Seka Güreşlerinde İbrahim AĞA misafirlerini SİMİTLE ağırladı !

MAKALEYİ DİNLE

Her geçen yıl biraz daha heyecanını kaybeden Kocaeli “Seka Park “ Altın Kemer Yağlı güreşleri bu yıl da birçok olumsuzlukları ile geride kaldı.

Küçücük ilçe belediyelerinin düzenlediği Yağlı Güreş organizasyonlarında bile Kırkpınar’ın efsane güreş ağası misafirlerin yemek ikramını üstlenir güreşlerini izlerken, Kocaeli gibi bir Büyükşehir’in düzenlediği güreşlere gelmemesi acaba nedendi?

Seka Park Yağlı Güreşlerinin Ağası Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bu yılki güreşlerde davetlilerini SİMİT ikram ederek ağırladı!  Protokoldeki Bakanından tutun, adına güreş düzenlenen Osman Kanbur, Altın Kemerli Aydın Demir, taaa Antalya’nın Elmalısından gelen güreş ağası Cemal Ekşioğlu bütün günü İbrahim Ağanın (Karaosmanoğlu’nun) ikram ettiği SİMİT’le geçirdiler.

Simit dağıtanlara “-Kavurma, yemek yok mu? “ diye soranlar,  şu cevapla karşılaştı:

-Bu sene fakiriz, kusura bakmayın, Başkanımız ancak SİMİT ikram ediyor!

Allah’tan seyirci azdı yoksa simit bile yetmeyecekti.

 

Osman Kanbur

Adına Seka Park Altın Kemer yağlı güreşleri düzenlenen Osman Kanbur, aslen Hendekli. Kocaeli ile ilgisi 1952 yılında Kağıtspora transfer olmasıyla başlar ve 15 yıl bu takımın forması altında güreş yapması ile son bulur.

Türk Güreş Milli takımları Serbest ve Grekoromen stillerinde milli mayoyu giyen Osman Kanbur Türkiye şampiyonlukları yanı sıra Tokyo ve İstanbul’daki dünya şampiyonalarında milli oldu.

 

Ağladı!..

Roma olimpiyatlarına götürülen Osman Kanbur, tartıda 20 gram fazlası olduğu için saçlarını kestirmesine rağmen 10 gram fazlası olduğu için güreşmesine izin verilmeyince hüngür hüngür ağladı ve olimpiyatta güreşemeden dönmüştü.

 

56 yıl sonra buluştular

Osman Kanbur,Seka güreş alanına geldiğinde kendisini bir sürpriz bekliyordu.Aynı dönemde onun rakibi olan Karamürselli Şeref Akın,Osman Kanburu görmeye gelmişti. Kendisine Şeref Akından bahsedilince “-O ,burada mı?” diye heyecanla sordu. Prtokol tribününe çıkan Şeref Akınla Osman Kanburun 56 yıl sonra hasretle birbirlerine sarıldıkları an dünyalar onların olmuştu. İki eski takım ve rakip arkadaş yan yana saatlerce oturdu ve eski günleri yaad etti.

 

Bir tek Aydın Demir vardı

Seka Altınkemer yağlı güreşlerini izleyen davetli pehlivanlardan sadece Karamürselli Altın Kemer sahibi Aydın Demir protokoldeki yerini almıştı. Gözler diğer davetli (Ahmet Taşçı vs.) pehlivanları aradı ama kimse yoktu.

 

AĞA yine yoktu

Kocaeli’ndeki güreşlerin AĞA’sı konumundaki Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Bakan Fikri Işık’la 38 dakika bulunduğu Seka Park güreşlerinden ayrıldıktan sonra bir daha geri dönmedi. Başpehlivanlık final güreşini protokolle izlemek ve birinci pehlivana Başpehlivanlık Altın Kemerini adet olduğu halde takmak için güreş alanında olması düşünülen Karaosmanoğlu, her nedense güreş alanına gelmedi. Başpehlivanlık kemerini Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Kocaeli Üniversitesi Rektörü birlikte taktı. Belli ki,Büyükşehir bu organizasyonu “öylesine” yapıyor, Başkan bu işten pek hoşnut değil gibi!..

 

OLMUYOR OLMUYOR…

Seka Park’ta yağlı güreş olmuyor… Bunu bu işe başladığınızdan beri söylüyoruz… Anlamıyorsunuz, anlamak istemiyorsunuz. Tamam bir şeyler yapmak istiyorsunuz ama bir türlü olmuyor. Bir defa burası güreş alanı değil. Uçurtma alanı ! Yarın siz burada UÇURTMA TEPESİ, Uçurtma ALTINKEMER yarışmaları yapın daha başarılı olursunuz.

Güreş süresinin yarısı Cazgırların “-Sağlıkçılar,doktor acele güreş alanına müdahale edin “ çağrıları ile dolu geçti. Kaç pehlivan sakatlandı… Bu çayırlık engebeli yerde güreş olmaz!..

 

ADINI DEĞİŞTİRİN

Kocaeli Seka Park “Altın Kemer” yağlı güreşleri ne ifade ediyor?

Seka Park için Altınkemer verecekseniz, güreşi niye karıştırıyorsunuz?

Tarihi Elmalı “Yeşil Yayla”Güreşlerini SEKA Park ile sakın karıştırmayın!

O yaylada 30 bin kişi tribünlerde ücretli olarak güreş seyrediyor. Sizinki gibi göçebe çadırlarını andıran uyduruk tribünlerde 2 bin kişinin izlediği güreşler yapılmıyor.

PARK düzenleme ve en güzel Park yarışması yapın. İlla Altın Kemer diyorsanız, bu memlekette pehlivanlık adını kullanarak yağlı güreş düzenleyecekseniz alın size isim; Karamürselli Aydın Demir...

Kocaeli, Aydın Demir “Altın Kemer” Yağlı Pehlivan Güreşleri…

Kocaeli ve Karamürsel’e Kırkpınar’dan 3 yıl üst üste Başpehlivanlık kazanarak ebedi Altın Kemeri getiren pehlivanın ismi bu güreşlere yakışmaz mı?

Yetmedi mi, Cumhuriyet tarihinde 9 kez Kırkpınar Başpehlivanlığı rekoru elinde ? 2 Altınkemeri olan Ahmet Taşçı ismi size  “Kocaeli Altın Kemer “Yağlı Pehlivan Güreşleri için hoş gelmiyor mu?

 

BAŞARILI OLANLAR

Seka Park Yağlı Güreşlerinde tek başarılı olan grup Basınla ilgili kişilerdi. Ellerinden geldiğince koşuşturdular. Basınla ilgilendiler, hal hatır sordular. Yer gösterdiler, haberleşmeyi sağladılar.

Kendilerine teşekkürler…

Büyükşehir Belediyesi olarak bu işi sevmeden yapıyorsunuz…

Bırakın bu işi size bağlı ilçe Belediyeleri veya İzmit Belediyesi yapsın…

 

8 YILDA TEK DEĞİŞİKLİK OLDU

SEKA PARK Yağlı güreşlerinde tek değişikli vardı o da, HAKEM KULESİ’nin yeri değişmişti!

Hepsi o kadar…

 

 

Birkaç RESİM BİRKAÇ  “ İSİM “!..

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Park Altın Kemer Yağlı Güreşleri’nin sekizincisi bu yıl yine “Seka Park UÇURTMA tepesinde” yapıldı. Kocaeli’nden yetişmiş bir pehlivanın adına düzenlenmesi düşünülen güreşlerin bu yılki isim babası, Osman Kanbur’du. Osman Kanbur kimdi? Osman Kanburu, Kocaeli Basın Bürosu elemanları Basın mensuplarına dağıtmak için hazırladıkları 14 satırlık BİLGİ ile tanıtmaya çalışmışlar..Bu bilgi yeterli mi, hayır… Neyse Osman Kanbur’u sizlere daha sonra anlatacağız. Adına Altın Kemer düzenlenen güreşçi Osman Kanbur’un güreş alanında ne bir resmi ne de ismi var…

 

TEK BAŞINA:-

Osman Kanbur, sessiz sedasız geldi, Cazgırlar “bahşiş almak için” davul-zurna ile karşıladı,seyirciyi selamlattı o kadar… Osman Kanbur, Protokol tribününde bir vakte kadar oturdu Baş güreşlerini bile seyretmeden geldiğinde olduğu gibi kimsenin haberi olmadan kalktı gitti !..

 

BAKAN-VALi-KARAOSMANOĞLU

Bu resme iyi bakın... Bakanın, Valinin, Büyükşehir Belediye Başkanının ve yanındaki Milletvekilini güreşleri İZLEDİLER diyorlar.. Bu resimdekiler, Seka Park Yağlı güreşlerinde tam 38 dakika kaldılar!.Protokol olarak mehter eşliğinde halkı selamladılar..Yerlerine oturdular,aralarına adına güreş düzenlenen Osman Kanburu bile almadılar. Sadece ona plaketini verirken resim çektirdiler..Hocanın Kura-an ve dua okumasından sonra da “yoğun” programları olduğunu söyleyip gittiler. Resimde görüyorsunuz, Vali nasıl sıkılmış, Karaosmanoğlu herkesten önce  duaya ”AMİN” demiş, belli ki aceleleri var, SEKA PARK yağlı güreşleri onlar için ne ki? Kocaelili Sanayi, Bilim ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık izleyenlere ve güreşçilere, Büyükşehir Belediye Başkanına bu organizasyon için teşekkür konuşması yapıyor.. Büyükşehir Belediye Başkanı Bakan konuşurken bakın, bildiğini okuyor!..

 

SEYİRCİ YOK-

Seka Park UÇURTMA TEPESİ bundan önceki güreşlerde tamamen dolardı. Bakın bu resme UÇURTMA Tepesinde ne kadar seyirci var?

 

SEVİNÇ ve GÖZYAŞI

Başpehlivanlık güreşinde ALTIN puanlamada ALTINI kaçıran Şaban Yılmaz’ın gözyaşları ve Altın Kemeri kazanan Recep Karanın sevinç anı.

  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

yazık - spor müdürlüğü ve yandaşları cahıller resmen ıbrahım baskanın canını yaktılar ..

Yanıtla . 0Beğen 10 Mayıs 17:45
01

saraybahçeli - sn yazar kalemınıze ve yuregınıze saglık güzel bir sekılde takıp edıp analız etmıssınız umarım bıdahakı seneye gereklı tedbırler alınıp beledıyeye yaraşır sekılde düzenlenır.

Yanıtla . 0Beğen 10 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR