SOSYAL DEPREM

MAKALEYİ DİNLE

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak bir konuşmasında “Fay hattındaki gerginlikler ülkemizde büyük bir depremin habercisi olabiliyor” diyor.

Öztrak, hükümetin uyguladığı ayrıştırıcı ve ötekileştirici politikalarla “Toplumda çift taraflı yönetimle ‘Kurumsal Yapı’da, yanlış dış politika nedeniyle “Komşularla ilişkilerde”, borçla çarkları döndüren anlayışla “Ekonomide” ciddi gerginlikler biriktiğini ve biriken bu gerginliklerin ileride büyük bir sosyal depreme yol açabileceğini” belirtti. Eğer tedbir alınmazsa ülkenin bu dört fay hattında tarihin en büyük depremlerinden birine adım adım yaklaşıldığı uyarısında bulundu.

“Dünyada ve ülkemizde gelir dağılımındaki adaletsizlikler ekonomileri zora sokmaktadır. 2002 yılında Türkiye’de en zengin %1’lik kesim, milli servetin %39’una sahip iken, 2014 yılında bu oran %54’e çıkmıştır. Yani servet belli ellerde toplanıyor. Bu ne demek? Zengin giderek daha zenginleşiyor, fakir daha çok fakirleşiyor.”

“Bundan kurtulmanın yolu, zenginden daha çok vergi alıp, fakirin üzerindeki vergi yükünü hafifletmektir. Devlet kamu eliyle zengin yaratmaktan vazgeçmelidir. Bugün devletin büyük ihaleleri belirli kişilere verilmektedir. Ayrıca, sosyal desteklerle toplumda talep yaratılması gerekir.”

Türkiye’nin düzlüğe çıkması ve sosyal deprem tehlikesinden kurtulması için toplumda yeni bir siyaset anlayışına gereksinim var. Toplumdaki ayrışmayı sona erdirmek, yeni bir paylaşım modeli ve büyüme ile ekonomiye canlılık kazandırmak gerekir.”

Gerçekten ülkenin yeni bir siyaset anlayışına gereksinimi var. Bunun için toplumsal gerilimin azaltılması gerekmektedir. Bu gerilimi azaltmayacağımız takdirde toplumu ekonomik ve sosyal anlamda büyük bir deprem beklemektedir.

Yalova’da 6 kız öğrencinin Diyarbakırlı bir üniversite öğrencisinin evini basıp, rujla alnına T.C. yazdırıp eline Türk bayrağı vererek zorla resim çektirip bunu sosyal medyada paylaşmaları toplumdaki ayrışmayı açıkça göstermektedir. Devleti yönetenlerin gerek konuşmalarında, gerek uygulamalarında toplumun bir kesimini ötekileştirme anlayışından vazgeçmeleri toplumun geleceği açısından çok önemlidir.

Umarım siyasiler bu konuda geç kalmazlar. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR