Kocaeli Barosu bu bildiriye imza attı!

MAKALEYİ DİNLE

Önceki gün maillere baktım…

Türkiye Barolar Birliği’nden bir mail gelmişti…

Açtım…

“Sayın Mesut Akbulut,

Yargıtay Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Hakkında Türkiye Barolar Birliği Ve Kocaeli Barosu'nun Ortak Basın Açıklamasıdır” diyordu…

Bilindiği gibi AKP hükümeti,  yargının şeklini, şemalını değiştiriyor…

Kendisine göre dizayn etmeye çalışıyor…

Başkanlığını vergi rekortmeni Sertif Gökçe’nin yaptığı Kocaeli Barosu da Türkiye Barolar Birliği’nin hazırladığı bu bildiriye imza atmış…

**

Bildiriyi birlikte okuyalım:

“Yargıtay ve Danıştay Hakimleri kanunla azlediliyor! Bu yol, yol değil! bunun yolu, bu değil!

-Yargıda, cemaatçi yapılanma da, "şucu bucu" yapılanma da istemiyoruz.

-Siyasi iktidardan veya başka bir merciden emir-talimat alan yargı istemiyoruz.

-Hakim gibi hakim, savcı gibi savcı istiyoruz.

-Layık olanın layık olduğu göreve gelebildiği "liyakat sistemi"ni istiyoruz.

-Siyasetin yargıyı şekillendirmeyi bıraktığı, yargının da keyfi kararlarla siyasete müdahale etmeye kalkışmadığı bir düzen istiyoruz.

-Kısacası, kuvvetler ayrılığı istiyoruz.

-Tarafsız ve bağımsız, adil yargılamam yapabilen, hesap vermeye açık bir yargı talep ediyoruz.

-Vatandaşın, "etkili çevrelerde tanıdığı olan iş takipçisi" aramadığı, haklı ise hakkını alacağına inandığı, avukatın yargının kurucu unsuru olduğunu herkesin içine sindirdiği, adalet dağıtan güvenilir bir sistem istiyoruz.

-78 milyon vatandaşımızı kucaklaştırmanın tek yolunun, adalet paydasında buluşturmak olduğunu biliyoruz.

-Kimsenin tarafı değiliz. Sadece, hukukun üstünlüğünden yana tarafız.

**

Yargı içinde ayrı yapılanmaların oluşmamasının ve varsa temizlenmesinin yolu, Anayasa'ya aykırı olacağını herkesin bildiği bir kanuni düzenleme değildir. Bunun yolu, öncelikle Hakimler Ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısını uzlaşma ile değiştirmektir. Elbirliğiyle, liyakat ilçesini hayata geçirmeliyiz. Hakimlerin, bağımsızlığını ve tarafsızlığını güvence altına almalıyız. Adil yargılama yapabilen ve hesap verebilen bir yargıyı oluşturmalıyız.

"Ben yaptım oldu" diyerek olmaz. Deneme-yanılmayla, yap-boz kanunla olan, sadece bu ülkeye olur, bize olur, hepimize olur.  Bugüne kadar yaptığımız her uyarı maalesef doğru çıkmıştır.  Sonradan "kandırıldım", aldatıldım, yanıldım" demek, yıkılmış olanı geri getirmemektedir.  Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ve siyasi iktidarı, hukuka uygun davranmaya, sağduyulu olmaya ve görüşülmekte olan kanun tasarısını geri çekmeye davet ediyoruz.”

**

Açıklama böyle…

Hatırlanacağı gibi Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, iki ay önce geçmişte yüzde 70 olan yargıya güven oranının, şimdi yüzde 30'lara düştüğünü söyledi… Zaten Cirit’in bu söylemi her şeyi özetlemeye yetiyor… Yargıya hükmeden AKP sayesinde yargıya güven yüzde 30’a düşmüşse, AKP hükümetinin yapacağı yeni düzenlemeyle yargıya olan güven yüzde 3’lere iner…

 

 

AKP’li Yılmaz’ı yanlış tanımışız!  

AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, öğretmen kökenlidir… Mülayim kişiliği ile tanınır… Ama önceki gün TBMM’de yaşanan tartışmalarda farklı bir kimlik sergiledi. TBMM Genel Kurulu'nda Askeri Personel Yasa Tasarısı'ndaki değişikliklerin görüşmeleri sırasında, AKP ve HDP milletvekilleri arasında çıkan kavgada yumruklar havada uçuştu Mehmet Akif Yılmaz da HDP’li vekillerle tartıştı. Yani Mehmet Akif Yılmaz, bu tavrıyla içindeki canavarı dışarı çıkardı. Mehmet Akif Yılmaz,HDP’lilerle tartışırken, bir başka Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de kavganın daha da büyümemesi için araya girdi.

 

 

İbrahim Bulut: Borçları ödeyeceğiz

İzmit Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Bulut, İzmit Belediyesi’nin SGK’ya olan 57 milyon liralık borçla ilgili açıklama yaptı. Bulut, vergi borçlarını ödediklerini, SGK borçlarını da ödeyeceklerini söyledi. İzmit Belediyesi, 57 milyon liralık borcu ile Kocaeli’deki ilçe belediyeleri arasında birinci, Türkiye’de ise 6’ncı sırada. Bu tablo İzmit Belediyesi’ne hiç yakışmıyor.

 

 

 

SEDAŞ’tan açıklama geldi

SEDAŞ Kurumsal İletişim Müdürlüğü, Kartepeli vatandaşların, SEDAŞ işlemleri için İzmit'e gitmek zorunda kalmasıyla ilgili açıklama gönderdi. “Elektrik Piyasası Kanunu ve EPDK kurul kararı çerçevesinde, 01.01.2013 tarihinden itibaren “dağıtım faaliyeti” ile “perakende satış faaliyeti”nin farklı şirketler tarafından yürütülmesine ilişkin yasal zorunluluk getirildi. Bu tarih itibariye SEDAŞ, enerji dağıtım hizmeti kapsamında; kayıp kaçakla mücadele, elektrik şebekesinden enerji talep edenlere enerji müsaadesi verilmesi, elektrik proje tasdikleri, yeni binaların elektrik bağlantı sözleşmeleri, enerji bağlantılarının yapılması, enerji kesme ve açma işlemleri, sayaç sökme ve takma işlemleri, sayaç okuma ve yatırımlara ait faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırma işlemleri ise Sepaş Enerji tarafından yürütülmektedir. Haberinizde bahsi geçen, Kocaeli İli, Kartepe İlçesindeki Müşteri Hizmetleri Merkezi’nin, Sepaş Enerji sorumluluğunda faaliyet gösteren bir ofis olması sebebiyle konunun SEDAŞ ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. SEDAŞ’a ait Müşteri Hizmetleri Merkezinde ise yeni abonelik (yeni yapılan binalarda yapılacak abonelik işlemleri), enerji müsaadesi, proje onayı, gerilim düşüklüğü, kaçak tutanağı ve kaçak takip cezalı ödeme işlemleri ve bunlara ait taksitlendirme, elektrik şebekesine ait talepler, aydınlatma ve direk talepleri, sayaç okuma, kesme açma, sayaç arızası konularında tüketicilerden gelen başvuru, talep ve önerilere ait işlemler gerçekleştirmeye devam edilmektedir. Bu sebeple, Kartepe halkının, SEDAŞ ile olan işlemleri için İzmit'e gitmelerine gerek yoktur. Konuyu bilginize sunar, kamuoyunun bilgilendirilmesine katkı sağlayacak olmanız nedeniyle teşekkür ederiz.Saygılarımızla…”

 

 

CHP’li gençler aklandı

Geçtiğimiz haftalarda CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları tarafından disiplin süreci başlatılan ve il ana kademe tarafından da onaylanarak disipline sevk edilen CHP' li gençler, Caner Arduç ve Neslihan Merve Aktaş, geçtiğimiz gün İl Disiplin Kurulu' nun kararı sonrası hiçbir ceza almadan aklandılar. Bunun üzerine sosyal paylaşım sitesi üzerinden açıklama yapan Caner Arduç ve Neslihan Merve Aktaş, zor süreçte yanlarında olan destek veren herkese teşekkür etti.

 

5 bin fidan yetişiyor!

Gölcük Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün serasında, mevsimlik çiçeklerin yanı sıra  farklı türlerde birçok ağaç çeşidi, yıllık ortalama 5 bin adet yetiştiriliyor. 250 m2 alan üzerine kurulu olan serada daldan çelikleme yöntemiyle fidan üretimi yapılıyor. Ziraat mühendisi gözetiminde serada yetiştirilen çiçek, bitki ve ağaçlar toprakla buluşturuluyor. Yılda 3 bin çiçek ve fidanın halka ücretsiz dağıtıldığı belirtildi. Sürekli orman yangınlarının olduğu Türkiye’de ağaç dikmek her bireyin görevi olmalı. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR