Ramazan gelenekleri

MAKALEYİ DİNLE

İdrak etmekte olduğumuz Ramazan ayı, "birlik ve beraberlik" duyguları kadar kendine has gelenekleri de hatıra getiren bir aydır.

Özellikle ülkemiz söz konusu olduğunda, hemen her bir şehrimizin kendine özgü Ramazan geleneği bulunduğunu biliyor muydunuz?

Gelin birkaçını beraber hatırlayalım:

*Samsun ilimizde hala devam eden “sele- sepet” geleneği özellikle çocukları sevindirmeye yönelik bir ritüeldir. İftardan teravih namazına kadar ellerine sepet alan çocuklar, çeşitli maniler söyleyerek kapı kapı dolaşıp şeker vb. şeyler toplayarak ramazanı şenlendirmektedirler.

*1850’li yıllarda dönemin Amasya mutasarrıfının başlattığı Ramazan'da iftara yakın davul zurna çalınması adeti, bugün de belediye bandosu ile devam eden bir gelenektir. Buna göre Amasya’nın yüksek bir yerinde iftara yakın bando eşliğinde şarkılar çalınmaktadır.

*Sinop’ta ise ne zaman başladığı kesin olmayan ve adına “helesa ve sellim” denilen bir gelenek mevcuttur. Ramazan ayının 15’inden itibaren süsledikleri kayık maketleri ile iftardan sonra evleri dolaşan gençler maniler eşliğinde bahşiş toplamaktadır.

*Erzurum'da ilk orucunu tutan çocuklara bahşiş verilmesi, nişanlı evine iftarlık ve hediye gönderilmesi ayrıca Ramazan'da okunan 1001 hatim de hala devam eden geleneklerdendir.

*Kayseri'de devam eden Ramazan geleneği ise “arapaşı” adı verilen yemek eşliğinde düzenlenen iftar sofralarıdır. Ayrıca Ramazan'da sahurda gezen davulculara yöre yemeklerinden kete ve katmer ikramı da halen yapılmaktadır.

*Gaziantep’te “Ramazan kahkesi” adı verilen, komşuların birbirine ramazan süresince yemek yollamaları, bayrama yakın yuvalama ve bayram ikramlarının hazırlanması geleneği de günümüzde devam etmektedir.

*Siirt’te geçmişi 1000 yıla dayanan “melede ateşi” bugünlerde tekrar canlandırılmak istenen bir gelenektir. Oruç tutulacağının habercisi olan bu ateş etrafında şenliklerin yapıldığı, ateşi yakan gençlere bahşişlerin verildiği bu gelenek hala yaşatılmaktadır.

*Şehrimizin geneline baktığımızda ise geçmişten günümüze değin ortak olan ve değişmeyen geleneğin Ramazan davulcuları olduğu görülmektedir. Sahur vaktini haber vermek için Ramazan'ın ilk gününde çalmaya başlayan davulcular, Ramazan'ın onbeşinden sonra ev ev dolaşarak iftar vaktine yakın bahşiş toplarlar. Ayrıca bu bahşiş geleneğini bayramın ilk günü de sürdürerek Ramazan'a renk katmaktadırlar.

Şehirden şehire farklılık gösterse de tüm bu geleneklerin ortak bir yönü var ki o da her birinin Ramazan'a uygun bir biçimde birlik ve beraberlik duygularını ifade etme vesilesi olmasıdır.

Bu nedenle de bizi "biz" yapan değerlerimiz arasında yer alırlar...

Bunca kutuplaşmanın yaşandığı günümüzde "biz" olabileceğimizi yeniden hatırlamamıza vesile olmaları dileğiyle hayırlı Ramazanlar niyaz ederim...

Saygılarımla...

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR