Mutlu olmayı biliyor musunuz?

MAKALEYİ DİNLE

İnsan mutluluğun şartlara bağlı olduğunu zanneder.

Ve bu şartlara her geçen gün bir yenisini ekler.

Şartlar ailevi, maddi, manevi veya farklı sebeplere bağlanmış olabilir.

Şartların ne olduğunun da önemi yoktur zaten, mutluluk önyargıları göre kolay elde edilmiyordur.

Mutlaka önce bir şeylerin olması gerekir.

Ya da biz öyle düşünürüz.

 

***


Bu örnekler size yabancı gelmiyordur, sanırım.
-Annem bana börek yaparsa çok mutlu olacağım.
-Bu işten …. TL kazanırsam, ooo keyfimden geçilmez.
-Şu terfiyi aldım mı, mutluluktan havalara uçacağım.
-Bana beni sevdiğini söylerse dünyanın en mutlu insanı ben olurum.
-………

 

***


İnsanlar sevindirici her şeye mutluluk olarak adlandırmışlar, bunun maddi ve manevi değerlerle sınırlamışlardır. Oysaki mutluluk farklıdır. Mutluluğu bilmek ise çok daha farklıdır.
 

Alalade bilinç nedir?
İnsanın olanın farkında oluşuna realite, bilinç denir. Alalade insan toplum şuuru (bilinci) içinde yaşar. Bu yaygın olan bilince “Alalade Bilinç “ denir.
Ve kişinin bu bilinçle mutlu olabilmesi mümkün değildir.
Alalade Bilinç’te sürekli toplum tarafından belirlenen değerlerin, şartların yerine getirilmesi gereklidir. Bunlar gerçekleşmeden kişi için mutluluk başlayamaz. Alalade Bilinç’te egolar çalıştığı için de dur durak yoktur. Sürekli belirlenen yeni şartlar olduğundan hep daha iyi ve daha ötesi için çalışılır. Mutluluk hep ertelenir. Kişi mutluluktan çok mutsuzluğa, depresyona yaklaşır. Onu deneyimler.
 

Depresyon ne zaman başlar?
Bakın Maslow Teorisi’ne göre insan belli ihtiyaçlarını gerçekleştirdiğinde, bu sefer bir üst düzeydeki ihtiyaçlarını tatmin etme arayışına girer. Birey bir kategorideki ihtiyaçlarını gerçekleştirmeden bir üst düzeydeki ihtiyaç katagorisine, dolayısıyla kişilik gelişme düzeyine geçemez.
1. Fizyolojik gereksinimler
2. Güvenlik gereksinimi
3. Ait olma gereksinimi
4. Sevgi, sevecenlik gereksinimi
5. Saygınlık gereksinimi
6. Kendini gerçekleştirme gereksinimi
İhtiyaçları karşılanamadığı takdirde de kişi mutsuz ve depresif bir hal alır. Alalade Bilinç boyutunda kalındığı sürece gerçek mutluluk hep bir adım ötede olur.
 

Gerçek mutluluk ne zaman başlar?

Gerçek mutluluk gönül çakramızın açılması ile başlar.
İşte bu noktada maddesel aitlik duygusundan çıkarız. Artık isteklerimizin bizim olup olmamasının bir anlamı kalmamıştır. Sadece onların var olması, iyi olması bizim için yeterli olur. Bu noktada biz koşulsuz sevgiyi hissetmeye ve şartsız sevmeye başlarız. Tabii bu noktaya gelene kadar sevgimiz de belli basamakları çıkar, olgunlaşır. Şartlılık halinden, şartsızlığa, sınırsızlığa yaklaşırız. Gerçek mutluluğu bulmamız aynı zamanda sevmeyi öğrenmemizle de paralel olarak gelişir.

Sevginin basamakları nedir?
1. Eğer benim istediklerimi yaparsan seni severim
2. Eğer benim için bunlardan vazgeçersen seni severim.
3. Eğer benim için şu özelliğini değiştirirsen seni severim.
4. Eğer sen de beni seversen seni severim.
5. Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var.
6. Seninle olmaktan hoşlanıyorum, sadece benimle ol; seni seviyorum.
7. Sen beni ister sev, ister sevme, ister gel, ister gelme, ister benimle ol, istersen olma, özgürsün… Ben seni seviyorum.

 

***


Unutmayın ki; sevindirici olaylar gelip geçicidir. Asıl mutluluk dışarıda bizi etkileyen şartlar ne olursa olsun, bütün şartlardan bağımsız olabilmek, olanın bir adım yukarısından yürüyebilmektir. Bir adım yukarıdan yürüyebilmek için de olanın farkında olmamız gerekir. Bu sebeple insanın mutluluğunu belirleyen onun farkındalık ölçüsüdür diyebiliriz.

“Mutlu olmak için uğraş vermelisiniz. Mutluluğa, iş, para ya da aşkla ulaşılmaz. Mutluluk sizinle kendiniz arasındaki bir meseledir.”
Rufus Wainwright

 

***

 

Bilgelik insanın çok mutlu olabilme sanatıdır. Öyleyse, gerçek mutluluğu deneyimleyebilmeniz için bir an önce içinizdeki bilge ile iletişime geçebilmeniz dileğiyle… (Saba Deniz -Yaşam Koçu)

 

Arap basını Kartepe’ye geliyor

Geçtiğimiz ay Cidde Turizm Fuarı’nda Kartepe’nin tanıtımını yaptırarak turizm profesyonellerinin ilgisini çeken Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in girişimleri sonrası bir grup Arap gazeteci Kartepe’ye geliyor. 6-7-8 Nisan tarihleri arasında aralarında Arap Televizyonu muhabirleri ve gazetecilerinden yer alan 10 kişilik Arap basın heyeti ilçenin doğal, kültürel ve tarihi yerlerini gezerek incelemelerde bulunacak. Başkan  Üzülmez, 14-17 Nisan tarihleri arasındaki Riyad Turizm Fuarı’na da ilçenin tanıtımını yapmak için katılacaklarını ifade etti. Araplar, Kartepe eteklerinde birçok yer aldı. Özellikle Maşukiye ve Sapanca’da birçok villa yaptı. Yani, Kartepe’yi parsel parsel almaya devam ediyorlar.

 

Dolandırıcılara sakın kanmayın!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü Engelliler ve Yaşlılar Birimi herhangi bir bağış ve nakdi yardım toplamamakta. Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden aradıklarını söyleyerek, bağış isteyen kişilere vatandaşların asla inanmamalarını isteyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, bu tür sorunlarla karşılaştıklarında Çağrı Merkezi’nin 444 11 41 No’lu telefonundan bilgi alabileceklerini ifade etti.

 

BTP’li gençler halı sahada buluştu

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Gençlik Kolları Başkanlığı önceki akşam halı saha maçı yaptı.BTP İzmit ilçe gençlik kolları ve Derince gençlik kolları arasında yapılan halı saha maçına BTP Kocaeli milletvekili adayı Muharrem Can  da katıldı.BTP Kocaeli Gençlik kolları başkanı Ali Talip Terzi,her hafta bu tür etkinlikler düzenlediklerini, katılmak isteyen gençlerin il ve ilçe teşkilatlarına gelmelerini istedi. Güzel bir etkinlik. Bu tür etkinlikler, birlik ve beraberliği artırır.

 

Afgan öğrenci Türk hekimlere emanet

Büyükşehir Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Zafer Sevil, Kocaeli Devlet Hastanesi yöneticisi Adem Çakır ile birlikte kalçasından rahatsız olan Kocaeli Üniversitesi Biomedikal Mühendisliği 1. sınıf öğrencisi Afganistanlı Ahmad Rişad Kharimi, ortopedi servisinde ziyaret etti. Yabancı öğrencilerin tedavi ettirilmesi güzel bir davranış.

 

Bisiklet dağıtımı çarşamba günü

İzmit Belediyesi’nde bisiklet dağıtımlarına 8 Nisan Çarşamba günü başlanacağı öğrenildi. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın Bisiklet Kenti İzmit Projesi kapsamında 3 yıldan beri öğrencilere ücretsiz olarak bisiklet hediye ediliyor. Şimdiye kadar 15 bin öğrenciye bisiklet verildiğini söyleyen yetkililer bu dönemde de 5 bin öğrenciye daha bedava bisiklet dağıtılacağını söylediler. Bu seneki bisiklet dağıtımının önümüzdeki Çarşamba günü Fatma Seher Orta Okulu’ndan başlanacak.

 

İzmit’te ayda 79 cami temizleniyor

İzmit’te ayda ortalama 79 ibadethanenin temizliğinin yapıldığı öğrenildi. İzmit Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü yetkilileri 6 yıldan beri İzmit merkez ve köylerdeki cami, cemevi, Kur’an kurslarının temizliğini yaptıklarını belirttiler.  İzmit şehir merkezinde 138, köylerde 93 cami, ve 4 adet de cemevi bulunduğu öğrenildi. Güzel bir hizmet. Bu hizmetleri veren belediyeleri kutlamak lazım…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR