Spor ve Gençlik

MAKALEYİ DİNLE

Spor her yaşta yapılması gereken bir aktivitedir. Alışkanlık küçük yaşlarda başlamalıdır. İlerleyen yaşlardaki spor çalışmaları bedenin hareketliliğini dolayısıyla bütün vücudun canlılığını kazandırmak içindir. Spor sıhhat için yapılır. Ancak spor yapmanın sonucunda sıhhat yanı sıra bir ideal olması gerekir. Bir hedef seçilmeli ve o hedefe ulaşmaya çalışılmalıdır. Ulaşılacak hedef Türkiye şampiyonluğu, Avrupa ,Dünya ve her sporcunun ideali olan Olimpiyat olabilir. İlerleyen yaşlarda vücudu yormayacak aktiviteler yürüyüş, yüzme, basit beden hareketleri , fazla iddialı olmayan sporlar yapılabilir. Bu sporları yaparken dahi bir hedef belirlemek gerekir. İleri yaşlarda (40 yaş ve ötesi) uzun süre hareketsizlik  ve birden bire uzun mesafe koşusu veya iddialı bir maç yapmak vücuda ihanet olur. Önce kısa mesafeli  yürüyüşler  zamanla arttırılabilir. Fazla İddialı maçlar yerine eğlence kabilinden yapılanlar tercih edilmelidir. Çocuklarımızı spora teşvik için müsabakalara götürmek, yüzme , cimlastik gibi sporlarla başlangıç yapmak tercih edilmelidir. Çocuğun kabiliyetine göre spora yönlendirmek öğretmenlerinin ve velisinin görevi olmalıdır. 10 yaşına kadar spor yapmamış çocuğun beden kabiliyeti ile spor yapan arasında elbette fark olacaktır. İlk öğretimden önce oyun amaçlı sporlarla çocukta sportif gelişme başlar. İlk öğretimde oyunla karışık eğlenceli  spor çalışmalarına geçilebilir. Çocuğun gelişimine göre 8- 10 yaşları  spora başlangıç yaşı olabilir. Elbette bazı  sporlar (dağcılık, atıcılık, ağırlık çalışmaları, paraşütçülük ve benzerleri) daha ileriki yaşlarda yapılmalıdır.

'Sağlam kafa Sağlam vücutta bulunur’ düsturu ile yola çıkarsak  Çocuklarımıza Spor yapma  imkanı sağlaya biliyor muyuz, Çocuklarımız ne şartlarda spor yapıyorlar, Başarılı bir sporcu olmak için neler yapmak gerekir? Bunların yanı sıra cevap verilmesi gereken birçok soru mevcut. Sadece bu üç sorunun cevabının müsbet olması bile yeterli.

Çocuklarımızın spor yapmaları için devlet desteği; spor salonları yapmak, spor malzemesi ,teşvik ödülleri vererek, Ayrıca başarılı sporcular  maddi olarak desteklenmekte .

Aileler artık bilinçli olarak çocuklarının ders yanı sıra spor yapmasını teşvik etmekte .

Devlet ve aile desteğinde spor yapmaya teşvik edilen çocuklarımızın spor yapabilme olanakları ne ölçüde. Çocuk normal eğitim sistemi içinde normalde sabahtan saat.16.00’ya kadar ders saatleri içinde çalışır. Bu saatten sonra Spor tesisinde spora başlaması ortalama spor yapması iki saatini alır. Ancak spor tesisine gelmesi ve spora hazırlık için bir saat düşünürsek ve spor tesisi çocuğun spor yapması için o saat için uygunsa 17.00 da başlayan spor çalışması 19.00 da biter. Eve gelmesi 20.00 bu normal bir uygulama olarak düşünebiliriz. Ancak spor tesisinden özellikle salon sporlarında  bu uygulamanın  yapılabilmesi bu gün için zor. Çünkü salon sporlarının aynı saatte yapılması mümkün değil. Spor salonundan günlük öğretim sonunda  ancak iki spor dalı faydalanabilecektir. Spor salonlarımızın antrenmana ayrılan kısımları sınırlıdır. Bir spor salonu yapılırken sadece müsabaka için düşünülmemeli yanına  antrenman salonları da yapılmalıdır. Bu noksanlık son yapılan spor salonlarında göz önüne alınmaya başlandı. Halbuki spor salonu noksanlığı okul spor salonları ile tamamlana bilir. İlçelerdeki Her okul için spor salonları bir branşa tahsis edilse Gençlik Spor ile koordineli olay çözülmüş olacaktır.

Başarılı sporcu olmak için çalışmak ,çalışmak ve yine çalışmak gerekir. Antrenmanlar aksatılmaz, yemeğine ve sosyal hayatına dikkat edilir. Uyku düzeni çok önemlidir. Sabah kahvaltısı ihmal edilmez. Sıhhatine dikkat edilir. Başarı çalışana mutlaka gelecektir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

sporun içinden - elinize sağlık güzel yazı olmuş hocam..

Yanıtla . 0Beğen 02 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR