, yıllık doğum hızında büyük artış anlamına geliyor.

Şu anda baby boomer kuşağının en yaşlısı 70 yaşında, en genci ise 51 yaşındadır.

 

Bu kuşak teknolojiden biraz uzaktır, diğer bir deyişle teknolojiyi benimseyememiştir. Teknoloji yaygın olmadığı yıllarda çoğu zaman işlerini kendi kendilerine yapmak zorunda kalmış, üretmişlerdir. Bunun yanında, iş sadakatleri yüksektir. Diğer kuşaklardan farklı olarak, iş yaşamları için “çalışmak için yaşamışlardır” ifadesi kullanılabilir. Ayrıca bu kuşak için “önce çocuklarına daha sonra ise anne ve babalarına baktılar” ifadesi de kullanılmaktadır. Sadakat ve kanaatkârlık duyguları oldukça yüksektir. Ülkemizin %19’unu oluşturuyorlar.

 

Daha öncesi yok mu ?

1946 dan önce doğanlara ise “sessiz kuşak” diyoruz. Sessiz kuşak, 1927-1945 döneminde doğanlar olarak anılır ki; onlar  Türkiye’deki Cumhuriyet kuşağıdır. Şu anda ülkemizin yalnızca %7’sini oluşturuyorlar. Ülkemize emekleri çok büyüktür.

 

Nesiller ; Sessiz Kuşak , Baby Boomers , X, Y, Z olarak ayrılıyor. Fakat nesillerin belirli noktalarda birleştirilmesi, birleşirken aralarda geçişlerin olması insanlığın uyum içinde yaşaması için gerekiyor.

 

Gelelim bizi yönetenlere.

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’ın doğum tarihi 1954, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Sayın Devlet Bahçeli’nin doğum tarihi 1948, Sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu 1964, Sayın Başkan İbrahim Karaosmanoğlu 1952,  Sayın Başkan Nevzat Doğan  1959.  Yani hepsi Baby Boomer kuşağı.  Televizyonsuz evlerin çocuklarıyız biz.

 

X Kuşağı geliyor

 

Sayın Bakan Fikri Işık 1965 , Sayın Hüseyin Başkan Ayaz 1970 doğumlu. Yani çok yakında Baby Boomer kuşağı emekli olacak ve X kuşağı yerini dolduracak. Hayırlısı olsun. Bu tüm dünyada yaşanacak olan bir gerçek.

Bu kuşak isimleri ve farklılıkları benim ilgimi çekti, sizlerle paylaşmak istedim. Hani derler ya “Biz geldik gidiyoruz ama geleceğimiz emin ellerde diye” Evet gerçekten öyle olduğuna inancım çok büyük.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR