Bir Enstrüman, Bin Roman Projesi

MAKALEYİ DİNLE

Roman vatandaşlarımızın gerek genlerinden gelen özellikleri nedeni ile gerekse üzüm üzüme baka baka kararır misali, yakın çevresinin etkisi ile müzikle özdeşleşmiş durumdalar. Sadece Kocaeli’nde değil, Romanların yaşadığı diğer yerlerde de klarnet, darbuka, saz, oyun değince herkesin aklına ilk Romanlar gelir. Adeta eğlence merkezleri ile yaşamlarını birleştirmişler. Ufak bir kazançla yetinip mutlu olmaya çalışırlar. Ayrımcı ve bölücü hiçbir girişimleri yoktur. Kimselere zarar vermeden çalıp, söylerler. Sadece Türkiye de değil, Bulgaristan, Romanya gibi ülkelerde de hep aynı yaşam biçimini sürdürmekteler.
Lafı uzatmadan güncel bir konu hakkında duygu ve düşüncemi belirtmek istiyorum.

Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Roman Federasyonu arasında “Bir Enstrüman- Bin Roman Projesi” ile 1000 Roman vatandaşımızın her birine bir keman verildi. Sanki her birine yat, kat, araba ve servet verilmiş gibi bir bardak suda fırtına koparmaya ve polemik yaratmaya çalışanları görmekte ve izlemekteyiz.
Bir defa siyasi getiri amacı ile bu işin yapıldığını düşünenlerin yanıldığı kanısındayım. Çünkü kimsenin oyu kimsenin cebinde ve elinde değil. Artık hislerle değil biraz da geleceğe mantıkla bakmak gerekir.

Bu proje ile 1000 kişilik eğitim almış keman grubu sadece Kocaeli’nde değil Türkiye de ilk olacağını düşünüyorum.
Roman Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ile bir sohbet esnasında bu iyi duyguları ve sevinci yaşadıklarını duydum ve gördüm. Roman vatandaşların kendi içlerinden bazı kişilerin bu projede yer almadıkları ve söz sahibi olmadıkları için keman telleri kopuyor gibi ileri sürdükleri sözlerinde polemik amaçlı ve kıskançlık içinde söylendiği ifade ediliyor.

Ben 5–6 Mayıs tarihinde Seka-Park’ta 1000 kişilik kemanla verilecek konseri düşündükçe Roman vatandaşlarımız ve Kocaeli adına heyecanlanıp o tarihi dört gözle bekliyorum.
Başarıyı destekleyip alkışlayalım. Ben varsam var, ben yoksam yok anlayışı kimselere fayda getirmedi ve getirmezde.
Büyükşehir Belediyesini ve Roman Federasyonunu kutluyorum. Kocaeli’mize bu proje hayırlı ve uğurlu olsun diyorum.

TADEF ailesinin mutlu günü
Sevgili okurlarımız Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’nun (TADEF) mutlu gününü sizinle paylaşmayı onur kabul ediyoruz. Bu mutluluğumuzu paylaşmak için bugün İzmir’deyiz. TADEF Genel Başkan Yardımcımız, İzmir Azerbaycanlılar Kültür Evi ve Dayanışma Derneği Başkanı aynı zamanda Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi üyesi kardeşimiz ve dostumuz Turgut Arat Bey’in nikâh törenindeyiz.

Turgut Başkan Yüksek İnşaat Mühendisi olup, Arat Şirketler Grubunun sahibidir. İzmir de sayısız inşaatları tamamlayarak yüzlerce kişiyi ev ve işyeri sahibi yapmıştır. Başarılı bir işadamı olduğu kadar TADEF ailesi içinde hepimizin sevdiği ve saydığı, önsezisi kuvvetli olan istikrarlı bir kardeşimizdir. Örgütçü yönü kuvvetli olan Turgut Başkan alçak gönüllü olduğu kadar da paylaşımcıdır. Turgut Arat kardeşimizi anlatmaya kelimeler yetmez, tanımak gerekir. Orta Asya da büyük işlerin altına imza atarak birçok insana da ekmek kapısı yaratmıştır.

Turgut Başkanımız kendisi gibi değerli olan Yüksek Ziraat Mühendisi Serpil yengemiz ile evleniyor. Nikah kıyılmasından sonra müzikli eğlenceli bir yemekte beraber olacağız. İstanbul Azerbaycan Başkonsolosluğunu temsilen Konsolos Parviz Mammadzade ve eşi de bulunacaklar. TADEF’i temsilen ben ve eşim ile Genel Sekreterimiz Salih Bayraktar Bey bulunacağız.
Şimdiden Başkanımız ve dostumuz Turgut Arat Bey ile Serpil yengemizi TADEF ve şahsım adına tebrik edip sağlıklı, uzun ömürlü mutluluklar diliyoruz.

Sabancı Kültür Merkezi’nde soykırım sergisi
İnsan hayatı acılarla mutlulukların karışımından ibarettir. Azerbaycan’ın Hocalı Kasabasında 1992 yılının 25 Şubatını 26 Şubata bağlayan gecede Rusya’nın 366 mekanize birliğinin desteği ile Ermeniler suçsuz ve günahsız 613 insana hunharca soykırım yaptılar. Kadın, çocuk, ihtiyar demeden bazısını uyurken bazısını da uyumaya çalışırken gece baskını ile tarih de eşi ve benzeri görülmemiş şekilde vahşice katlettiler. Gece karanlığından istifade ederek katliamlardan kaçmaya çalışanları da yolda önlerini keserek katlettiler.

Bu vahşetin, bu soykırımın fotoğraflarını 19 Şubat Cumartesi günü Sabancı Kültür Merkezin de TADEF adına sergileyeceğiz. Yakın tarihin soykırımını yapan Ermeni katilleri ellerinin kanları kurumamış iken 1915 yılı yalanları ile dünyayı kandırmaya çalışıyorlar.
Geçmişi öğrenmek ve bilmek adına bu Soykırım Sergisini mutlaka yediden yetmişe herkesin görmesi tarihe ve insanlığa karşı bir borçtur.

Sözün bittiği bu vahşeti görmek, bilmek ve anlamak adına herkesi haftaya bugün saat 15.00 da Sabancı Kültür Merkezine bekliyoruz.
Hiç kimse
Görmek istemeyenler kadar kör,
Duymak istemeyenler kadar sağır,
Yürümek istemeyenler kadar topal olamaz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR