Emanetçi

MAKALEYİ DİNLE

Yaşam boyu huzur aramak her canda var olan sınırsız bir istektir. Önce sağlık, yeterlilik ve sosyal hayatın tüm evreleri insanı mutlu kıldığı gibi mutsuz da edebiliyor. Arzu edilen istekler yerine gelse de, hâlâ doyumsuz olan, doymak bilmeyen bir nefis taşımaktadır insanoğlu. Bu bağlamda maddeci ve manadan uzak hoyratça yaşam selde boğulan cana benzer.

Evet, yağmur berekettir ama sel bütün hayırları alır, götürür. İnsanoğlu ölür, diğer canlılar telef olur. Sağlıklı ve huzurlu bir yaşam her canlının hakkı olduğu gibi, suç ve ceza kavramları da toplumun refahı ve huzuru için kaçınılmaz öğelerdir. Mükafat varsa ceza da olmalıdır. Ancak hak ve adalet adına dürüst olmanın faydası bu dünyada olduğu gibi ahrette mükafatı da vardır.

Bizim konumuz spor. Bu açıdan bakıldığında sporcu, sporsever ve tüm ilgililer bunun hesabını iyi yapmalı ve pozitif manada hizmette kusur etmelidirler. Hak edilmeyen, kapalı kapılar ardında haksız kazanç için entrikalar çevirenler her kim olursa olsun cezasını mutlaka çekmelidir.

Şehirlerimizi mobese kameralarıyla nasıl zaptırapta almak için elimizden geleni ardımıza koymuyorsan, bizi izleyen Hakk’ın da ahirette hesap soracağını unutmamalıyız. Hak edilmeyen bir puan, bir şampiyonluk hiçbir zaman etik olmadığı gibi helal de değildir. Nefis-iblisle olduğu sürece huzuru bulmak mümkün olmayacak, rahmet beklediğimiz puanlar kabusa dönecek ve bizi boğacaktır. 

Gidişat maalesef bu yönde. Ulusal medya, yazılı ve görsel reyting adına sele kapılmış, boğulmak üzere olduğunun farkında bile değil. Çünkü bilmiyorlar ki, hesap günü “Boynuzsuz koyun boynuzlu koyundan hakkını alacaktır”.

Helal kazançlar her manada hizmet edenlerin olsun.

Yazıma “Nurdan Damlacıklar” adındaki kitabımdan bir şiirle son vermek istiyorum. Kalın sağlıcakla.


EMANETÇİ

Yaşıyordu bizim semtte

Bir emanetçi

Allah rahmet eylesin

Çok sadıktı işine

Hem de kentte birinci

Çalışırdı akşam sabah

Hiç durmadan

Emanete ihanet edilmez

Derdi o adam

Allah’ın emirleri

Onun için dünyalara değerdi

Bu konuda herkese

Nasihatler ederdi

Ama bizler bilemedik

Aslında o bize neler

Dermiş meğer

Mal, mülk, çoluk, çocuk

Ne varsa bize ait

Canımız bile emanetmiş.

Bu konuda bakın

Necip Fazıl ne demiş:

“Veren de o, alan da,

Nedir senden gidecek,

Telaşını görenler,

Can senin zannedecek”

Rahmet olsun canına

Bu bilinçte olup da

Canını cananına

Sadakatle verip ona

Teslim olana

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR