Taliban anlayışı

MAKALEYİ DİNLE

Ulusal bir gazetenin ilk sayfasının sağ köşesinde ufak bir köşesinde çok ilginç bir haber vardı.

İstanbul’da Şişli Yunus Emre hattında çalışan bir belediye otobüsünün şoförü akşam saat 20.20 sıralarında içi yolcu dolu bir belediye otobüsünü yol kenarına çekerek namaz kılmış. Sıcaktan bunalan yolcular şoföre yaptığı bu hareketin yanlış olduğunu, bu sıcakta bu kadar yolcuyu bekletmeye hakkı olmadığını söylediklerinde, “İsteyen otobüsten inip, gideceği yere taksiyle gitsin” demiş. Sürücüye söz geçiremeyen yolcular bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesini aradıklarında, görevlinin verdiği yanıt daha da ilginç. İlginç olduğu kadar da komik. “Beş dakika bekleseniz ne olur. Siz Müslüman değil misiniz?”

Bu ara Khaled Hosseini”nin yazdığı ” Bir muhteşem Güneş” adlı romanını okuyorum. Yazar Afganistan’ı ve Taliban’ı anlatıyor. Rus ordusu Afganistan’ı terk ettiğinde, bu ülkede olup, bitenleri az çok biliyoruz. Taliban ülke yönetimine hakim olduğunda erkeklerin ve kadınların uymaları gereken kuralları bir bildiri ile duyurdu.

Kadınlar burka takacaklardı. Burka takmayanlar şiddetli bir şekilde cezalandırılıyordu. Size Kabil’de olan çok ilginç bir olay anlatacağım. Bu olay okuduğum romandan alınmıştır.

Taliban döneminde kadın ve erkeklerin hastaneleri ayrılmıştı. Bir kadın doğum yapmak üzere bir kadın hastanesine götürülüyor. Bebek kadının karnında ters döndüğü için ameliyat edilmesi gerekiyormuş. Kadın doktor burka taktığı için, ameliyatı yaparken zorlanıyormuş. Kadın doktor bakmış ki, kadını bu durumda kurtaramayacak, başındaki burkayı çıkarmış. Bu arada bir hemşireyi de kapıda gözcü bırakmış. Bir hemşirenin kapıda boş, boş beklediğini gören hasta yakını bu durumu sorduğunda Kadın Doğum doktoru “O hemşire Taliban nöbeti tutuyor. Taliban geldiğinde bana haber verecek. Ben de hemen burkamı takacağım” diye yanıtlıyor. Bu yazıyı yazarken benim ülkemde kadın polislerin türban takabileceğine dair Bakanlar Kurulunun aldığı karar Resmi Gazetede yayınlandı. Bundan böyle kadın polislerimiz türban takabilecek. Japonlar yeni bir element bulurken bizler kadınlarımızın başı ile uğraşıyoruz.

İstanbul’daki halk otobüsü sürücüsünün yaptığı ile Taliban’ın yaptığı arasında bir fark var mı? Hani dindar bir nesil yetiştireceğiz diyenler vardı ya, Türkiye’nin nereden nereye gittiğini iyi görmeliler.

Gidiş iyi değil.  Atatürk’ün Türkiye’sine bakar mısınız?” Dindar nesil yetiştireceğiz” diye tüm ortaokulları imam hatip ortaokulu haline getirdiler. 15 Temmuz darbesini yapanların çoğu da imam hatipten mezun olanlar. Ne hikmetse bu darbeye karışanlar askeri lise öğrencileri diye askeri liseleri kapatan siyasi iktidar, İmam Hatip liselerine ses çıkarmıyor.

 Demokrasi, demokrasi diye bu topluma yutturulanlara bakın. Demokrasilerde herkesin, herkese saygılı olma zorunluluğu vardır. Adam namaz kılacağım diye içi yolcu dolu bir otobüsü kenara çekip namaz kılamaz. Böyle bir anlayış ancak bizim gibi halen demokrasiyi benimsememiş, içselleştirmemiş,” Onu bir araç olarak gören” toplumlarda olabilir.

15 Temmuz darbesiyle cemaatlerin bu ülkeyi nasıl bir kaos ortamına sürükleyebileceğini gördük.” FETÖ darbesine” karşı demokrasi nöbetinde başka cemaatlerin kendi bayraklarıyla boy gösterdiklerini de gördük. Eğer cemaatlere göz yumarsak ileriki zamanda hangisi palazlanırsa başımıza bela olur. O nedenle Atatürk cemaatlere ve tarikatlara karşı amansız bir mücadele vermişti.

Ne büyükmüşsün büyük Atatürk. Yıllar önce tarikatların ve cemaatlerin bu güzelim ülkeye nasıl bir tehlike oluşturabileceklerini görmüşsün. Ya.. şimdikiler? Sadece “kandırıldık” diyebiliyorlar. Kandırıldık diyerek işin içinden kolayca sıyrılamazsınız, sorumluluktan kaçamazsınız. Herkes yaptığının bedelini ödemelidir. Bunun bedeli ise, o koltukları bırakmak, boşaltmaktır. Onurlu bir devlet adamı beceremediği, yapamadığı zaman görevi bırakmasını bilmelidir.

Bir ülkeyi yönetenler “Aldatıldık, kandırıldık” diyemezler. Beni akıllı, zeki insanlar yönetsin.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR