Neyin günü bu

MAKALEYİ DİNLE

 

Dünya Kadınlar Günü ya da Dünya Emekçi Kadınlar Günü.  Birleşmiş Milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gün.  İnsan hakları temelinde kadınların “siyasi ve sosyal” bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanması amaçlanır.

Sizlerinde bildiğini tahmin ediyorum ama bir kez daha hatırlamakta fayda var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 129 kadın işçi can verdi. 1910 yılında da, ölen bu kadınların anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilir ve kutlamalar yapılır.

Neyin kutlaması bu, o gün orada ölen 129 kadın işçinin mi?

Bugün ötekileştirilmeye çalışan kadınlara en büyük darbe, Dünya Kadınlar Günü denilen bu kutlamadır.
O gün daha iyi şartlarda çalışmak için ölen 129 kadın vardı, bugün düzelen hiçbir şey yok.

Sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayalar var…

Peki, nedir kadın çalışan…

Birçok işverene göre,

Kadın, “Ucuz işçi”

Kadın “SSK’sız çalışan işçi”

Kadın, “Sesini çıkartmayan, vur ensesine al lokmasını”

Kadın, “Dayanıklı sabırlı, kanaatkar”

Yalan mı? Sizin de çevrenizde SGK güvencesi olmayan, asgari ücretin altında maaş alan ablalarınız, kardeşleriniz yok mu?

Sekreter, çaycı, çocuk bakıcısı ve buna benzer mesleklerle 500 TL- 600 TL’ye çalışan tanıdıklarınız yok mu?

Peki,  siyaset;

Bakın ilimizdeki yerel seçimlerin belediye başkan adaylarına. Hangisinin belediye başkan adayı kadın?

Başrollerde erkekler, figüran kadrosunda bayanlar var hep.

Yerel yönetimlere kadın eli değmeli diyoruz,  kadınlarımızı meclis üyeliğinden öteye geçiremiyoruz.

Seçimi kazanabilecek durumda olan hiçbir parti adayını bayan yapmadı. Söze gelince kadının siyasetteki öneminden bahsederler, söylediklerine kendileri bile inanmazlar.

8 Mart gelince bir kutlama, iki güzel kelime, hopppp odlu da bitti maşallah.

8 Mart’ı kutluyormuşuz, bırakın bu işleri…

Bu kentte bir gün bayan bir belediye başkanı, bayan bir il başkanı seçilirse, işte o gündür kadınlar günü. Bir insanın diğerine karşı üstünlüğü cinsiyetinden dolayı olmamalıdır. He illa öyle olacaksa en üstün insan yine bir kadın yani kişinin annesidir, onu dünyaya getirdiği için…

 

 

Muhtar adayı Tarakçı’dan 26 proje

Kartepe İlçesi Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtar Adayı Selami Tarakçı, seçimlere iddialı hazırlanıyor. Muhtar adayı Tarakçı 26 proje üreterek seçildiği takdirde bunları hayta geçirmek için tüm alt yapı çalışmalarının hazır olduğunu kaydetti. Kartepe ilçesinin Fatih Mahallesi, Sarımeşe Hürriyet Mahallesi’nin bir kısmı, Bakırlı Mahallesi’nin bir kısmı ve 17 Ağustos Mahallesi’nin birleştirilmesi sonucu oluşan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’nin ilk muhtarı olmak için aday olan Selami Tarakçı, “Halkımıza hizmeti daha hızlı ve adil bir şekilde ulaştırmak için birleştirilen mahalleler aynı zamanda profesyonel yönetim anlayışını da beraberinde getirmektedir. Her geçen gün gelişen ve değişen ilçemizin yeni mahallesi olan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi’ni de bizler profesyonel yaklaşım ile hak ettiği hizmetleri alması için bu göreve aday olduk. Bunu sağlamak adına şimdiden projelerimizi hazırlayıp seçmenlerimizle paylaşmaktayız. Alt yapı çalışmasını hazırladığımız 26 proje ile mahallemizi hizmetlerle donatacağız” dedi.

 

 

Leyla Hanım’a sürpriz doğum günü

Körfez Tüpraş 50. Yıl Lisesi Mezunları, Yeminli Mali Müşavir Leyla Yorulmaz’a sürpriz bir doğum günü partisi düzenledi. Tütünçiftlik sahilinde bulunan Kasr-ı Çardak’ta haftalık yönetim kurulu toplantısını yapan TEMED üyeleri, Leyla Hanım için hazırlanan pastanın toplantı salonuna getirilmesiyle, ayağa kalkarak alkış tuttular. Ne olduğuna anlam veremeyen Leyla Hanım, kendisi için hazırlanmış olan pastayı görene kadar, neyin alkışlandığını anlamadı. Yapılan bu tatlı sürprizle toplantıya bir süre ara veren TEMED yöneticileri daha sonra tek tek Leyla Hanım’ı tebrik etti.

 

 

Yenicuma’da vaazlar artıyor

Yenicuma Camii’nde günlük Kuran’dan ayetler okunup, tercümeleri yapılıyor, ancak vaaz sayısı az kalıyordu. “Alo Fetva” hattına gelen istekler doğrultusunda, artık Fevziye gibi Yenicuma Camii’nde de öğle namazları öncesinde vaaz sayısı arttı. Bu da cemaati mutlu ediyor.

 

 

Muhtar Mustafa Demirtaş’a geçmiş olsun

Şu sıralarda yerel seçimler öncesinde propaganda çalışmaları yüksek tempoda devam ederken, üçüncü dönemde de muhtar olmak için kolları sıvayan Çukurbağ Muhtarı Mustafa Demirtaş, talihsizlik yaşadı. Seçime az bir süre kala, geçen hafta kalp krizi geçiren Demirtaş’ın üç damarı değişti. Acıbadem’de operasyon geçiren Demirtaş evinde istirahat ediyor. Adaylıktan ise vazgeçmiyor. Bizler de kendisine geçmiş olsun diyoruz.

 

 

İl Halk Kütüphanesi sıkı çalışıyor

Kocaeli İl Halk Kütüphanesi, yıllara meydan okuyor ve üye sayısını sürekli artırıyor. Kalabalık personeliyle dikkat çeken kütüphane, 7’den 77’ye herkese hizmet veriyor. Sabancı Kültür Merkezi arkasındaki alanda görevine devam eden kütüphane, kitap sayısını da artırıyor. Kütüphaneler haftası için de hazırlık yapan kurum, başka etkinlikler için de proje üretiyor. Kütüphanede, öğrenciler için ücretsiz internet hizmeti de sunuluyor.

 

 

Halil Çevik’i

yine kandırdılar

Kocaelispor’un cefakar yöneticisi Halil Çevik, bir önceki yönetimde görev almış ve istifa ederek “Artık yeter” demişti. Çevik, Fuar içerisindeki meşhur Kadırga’nın da sahibi olarak faaliyet sürdürüyor. İş adamı Çevik, yeni dönemde de ikna edilerek yeniden yönetimle girerken, Kocaelispor’dan kopamadı. Beyefendi kişiliğiyle dikkat çeken Çevik, konstrüksiyon işleri yapıyor.

 

 

Yıldırım Ekmek Fırını, işi sanata döktü

Kentimizin en eski işletmelerinden biri olan Akçacamii karşısındaki Yıldırım Ekmek Fırını, işi sanata döktü. Yarım asırlık fırının sahibi İbrahim Yıldırım ve kardeşleri İshak ile ekibi, çevre illere bile ekmek pişirme kursları verirken, zeytinli ekmekten zeytinyağlı ve sebzeli ekmeğe kadar, geniş yelpazedeki ürünleriyle dikkat çekiyor. Askıda ekmek uygulamasında da ön sıralarda yer alan işletme, hipermarketlere de ekmek servisi yaparken, titiz davranıyor ve seçici oluyor. İbrahim Yıldırım ve ekibindeki Refik, İsmail, Fehmi ve diğer personel, çevrede ün yapmış durumda.

 

 

Balıkçı Fazlı rakipsiz

Kentimizin en eski Balıkçılarından biri olan Balıkçı Fazlı ismiyle tanınan kentin en eski esnaflarından Fazlı Ören ve eşi Güzin Hanım, doktorlardan mühendislere, 7’den 77’ye herkese hizmet veriyor ve taze balıklarıyla takdir topluyor. Yarım asrı geçen meslek yaşantısında beyefendiliği ve temizliğiyle dikkat çeken Ören, Akçacamii karşısında Yusuf Şen Sokak’ta hizmet veriyor. Bu arada av yasağı mevsimine rağmen balık çeşitleriyle hizmet sunan Ören, kimseyi balıksız bırakmıyor.

 

 

Nurettin Öz’ü tutabilene aşk olsun

Özler Et Pazarı sahibi, bu yıl geleneksel anketimiz doruktakiler 2013’te Yılın Esnafı seçildi. Yılları yakın tecrübesiyle taze et konusunda kentin en önde gelen isimlerinden olan Nurettin Öz ve Özler Et Pazarı, özellikle anketten sonra çalışmalarını daha da hızlandırdı. Et yetiştirmede büyük sıkıntı yaşayan müessese, adeta dev bir et kombinası haline geliyor. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR