Gökhan Demir’in önemli uyarısı

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlarımız bu köşeler sizlerin duygu, düşünce ve önerilerine hep açıktır. Aşağıda Gökhan kardeşimizden mail adresime gelen talebini aynen aktarıyorum. Bu güncel ve önemli talebi olduğu gibi Azerbaycan medyasına da taşıyacağım.
“İsmin Gökhan Demir, bir bankada bilgisayar mühendisi olarak çalışıyorum. Hiçbir siyasi ya da sivil bir organizasyonla üyelik bağım yok, bu maili de sadece içimden geçen duygu ve düşünceleri sizinle paylaşmak için gönderiyorum.
Bildiğim kadarıyla siz kısa adı TADEF olan Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu'nun Başkanısınız. Ermenistan ile imzalanan protokoller sonrası Azerbaycan ile yaşadığımız gerginliğin geride kalması ve yerini Eurovision'da oluşan kardeşlik havasına bırakması tarihi sebepler nedeniyle dünya üzerinde pek fazla dostu olmayan Türk ırkından olan biri olarak beni çok memnun etti, eminim siz de bu durumdan memnunsunuzdur. Atatürk'ün de dediği gibi Türk'ün Türk'ten başka dostu olmadığını son olarak yaşadığımız olaylarla birlikte gördük. Tabii bu noktada Türk derken sadece Türkiye Türklerini kastetmediğimi belirtmekte fayda var. Türkiye'nin ve Azerbaycan'ın birbirlerinin davalarını uluslar arası platformlarda savunması, birinin olmadığı yerde diğerinin konuşulan davaya kendi davası gibi sahip çıkması benim en çok mutluluk duyduğum olaylardan birisidir.
Bildiğiniz üzere şu günlerde İsrail parlamentosu olan Knesset'te Osmanlı Türk'lerinin Ermenilere sözde soykırım yaptıklarına dair bir görüşme yapılmakta. Her ne kadar İsrail'in Bakü büyükelçisi bu konunun Azerbaycan Türkleri ile doğrudan alakalı olmadığı yönünde bir açıklamada bulunmuş olsa da ABD'de bile Azerbaycan Türklerinin Türkiye Türkleri ile birlikte sözde Ermeni Soykırımı yasa tasarısına karşı çıktığını gazetelerden gururla okuduğumu, televizyonlardan ise gururla izlediğimi düşününce bu durumun sizin de hoşunuza gitmediğini düşünüyorum. Şu an Türkiye'nin içinde bulunduğu siyasi konjüktür nedeniyle İsrail'e bu konu ile ilgili olarak hükümet düzeyinde doğrudan bir tepki göstermesi oldukça zor. Sizden ricam ise Azerbaycan'ın İsrail ile olan iyi ilişkilerini de hesaba katarak Azerbaycan devleti ve milletinin bu konu ile ilgili dikkatini çekme çalışmalarımıza yardımcı olmanızdır. İsrail devleti Azerbaycan kamuoyunda oluşacak bir tepki sonrası böyle bir konuyu bırakın yasa olarak geçirmeyi, üzerinde konuşmayı bile erteleyecektir. Dost, dostun zor gününde belli olur atasözümüzün hakkını hep birlikte verelim. Çünkü ben de Azerbaycan devletinin hakkını Ermenistan'a yedirmemek için elimden geleni yapacağıma kendi adıma söz veriyorum.

Bakü’den izlenimler
Diasporadan Sorumlu Devlet Bakanımız Sayın Nazım İbrahimov'un daveti üzerine Bakü'ye iki günlük bir ziyarette bulundum.
2006 yılında kurulan TADEF'in bugüne kadar olan çalışmalarını üç dosya halinde belgelerle birlikte geniş katılımlı bir toplantıda anlattım. Yaptıklarımızın yanında arzu edip yapamadıklarımızı nedenleri ile açıkladım.
Toplantıda Sayın Bakanımız Nazım Bey’in yanında heyet olarak Bakan Yardımcısı, Müsteşar, Genel müdür, Mali Daire Başkanı gibi yetkililer de bulundular.
Dostane ve samimi bir ortamda her türlü konu detayları ile değerlendirildi. Açık açık konuşuldu. TADEF'in projeleri sıralanıp beklentileri izah edildi.
Sonuç bölümünde Sayın Bakanımız Nazım Bey çalışmalarımızdan dolayı teşekkür ederek her zaman yanımızda olacaklarını ve destek vereceklerini açıkça kesin dille belirttiler.
TADEF camiasına selam ve başarı dileklerini iletmemi rica ettiler.
12 Mayıs Perşembe günü toplantıların sonucunda Bakanlık Brifing Salonu’nda bütün televizyon kanallarının ve gazetelerin katılımı ile yapılan basın toplantısında, çalışmalarımızı belgelerle ve şifahen olarak açıkladım. Sorulan soruları açık dille yanıtladım.
Bakanımız Sayın Nazım Beye, ekibine ve Azerbaycan medyasına TADEF adına teşekkür ediyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR