Spor yapanlar, DİKKAT!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Spor yaparken yaralanma ve incinme riskini sıfıra indirmek mümkün değil. Ancak en azından alınabilecek bazı basit önlemlerle riski azaltabilirsiniz. Böylece gereksiz kazalar nedeniyle spordan da soğumazsınız.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, spor yaparken sakatlanmayı önlemenin 10 yolunu sizler için yazdı:

**

AYAKKABILARINIZI DEĞİŞTİRİN

Spor yaparken ve özellikle koşarken farklı spor ayakkabılarını rotasyon ile değiştirmek yaralanma riskini azaltır. Bu da tek bir çift ayakkabıyla koşanlara nazaran yüzde 39 yaralanma riskini azaltır.

VÜCUDUNUZU GÜÇLENDİRİN

Bazı belli başlı egzersizler ayak ve bacaklarınızdaki kaslarınızı güçlendirmeye yardım eder. Bu da koşmaya ve spora başladığınızda deparınız daha kuvvetli demektir.

SPORDAN ÖNCE GERME HAREKETLERİ YAPIN

Spordan önce germe hareketi en eski kurallardan biridir. Koşucular ve sporcular koşuya veya spora başlamadan önce ve sonra kaslarını gererek gevşetirler.

KÖTÜ HAVALARA DİKKAT EDİN

Buzlanma ve yağmurlu havalarda daha fazla yaralanma riskiyle karşı karşıyasınızdır. Ayak bileğiniz kayabilir veya burkulabilir. Bu yüzden sağlam zemin üzerinde spor yapmalı veya koşmalısınız.

KOŞU VE SPORUNUZU KARIŞIK YAPIN

Değişik tipteki koşuların faydalarından yararlanarak her sporu yapan bir koşucu olun. Bir gün alt bacağı güçlendirin diğer gün ise her çeşit yol zeminindeki dengenizi geliştirin.

DOĞRU ORANDA YEMEK YİYİN

Vücudunuzu yeterince kalori alarak iyi bir şekilde tutun. Yoksa vücudunuz gereksinim duyduğu enerjiyi bulamaz. Doku onarımı yapamaz. Bu da kaslarınızın çökmesine yol açar.

KASLARINIZI BASKI YAPAN KIYAFETLERLE DESTEKLEYİN

Kas hareketi destekleyici kıyafetler koşu, spor esnasında destekleyicidir ve kas yorgunluğu riskini azaltır. Bu, özel spor ve koşu kıyafetlerinin üzerindeki gövde kısımlarındaki baskı panelleri sayesinde olur. Özellikle göbek, baldır ve bel kısımlarında…

SAĞLIK DURUMUNUZA GÖRE SPOR PROGRAMI YAPIN

Rutin spor aktiviteniz kademe kademe artacak şekilde planlanmalıdır. Her yaptığınız spor aktivitesinin sizi her hafta daha da güçlendirdiğine emin olun ve kendinize asla ulaşamayacağınız hedefler koymayın.

YORULDUĞUNUZ ZAMAN DİNLENİN

Yorgun düşme vücudunuzun size yavaşlamanız gerektiğini söyler. Aslında, düşük enerji seviyesinde bitkin düşmüş şekilde koşmak ve spor yapmak performansınızın zarar görmesine ve yaralanmanıza neden olur.

SAKATKEN ASLA SPOR YAPMAYIN

Büyük sakatlanmalar bazen küçük sakatlanmalarla başlar. Aslında spor yapabilecekmişsiniz hissini verir ama asla yapmamalısınız. Siz vücudunuzu herkesten daha iyi bilirsiniz. Yani yorgunluktan öte olan bu yaralanmalardan kaçının ve kendinizi kollayın.

 

 

Av.Acurman’ın stajyeri

kendi bürosunu açtı!

 

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2000 yılında mezun olan, Av. Hüseyin Acurman’ın yanında stajını tamamlayan, anne olması nedeniyle kısa süre ara verdiği mesleğine tekrar dönen Av. Özlem Ejderoğlu Çankaya, kendisine ait avukatlık bürosunu Dolphin İş Merkezi’nin 3. katında açtı. Kartepe Belediye meclis üyesi Musa Ejderoğlu’nun da ablası olan Avukat Özlem Ejderoğlu Çankaya’nın bu mutlu gününde, avukatlık bürosunun açılış kurdelesini Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Baro Başkanı Tamer Solakoğlu ve Av. Hüseyin Acurman kesti. Üzülmez, açılış ardından aralarında eski Maşukiye Belediye Başkanı Recep Yazıcı, Kartepe Belediye meclis üyeleri Tahsin Varol, Temel Ofluoğlu, Hilmi Selçuk, Musa Ejderoğlu, Av. Fahri Örengül, Av. Emine Zeybek, Av. Hüseyin Acurman, Av. Ersayın Işık ve diğer konuklarla sohbet etti. Tabii, Özlem hanımın büro açmasına en çok Av. Hüseyin Acurman sevinmiştir. Ne de olsa, büroyu açan stajyeri…

 

 

Sigara değil, Yeşilay böreği!

Yeşilay Kocaeli Şubesi Genel Sekreteri Bilal Başkonuş Gebze'de bulunan Hadiye Cemre Altıntaş Anaokulu’nda sigaranın zararını anlatan bir eğitim verdi. Başkonuş,  "Öğretmenlerinizin hazırladığı "annecim seni çok seviyorum lütfen sigarayı bırakır mısın" yazan kağıtları anne ve babalarınızın ceplerine, cüzdanlarına, ayakkabılarının içine koyun. Kesinlikle evin içinde içirmeyin, onları balkona gönderin. Gerekirse bırakmaları için ağlayın" dedi. Öğrencilerde bunları yapacaklarına dair söz verdiler. Ayrıca bundan sonra eskiden sigara böreği diye bilinen böreğin adına hep birlikte Yeşilay böreği demeyi kararlaştırdılar.

 

 

Akıllı ilaç kullanımı!

Kocaeli Eczacılar Odası Eğitim Komisyonu üyeleri eczacı Miray Yeşilyurt ve eczacı İbrahim Uygun tarafından “Akıllı İlaç Kullanımı”yla ilgili Büyükşehir Belediyesi personeline seminer verdi. Seminerde yapılan eğitimler çerçevesinde akıllı ilaç kullanımıyla ilgili anket taraması uygulandı.

**

Seminerde konuşan eczacı Miray Yeşilyurt, “İlaç kullanımının kontrollü ve doktor kontrolünde olması gerekir. İlaçları bilinçli şekilde kullanırsak yararlarını vücudumuzda hissedebiliriz. İlaçlar bilinçli kullanılırsa yararlı, bilinçsiz kullanılırsa zararlı ve vücudumuza etkileri olumsuz olur” dedi

 

 

Karaloğlu hasret giderdi

Kocaeli Büyükşehir Genel Sekreteri iken Van’a vali olarak atanan Münir Karaoğlu, daha sonra Bursa’ya atandı. Karaloğlu, önceki gün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret ederek, tebrik etti.

 

 

 

Başsavcı Horzum

Köken’i tebrik etti

Kandıra Cumhuriyet Başsavcısı Selçuk Horzum, önceki gün 30 Mart seçimlerinde AKP’den Kandıra Belediye Başkanı seçilen Ünal Köken’i ziyaret ederek görevinde başarılar diledi. Ziyaretinden memnunluk duyduğunu belirten Başkan Köken, “Tebrik ziyareti ile unutulmayan dostlarımızı bu anlamlı günde yanımızda görmek beni çok mutlu etti” dedi

 

 

Körfez’de hayvan

zalimleri iş başında!

 

Körfez Yeniyalı Mahallesi' nde uzun zamandır hayvanlar öldürülmekteydi. Son zamanlarda pervasızlaşarak son damlayı taşırdı. Artık alenen  yapılan bu insanlık suçuna dur diyen yetkililer ne zaman harekete geçecek? Bu hayvanların yaşama hakkını savunan insanlarda   bu hayvanlar gibi sonunuz böyle olur diye tehdit edilmeye başlandı

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR