SGK’lı gaziye 600 SGK’sız gaziye1300 TL

MAKALEYİ DİNLE

Gaziler sıkıntıda…

Devlet tarafından tanınan hakların adaletli dağıtılmadığını söylüyorlar.

Muharip gazilerin uzun yıllardır süre gelen sorunları unutulmuş, devlet ve dernek yöneticileri tarafından herhangi bir çözüme kavuşturulamamış olması binlerce gazi ve ailesini üzmeye devam edilyor. 

Gazi ve gazilik müessesesi “ cesur, yiğit, savaşçı ” anlamlarını içerisinde barındıran gazilik kelimesi tarihimizde Anadolu Türkmen Beyleri’nden Osmanlı padişahlarına kadar tüm ceddimizin anıldığı, askerlik mesleğinin en şerefli unvanıdır.
Bu şerefin karşılığında, bilindiği gibi savaşa katılan ve yaralanan muharip gaziler şeref aylığıyla ödüllendirilmişlerdir. Tüm muharip gaziler 2007 yılına kadar eşit şeref aylığı alıyordu. 

2007 yılından sonra çıkarılan kanun kapsamında sosyal güvenceleri olanlar ve olmayanlar olarak aynı cephede silah çatan gazilerin maaşları değişti.

SGK güvencesi olanlar 600 TL olmayanlar ise 1300 TL almaya başladı.

İki grup arasında resmen bir uçurum var.

Sosyal güvencesi olan gazilerimiz olmayanlardan 700 TL eksik alıyor.

Muharip gazilerin en büyük sıkıntılarından biri bu…

Gaziler seslerini duyurmak istese de pek başarılı olamıyorlar.

Geçtiğimiz yılın verilerine göre ülkemizde

İstiklal Savaşı Gazisi Dul Eşi: 375

Kore Savaşı Gazisi: 3320

Kore Savaşı Gazisi Dul Eşi: 7728

Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi: 29094

Kıbrıs Barış Harekâtı Gazisi Dul Eşi: 5520

Toplam Gazi ve Dul Eşleri: 46037 kişi kaldı.

Bu ailelerin öncelikli sorunlarının başında yer alan ücret ayrımcılığının giderilmesi.

Bununla ilgili girişimde bulunmak isteyen gaziler bölge milletvekillerinden ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık’tan destek bekliyor.

Umarım gazilerimizin bu öncelikli sorununa tercüman olabilmişimdir.

 

Bu nasıl bir elektrik faturası

Kimi zaman ilginç elektrik faturalarıyla karşılaşabiliyoruz. Genelde bu yanlış okuma nedeniyle fazla yazılan faturalar oluyor.

Ancak öyle bir faturayla karşılaştım ki buna ilk defa tanık oldum.

İzmit Merkez’de ikamet eden Ahmet Özdemir isimli bir vatandaşımıza 1 Nisan 2016 günü gelen elektrik faturasının son ödeme tarihide 1 Nisan 2016 tarihini taşıyordu.

Şaka gibi.

Hem de 1 Nisan şakası gibi.

Vatandaş son ödeme tarihinin faturanın kesildiği gün olduğunu fark etmese ve geciktirse ne olacaktı çok merak ediliyorum.

Umarım SEPAŞ operatörleri bundan sonra biraz daha dikkat eder.

 

Engelli çiftin doğalgaz sayacını söküp götürdüler

İstanbul’dan ilimize taşınan Dertli çiftinin başına ilginç bir olay gelmiş. Değirmendere Yalı Mahallesi’nde ikamet eden çiftimiz eve taşındıklarında doğalgaz açıkmış. 10 gündür yaşadıkları eve gelen İZGAZ görevlileri sayacı söküp aileyi mağdur etmiş.

Gerekçe ne?

Taşındıklarını bildirmemiş olmaları.

Yemek yaparken doğalgazı kesilen engelli vatandaşımız, görevlilere, “Ne gerekiyorsa yapalım bize bir gün müsaade edin. Ocakta yemeğim var. Eşimde benim gibi engelli, bizi zor durumda bırakmayın” dese de değişen pek bir şey olmamış.

SEDAŞ’ın yolunu tutan Yılmaz Dertli ve eşi, işlemlerini yaptırmış yaptırmasına da, “Sizin sayacınızın bağlanması on günü bulur” denmiş.

Ne diyeyim. Allah acısın halimize.

 

Ford 2015 yılını değerlendirecek

Türkiye’nin ihracat lokomotifi ve 2015 yılının en çok tercih edilen ticari araç markası Ford Otosan, Kocaeli ve Yeniköy Fabrikaları’nda ürettiği araçları ile 2015’te Ford Avrupa’nın ticari araç liderliğine de büyük katkıda bulundu. Ford Otosan güncel faaliyetlerini paylaşmak için önümüzdeki günlerde bir organizasyon düzenleyecek.

26 Nisan 2016 tarihinde, Ford Otosan Kocaeli Fabrikaları ve Yeni Projeler Genel Müdür Yardımcısı Cem Temel ev sahipliğinde 26 Nisan 2016 Salı günü Kocaeli basını ile bir araya gelecek .

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR