Çeker’e göre ekonomik KRİZ YAKLAŞMAKTA!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

30 Mart seçimleri dün yapıldı…

Sonuçlar kimi partileri memnun etti…

Kimi partiler, hayal kırıklığına uğradı.

Seçimler bitmesine bitti, ama sonuçları daha uzun süre tartışacak. Seçimlerin ekonomiye nasıl bir yansıması olacak, bunu hep birlikte göreceğiz.

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, ekonomik krizle ilgili bir açıklama yaptı.

Çeker, ekonomik krizin yaklaştığına dikkat çekti.

 **

“Ülkemizi yöneten siyasi iradenin ve hükümetin temsilcileri ekonominin iyi olduğunu söylemektedirler, oysaki istatistiksel verilere baktığımızda durum hiç de Hükümet yetkililerinin söylediği gibi değil” diyen Çeker; "Türkiye'nin cari açığı 65 milyar dolara ulaştı.” Cari açığın artması, yeni vergi yükü demektir, kamu çalışanlarına yapılacak zammın daha az olması, çiftçinin ürününün para etmemesi, esnafın kepenk kapatması demektir”dedi.

**

Şube Başkanı Çeker, “Türkiye ekonomisi 2010 yılından beri kötü günler yaşıyor. 17 Aralık tarihinden sonra ekonomik krizin ayak sesleri biraz daha arttı ”dedi. Çeker, “Dolar yükseldi, kamu çalışanlarının alım gücü dolar karşısında yüzde 16 oranında azaldı. Yüzde 5.3 olarak ilan edilen enflasyon hedefinin orta noktası yüzde 6.6'ya çıkarıldı. Diyen Çeker; 2014 yılının sonunda çift haneli enflasyon rakamları ile karşılaşacağız”dedi.

**

Çeker, “Ortalama devlet memurlarının maaşına yapılan zam yüzde 5.2'dir. 2014 yılının sonunda enflasyonun yüzde 10 ve üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. 2014 yılında cari açık, GSMH'nin yüzde 7.5-8'ine ulaşabilir. Peki şu anda siyasi istikrar var mı? Siyasi istikrarın temeli siyasi güvendir. Sadece millet olarak güven duymanız da yetmez; uluslararası alanda da Türkiye'nin demokrasisine, yargı bağımsızlığına, insan haklarına güven duyulması gerekmektedir. Demokrasinin iğdiş edildiği hiçbir ülkeye yatırım yapılmaz" dedi.

**

Dün yerel seçimler yapıldı…

Sonuçlar uzun süre tartışılacak…

Çeker’in açıklamaları endişe verici. 

 

 

 

Barış Manço unutulmadı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, bu yıl 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği’nin ana temasını sevilen sanatçı Barış Manço olarak belirledi. 15 yıl önce aramızdan ayrılan Manço’yu hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında 250 çocuktan oluşan Barış Manço Korosu, 23 Nisan Çocuk Şenliği’nde bir konser verecek. Barış Manço Korosu’nda Büyükşehir Konservatuarı Çocuk Korosu, Mimar Sinan Ortaokulu, Mehmet Sinan Dereli Ortaokulu, Türkan Dereli İlkokulu, Doğa Koleji İlkokulu’ndan örgenciler yer alacak.

 

Klasik müzik dinletisi!

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Konservatuvarı Piyano Bölümü öğrencileri, hafta sonunda muhteşem bir klasik müzik dinletisi sundu. Aldıkları kaliteli müzik eğitimini gözler önüne seren öğrenciler performanslarıyla izleyenleri kendilerine hayran bıraktı. Piyano Bölümü eğitmenlerinden Maya Tsetskhladze ve Engin Yaşar’ın öğrencileri solo performanslarında; Bach, Brahms, Beethoven ve Chopin gibi klasik bestecilerin eserlerini yorumladı

 

 

Sırrıpaşa Konağı’nı

kursiyerler fotoğrafladı

 

KO-MEK, kursiyerlerin aldıkları eğitimleri pekiştirmesi amacıyla düzenledikleri uygulama dersi için tarihi Sırrıpaşa Konağı’nı ziyaret etti. Mimar Sinan KO-MEK Kurs Merkezi’nin fotoğrafçılık kursiyerleri, Büyükşehir’in restorasyonunu yaptırıp Kocaeli halkının ziyaretine açtığı tarihi mekanın her bölümünde fotoğraf çekimi gerçekleştirdi.

 

Avrupalı Eğitimciler

Körfez’i ziyaret etti

 

Avrupa Birliği Comenius Projesi “Kültür ve Halk Oyunları” kapsamında Körfez’de bulunan Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Slovakya’lı misafirler, Körfez  Mimar Sinan İlkokulu Müdürü Kadir Zorlu’nun eşliğinde belediyeye bir ziyaret gerçekleştirdiler. Konuklarıyla yakından ilgilenen ve uzun süre sohbet eden başkan yardımcısı Musa Yüksel ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yüksel farklı kültürlerin buluşmasının dünyayı daha barışçıl ve yaşanılır bir yer haline getirmesi açısından taşıdığı öneme değindikten sonra konuklarının Körfez ile ilgili sordukları soruları da cevaplandırdı.

 

Prof. Dr. Erdoğan İtalya

Bologna Üniversitesi’nde

 

ERASMUS personel değişimi programı kapsamında Bologna Üniversitesi Mimarlık Bölümü ile işbirliği çerçevesinde İtalya’nın Bologna kentine (Cesena) giden Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevnihal Erdoğan bir hafta süren kütüphane çalışması ve konferans programını gerçekleştirdi. Erasmus programının karşılıklı olarak geliştirilmesi için İtalyan yetkililere önerilerde de bulunan Prof. Dr. Erdoğan mayıs ayı içerisinde KOÜ’de gerçekleştirilecek olan UPAD2014 (1. Uluslararası Kentsel Planlama Mimarlık Tasarım Kongresi) tanıtımını yaptı.

 

KİHMED’den ziyaretler

 

Kocaeli İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği KİHMED yönetimi il milli eğitim müdürlüğüne yeni atanan Fatih Başak ve Başiskele Müftülüğü görevine getirilen Abdussamed Erkul’a hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR