Ankara’da büyük anma töreni

MAKALEYİ DİNLE

12 Aralık’ta Ankara’da Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı ile Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanlığı müştereken büyük bir anma töreni düzenleyecektir.
Haydar Aliyev, bağımsızlığını elde eden Azerbaycan’ı yeniden dizayn ederek bugünkü duruma gelişinin temellerini attı. Dokuzuncu Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel “Devlet kurmak çok zor bir iştir. Kardeşim Haydar Aliyev bu zoru başaran bir müstesna liderdir” diyor.
Tarihte yüzlerce lider ülkelerinde ve dünyada iz bırakmadan silinip tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gitmişler. Ama tarihe iz bırakıp ülkesinde ve dünyada ölümünden sonra anılan nadir liderler vardır. Örneğin Mustafa Kemal Atatürk hem geçmişe, hem geleceğe ait unutulmaz bir liderdir.
Azerbaycan’ın Atatürk’ü olarak nitelenen ve kabul gören Haydar Aliyev ölümünden sonra da sevilen, sayılan ve anılan bir liderdir.
Azerbaycan halkı birçok okullara, tesislere, parklara, hava alanına Haydar Aliyev adını vermişler. Azerbaycan da çığ gibi Haydar Aliyev sevgisi dalga dalga çoğalmakta ve büyümektedir. Bu sevgiye Türkiye’den de büyük katkı ve destek vardır. Kocaeli Kartepe Belediyemizin verdiği 2010 Aralık ayında Hemreylik Günü’nde açılışını yaptığımız Haydar Aliyev Parkı, 29 Ekim 2011 de açılışını yaptığımız Derince Haydar Aliyev Kültür Parkı, kısa bir süre sonra açılışını yapacağımız Sekapark’ta deniz kenarındaki Azerbaycan Kültür Merkezi (Haydar Aliyev Müzesi ve Kütüphanesi) ve 2012 yılında açılışını yapacağımız İzmit Belediyemizin verdiği üç katlı tarihi bina Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) Genel Merkezi olarak kullanılacaktır.
Özverili ve tarihe geçecek davranış ve fedakârlıklarından ötürü Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İzmit Belediye Başkanımıza, Kartepe ve Derince Belediye Başkanlarımıza içtenlikle teşekkürü borç bilirim.
12 Aralık’ta anma törenine Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Fakik Bağırov, Cumhurbaşkanı Siyasi Şube Müdürü Ali Hasanov, Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov ile iki yüz civarında Türkiye’den, Azerbaycan’dan ve dünyanın çeşitli ülkelerinden davetli topluluğu katılacaklar.
TADEF’i temsilen ben, Turgut Arat, Salih Bayraktar, Mehmet Seven katılacağız. Törende TADEF adına bir konuşma da yapacağım.
İstanbul ve Kars Başkonsoloslukları da kendi bölgelerinde anma programı düzenleyecekler. İstanbul Başkonsolosluğu Sarıyer’de Haydar Aliyev Parkı’nda anma toplantısı yapacaklar. TADEF’e bağlı derneklerimiz kendi illerinde anma toplantıları düzenlemekteler.
Ankara’da önce Batıkent’te Haydar Aliyev Parkı’nda akşam ise Sherton Otel’de toplantı geçirilecektir.
Bu elbirliği, destek ve müşterek anmalar “Biz bir millet, iki devletiz” diyen Azerbaycan’ın Milli ve Daimi Lideri merhum Haydar Aliyev’in ne kadar basiretli bir lider oluşunun kanıtıdır. Rahmetle anıyorum.

Dostluk Paneli
Geçen hafta cumartesi günü Azerbaycan’ın bağımsızlığının 20. yYılı anısına “Değişen ve Gelişen Dünya da Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” konulu panel yaptık. Panel sonrası çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerinden, şahıslardan övgü dolu, teşekkür ve tebrik telefonları aldık. Kimileri Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva’nın “Ben misafir değilim, burası sizin olduğu kadar benim de vatanımdır” sözlerine, kimileri Prof. Yusuf Halaçoğlu’nun engin birikimine hayran olmuşlar, kimileri Ali Özgündüz, kimileri de Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Şuay Alpay’ın söylemlerini öne çıkararak teşekkür ediyorlar.
Hakikaten faydalı bir panel olduğuna bizde inanıyoruz. Bu nedenle tüm katılımcılara, konuşmacılara ve takdir edenlere teşekkür ediyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR