Büyükşehir Belediyesi’nin Azerbaycan’dan gelen konukları

MAKALEYİ DİNLE

Azerbaycan ve Türkiye’nin ilişkileri her alanda görülmektedir. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı’ndan 5 görevli kişi Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı İtfaiye Teşkilatını incelemek ve görmek üzere 20 günlük bir ziyaret için ilimizde bulunmaktalar.
İsimleri ve görevleri: Sivil Savunma Amiri Mehman Mammadov, Tüm Vardiya Amirlerinin Şefi Oktay Madatov, Vardiya Amiri Fuat Mamadov, Özel Kurtarma Timi Rashat Rashtıyev, Vardiya Amiri Ceyhun Zahıdov olan misafirlerimizle Kocaeli Azerbaycan Evi Derneğimizde geniş bir sohbet imkanı bulduk.
Kardeş Türkiye’de ve onun şirin Kocaeli ilinde bulunmaktan memnun olduklarını dile getirdiler. “Burada kendimizi ülkemizde ve evimizde hissediyoruz. Kocaeli hakikaten çok önemli bir şehirdir. Sanayi kenti olması Kocaeli’ne ağır bir değer katmaktadır. Kocaeli’ne gelmeden önce de Kocaeli hakkında çok şeyler duymuştuk. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu Sekapark’daki Azerbaycan Kültür Merkezi, Kartepe’de açılışı yapılan Haydar Aliyev Parkı, İzmit Belediyesi’nin vermiş olduğu Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Merkezi ve Derince Belediyesi’nin vermiş olduğu Azerbaycan Kültür Parkını Bakü’de gazetelerde okumuş ve televizyonda izlemiştik. Bu yerleri sizlerle birlikte gezeceğiz” diyorlar.         
Kocaeli Belediyelerinin Azerbaycan’ımıza vermiş olduğu bu büyük hediyelerden memnun olduklarını belirttiler. Bunun için Belediye Başkanlarımıza, emeği geçenlere, destek verenlere çok çok teşekkür ettiklerini söylediler.  
Gelen misafirlerle Federasyon temsilcileri olarak yakın ilgi gösterildi. Hatıra resimler çekilerek birçok konu samimice konuşuldu. Kocaeli’ni bir dahaki sefere eşleri ve çocukları ile gezmeye geleceklerini söylediler. Yenen akşam yemeğinden sonra Derneğimize ve Federasyonumuza gösterilen yakın ilgiden dolayı teşekkür ederek ayrıldılar. Biz de kendilerine hoş geldiniz diyerek başarılar diliyoruz.
               
Derince Belediyesi’ni ziyaret  
4–7 Temmuz tarihleri arasında Azerbaycan’da geçirilen Dünya Azerbaycanlılar 3. Kurultayına Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanımız Şükrü Karabalık ve Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar da davetli olarak katılmışlardı. Her dört Belediye Başkanımıza da Azerbaycan Dernekleri Federasyonu’na katkılarından dolayı Devlet Bakanı Nazım İbrahimov bir plaket vererek memnuniyetini teşekkür ederek dile getirdi.
Derince Belediye Başkanımız Dr. Aziz Alemdar’ın Bakü’den erken ayrılması nedeni ile plaketini Federasyonumuz adına ben ve Kültür Turizm İl Müdürümüz Adnan Zamburkan ile beraber takdim ettik. Ben bazı bilgilendirmelerde bulundum. Derince’de yapılan 20 dönümlük Azerbaycan Kültür Parkının açılışı ile ilgili karşılıklı duygu ve düşüncemizi belirttik. Başkan Aziz Bey ile Kültür Turizm İl Müdürü Adnan Zamburkan arasında Belediyenin yapmış olduğu turizm amaçlı düzenlemeler hakkında karşılıklı görüş alışverişi yapıldı.
Derince Belediye Başkanımız Aziz Alemdar Bey’e kardeş Azerbaycan’a yapmış olduğu jestlerden ve vermiş olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek yanından ayrıldık.     
 
Okullar açılıyor
Öğrenci velilerinin, öğretmenlerin ve idarecilerin uzun tatili nihayet bitiyor. Pazartesi günü açılacak yeni öğretim yılında öğrencilerin ve idarecilerin üstesinden gelemedikleri sorunlar ne dereceye kadar çözülmüştür. Bunu yaşayarak göreceğiz.
İlk bir iki hafta karşılaşacak sorunların çözümü için koşuşturmalar devam eder. Her öğrenci okulların açılması nedeni ile ister istemez velisine maddi bir yük getiriyor. Birkaç çocuğu okuyan aileler bu yükün ağırlığını omuzlarında daha fazla hissediyorlar.
Milli Eğitim Bakanlığı bu eğitim döneminde uygulanmak üzere Bakanlık düzeyinde ve taşra teşkilatlarında çok önemli değişikliklere imza attı. Taşımalı eğitimde kullanılan servis araçlarının özelliklerini çeşitlendirip çocuğun can emniyetini garantilemek için araçların fiziki özelliklerinde büyük değişiklikler yaptılar. Teftiş yönteminde ve kadrolarında henüz tam bilgilenemediğimiz büyük değişikler yapıldığı söyleniyor. Talim ve Terbiye Kurulu’ndan, Bakanlığın Genel Müdürlük kadrolarına kadar büyük bir değişiklik yapıldı. Yeni uzmanlık kadroları tahsis edildi. Bütün bu değişikliklerin sorun yaratmadan, zaman almadan nasıl uygulanacağı merak konusudur. Oysaki bu değişikler uzun yaz döneminde yapılıp kolayca uygulama alanına geçilebilirdi.
Bütün dileğimiz ve beklentimiz 2011 ve 2012 öğretim yılının başarılı olmasıdır.
Ülkemize, milletimize hayırlı, uğurlu olması dileğimizle öğrencilerimize başarı diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR