Efe Tur’un fındık krizi

MAKALEYİ DİNLE

Giresun’dan Bursa’ya gitmek için Efe Tur otobüsüne binen Abdulkadir Gürcan isimli vatandaş, İzmit’e geldiğinde aracı aktarma yapmış. İzmit’ten tekrar Efe Tur’a binen vatandaş yüklerini bagaja teslim etmiş.

Yükler arasında Giresun Valisi’nin Bursa Valisi’ne gönderdiği fındık da varmış. Anlayacağınız Abdulkadir Bey’in bavulunda ulaştırması gereken emanetleri varmış.

Bursa’ya geldiğinde bavulunu otobüsün bagajında bulamayan vatandaş muavin ve aracın şoförüne durumu anlatmış.

Pek oralı olmamışlar.

Ancak kaybolan bir emanetti, vatandaş da emanetçi. O yüzden kaybolan bavulu ve içerisindeki fındıkları bulması gerekiyordu.  

Neyse iş büyüdü, Efe Tur’un ilimizdeki merkezi arandı.

Yapılan araştırma sonucunda bavulun Yalova’da başka bir vatandaşa verildiği güvenlik kameralarıyla tespit edildi.

Efe Tur, “Tamam ilgileniyoruz, ilgileneceğiz” derken kaybolan fındığı bir türlü bulamamış. Aradan haftalar geçince vatandaşa 5 kilo fındık göndererek durumu tatlıya bağlamaya çalışmışlar.

Sonuç…

Yine öfkeli bir Efe Tur mağduru, yine ilgisiz bir Efe Tur…

Vatandaş Abdulkadir Gürcan Kocaeli’ye gelerek Efe Tur hakkında suç duyurusunda bulunacağını söylüyor.

Bakalım fındık krizi nasıl aşılacak?

 

Ali Çakır, Hasan Yazıcı ile yayla sefasında

Körfez’in tanınmış esnaflarından ve siyasilerinden olan Ali Çakır ile Körfez Karadenizliler Dernek Başkanı Hasan Yazıcı, tatil için memleketlerine gittiler. Tatil için gittikleri Karadeniz’de, Rize’ye ve ovalara çıkan Ali Karadeniz ve Hasan Yazıcı, sıcaktan korunmak için kafalarına taktıkları şapkalarla tam kovboylara benzedi. Bu şekilde resim çektiren iki Körfezli, bu pozlarını sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak, ilçeye de selam gönderdiler.

 

Kargalar gitti tırtıllar çoğaldı

İl merkezinde son günlerde artan tırtıl şikayetlerinin ardı arkası kesilmiyor. Birçok ağaç tırtılların istilasına uğramış durumda. Ağaç altından gecen insanların üzerlerine yağmur gibi tırtıl yağıyor.

Araçların kurumasına neden olan tırtılların artması ise yine bizler sayesinde oldu. Şikayet ettiğimiz, hep dert yandığımız kargaları kovaladıkça tırtılların ve böceklerin sayısı arttı. Doğanın dengesiyle oynadıkça tırtıl ve tırtıl gibi sorunlar hiç peşimizi bırakmayacak.

 

Ahmet Özden, 17 Ağustos’ta yine gündeme geldi

1999 depreminde enkaz içerisinden yaralı olarak çıkan ve daha sonra Kocaeli Devlet Hastanesi’ne oradan da İstanbul’a sevk edilen Fatma Özden o günden sonra kaybolmuştu. Fatma Hanım’ı taşıyan ambulans, eşi Ahmet Özden’i araca bindirmemişti. Ahmet Bey de ambulansı taksiyle arkadan takip ediyordu. Ta ki Kartal civarında izini kaybedene kadar.  O kaybedişin ardından, 14 yıl geçmişti. Sonra eşinin öldüğünü ve İstanbul’da kimsesizler mezarlığına defnedildiğini öğrendi. Hayatı ve tüm varlığını eşini bulmak için harcadı.

5 çocuk babası Özden evini sattı, çocuklarını çeşitli yurtlara yerleştirdi ve il il, kapı kapı dolaşarak eşini aradı.

Türkiye Ahmet Özden’den birkaç yıl önce haberdar oldu. Kocaeli Gazetesi olarak hazırladığımız haber sonrası eşini bulan Ahmet Özden, sevinç ve üzüntüyü aynı anda yaşadı.

Eşinin ölmüş olduğuna üzülürken, her gün rüyalarına giren biricik karısının cenazesini bulduğuna seviniyordu.

Her gece rüyasına giren eşi Ahmet Bey’e “Beni bul buradan götür” diyordu.

Sevinci çok uzun sürmedi.

Bu kez de bürokrasiye takıldı.

Tek amacı eşinin cenazesini alarak memleketi olan Sinop’a götürmek olan Ahmet Özden bunu bir türlü başaramadı.

Cenazenin teslimi için DNA testi yaptırması gerekiyor. DNA testi için 5 yıl beklemesi gerektiği söyleniyor. Ahmet Özden, her gün bir ümitle birilerinin kapısını çalıyor. Gece olunca ümidini yitiriyor, güneşin doğmasıyla yeni ümitlerin peşinden koşuyor.

Onun için 17 Ağustos çok önemli bir gündü. Çünkü ona sadece 17 Ağustos deprem felaketinin anıldığı o gün önem veriliyor.

Öyle de oldu. Ahmet Bey, sesini duyurmak için yine 17 Ağustos’u bekledi ve yine ulusal kanallar Ahmet Özden’i ana haber bültenlerine çıkarttı.

Artık bu bilmeceye bir son verelim. 16 yıldır tek amacı eşinin cenazesini almak olan Ahmet Bey’e istediğini verelim.

Bu uğurda kaybettiklerini geri kazanması için ona imkan tanıyalım.

Bir ambulans görevlisi yüzünden kaybettiği eşine yıllar sonra kavuşan Ahmet Özden’e hak ettiği tazmini yapalım.

Allah böyle kutsal sevgileri daim etsin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR