Başiskele’nin eğitiminde büyük sorunlar varmış!

MAKALEYİ DİNLE

Eğitim sistemi yaz-boz tahtasına döndüğü müddetçe, eğitim sorunları devam edeceğe benziyor. Dün, Başiskele’deki eğitim sorunlarıyla ilgili bir mail aldım. Bazı hususları teyit ettikten sonra açıklamaya karar verdim.
Mailde şunları yazılıydı;
Başiskele ilçesi Seymen 8.Boru İlköğretim Okulu Müdürü Derebeyi Koç, eğitimi engellemekten Savcılık tarafından Adli Valilik tarafından idari soruşturma ile karşı karşıya imiş…
Belki de 62 yaşından sonra 40 yıllık eğitimcilik hayatının finalini cezaevinde geçirecek.
Nedeni okula başörtüsü ile gelen ilkokul öğrencisini derse almamak.
Oysa gerçek bu değil, öğrenci okula başörtüsü ile geldiği süreden itibaren okul müdürü tarafından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne yazılı olarak durumu bildiriyor, ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yazıyı kabul edip sorumluluk almamak için okul müdürüne durumu idare et deniyor.
Öğretmenlerden baskı artınca okul müdürü, Eğitim- Öğretimden Sorumlu Şube Müdürü Cemalettin Özyurt’u arıyor, cevap yine aynı: “İDARE ET”. Baskılar devam edince 3. Aramada Şube Müdürü Cemalettin Özyurt öğrenciyi kütüphanede idare et, ama disiplin işlemi yapma diyor. Öğrenciyi ve veliyi desteklemek adına müdürü harcayan zihniyet, bu kez öğrenci velisinin savcılığa çocuğunun sınıftan ayrı bir yerde tecrit edildiğini iddia ederek şikayeti üzerine okul müdürü hakkında işlem yapıp öğrenciyi başka bir okula İsmail Hakkı Tonguç İlköğretim okuluna naklediyor.
Bir okulda Başiskele gibi bir yerde böyle hassas bir olay yaşanırken İlçe Milli Eğitim Müdürünü bunlardan bi haber olması mümkün mü? Okul müdürü ile birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürü hakkında işlem yapılması gerekmez mi?
**
Okul müdürleri sık sık İlçe Milli Eğitim Müdürü veya Şube müdürleri tarafından veliler sizden şikayetçi… Falanca öğretmeniniz şöyle yapmış bak sizin için iyi olmaz gibi sözlerle baskı altına alınıyor. Oysa ortada ne bir şikayet dilekçesi, ne de somut bir olay yok. Söyleyemiyorlar. Varsa şikayet soruşturma açılması velinin öğrencinin hakkının savunulması elbette gerekir, ancak hayali olaylarla “torpilli siyasi ve eşrafın” istekleri ile kişilere baskı uygulamak ahlaki değildir. Varsa şikayet gereken işlem yapılmalı telefonla veya makama çağırarak hakaret edilmemelidir.
**
İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Akaya kendisini eleştiren müdürlere karşı oldukça tahammülsüz. Zaman zaman tehdide varan sözler sarf etmektedir. Bir toplantıda Yuvacık Serdar İlköğretim Okulu Müdürü Eyüp Bey, İlçe Müdürünü eleştirince İlçe Müdürü: “Sus bakalım, polemik yapma seni kazanmaya çalışıyorum, ama ileri gidiyorsun gereğini yaparız. Pazartesi makamıma gel!” şeklinde hitap edebilmektedir. Şube müdürleri okul müdürlerine “sen” şeklinde hitap etmekte protokol kuralları hiçe sayılmaktadır.

**
Valilik emri ile mayıs ayında başlayıp haziran ayı sonuna kadar sürecek “YÖNETİCİ EĞİTİMLERİ” seminerleri ilçe müdürü, şube müdürleri ve lise müdürleri tarafından verilmekte olup, tam bir felaket. Protokol kuralları ayaklar altında 15.30’da başlaması gereken toplantı 16.00’dan önce başlayamıyor. İlçe şube müdürleri gelmiyor ki? Onların bu tutumları karşısında bazı müdürler onları dikkate almadığından gelmiyor. Ağırlıkları ve saygınlıkları bitmiş durumda. Toplantının birisinde İlçe Milli Eğitim Müdürü de katıldı, baktı ki salonun yarısı yok, emir verdi gelmeyenlerin geç gelenlerin savunmalarını aldı. 10 dakika geç kalan müdürler dahi savunma verdi. Kişilerin savunmasını hafta içinde alan İlçe Milli Eğitim Müdürü o haftanın son günü Cuma 15.30’da kendi semineri varken 16.00’ da gelerek 30 dakika müdürleri salonda oturttu. Özür dahi dilemedi. Bu nasıl saygı, bu nasıl yönetici eğitimi İlçe Müdürünün konusu da “İyi bir yönetici nasıl olmalı.”
**
Her toplantıda müdür beye özel fincanla kahve geliyor. Sonra da müdürlere hakaret.”
**
Maili okudunuz. Cevap hakkı olanlar varsa, bu köşeden yayınlarım…


Köseköy İstasyon kantininde fiyat artışı yokmuş!

Dün, “Köseköy İstasyon’un kantininden şikayet var!” başlıklı yazımda Cumartesi ve Pazar günleri Köseköy İstasyon İlköğretim Okulu’nda sınav yapıldığını, okul kantininde 40 kuruş olan su ve çayın 1 liradan satıldığını yazmıştım. Okul Müdürü Ramis Çoban dün beni aradı. Çoban, “Cumartesi ve Pazar günü okulda olduğunu, böyle bir fiyat artışının söz konusu olmadığını, böyle bir şeye de kesinlikle izin verilmeyeceğini” söyledi.


Yıldırım, Berna’yı kutladı

İstiklal Marşını okumada Kocaeli birincisi olan Bekir İlhami Fatma Nedime Calp İlköğretim Okulu 6/A sınıfı öğrencisi Berna Akın, babası Adem Akın, okul öğretmeni Esra Yuvak, Okul Aile Birliği Başkanı Gülay Tosun ve yönetim kurulu üyesi Şennur Açıkel, okul müdürü Abdulhalik Köse ve öğretmenleriyle birlikte Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı ziyaret etti. Okullarının Karamürsel genelinde düzenlenen bilgi yarışmasında birinci, Kocaeli genelinde düzenlenen yarışmada ise üçüncü olduğunu belirten Müdür Köse, az öğrencileri olmasına rağmen yarışmalardan derece almadan dönmediklerini söyledi.
İzmit Adsız Alkolik Elele Grubu Sempozyum düzenliyor
İzmit Adsız Alkolikler Elele Grubu’nun düzenlediği Alkol ve Madde Bağımlılığı konulu sempozyum bugün yapılacak. Prof. Dr. Zehra Arıkan’ın konuşmacı olarak katıldığı sempozyumun ilki 14.00-15.30 saatleri arasında Park Luna San karşısında halka, ikincisi 18.00-19.300 saatleri arasında Sivil Toplum Merkezi Kat 2 adresinde akademisyenlere verilecek. Sempozyumlara katılım ücretsiz. Bilgi almak için 0 505 798 73 91, 0 535 943 77 00, 0 532 320 09 63 nolu telefonlar aranabilir.
**
Adsız Alkolikler kendilerini şu şekilde tanımlıyor; Alkol bağımlılığı konusunda ortak sorunları çözebilmek ve diğer alkoliklere yardımcı olabilmek için bir araya gelen kişilerin kardeşlik kuruluşu.1935 yılında ABD’de kurulmuş. Hiçbir grup, tarikat, siyasi örgüt ya da kuruluşa bağlı değil. Toplumsal anlaşmazlıklara karışmaz. Tek amaçları ayık kalmak ve ayık kalmak isteyenlere yardımcı olmak. Belli bir program takip etmekte ve toplantılar tertip etmektedir. Kendi öz geleneklerini uygular. Dış yardım almaz. Radyo, Tv. ve basın kuruluşları ile olan ilişkilerinde üyeler kişisel çıkar gözetmez. Bu yüzden resim ve isim vermekten kaçınırlar. Alkolle sorunu olduğunu söyleyen ve bırakma arzusunda olan herkese kapıları açık.
Ayaz, parkları dolaştı

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, hafta sonu yapımı bitmiş ve bitme aşamasına gelen parkları tek tek dolaştı. Belediye Meclis üyeleri Erkan Kutluer ve Mustafa Bayraktutar ile birlikte park ve sosyal alanı gezen Ayaz özverili çalışmalarından dolayı çalışanlara teşekkür etti.

İzmit parkeleniyor

İzmit’te asfalt yol seferberliğine paralel olarak parke konusunda da çalışma yapılıyor. İSU-İZGAZ ve Telekom’un alt yapı çalışmaları nedeniyle bozulan yollar, parke ile düzeltiliyor. Halen, Serdar Mahallesi Bağday, Girgin, Çayır, Şehit İlyas Bayraktutan, Fatih Mahallesi 52.Sokak’ta ve Kocatepe Mahallesi’nde cadde ve sokaklarda parke çalışması yapılıyor.BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Mavi balinaların çıkardığı seslerin 850 km kadar uzaktan duyulabileceğini…

KONUŞAN FOTOĞRAF

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan:
Ben davullu, zurnalı eğlenceleri sevmem. Çaktırmadan alın şu 10 lirayı da gidin başkasını eğlendirin.# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR