Derince’de bal tutan parmağını yalıyor!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TBMM Başkanlığı’na soru önergesi vererek İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yazılı olarak cevaplamasını istemişti. Akar’ın soru önergesi şöyleydi; “Kocaeli yerel basınında son zamanlarda yer alan haberlerden, Kocaeli-Derince Belediyesi ve Türköz İnşaat arasında yakın bir ilişki olduğu, hatta Derince’nin AKP’li belediye başkanı Sayın Aziz Alemdar’ın bu firmaya sağladığı rantlar yüzünden belediyenin ceza almasına sebep olduğu ve bu ceza davaları devam ederken sıkı ilişkilerinde sürdüğü anlaşılmaktadır.
Buna göre;
1- Türköz inşaat firmasının Derince belediyesine Haziran 2011 tarihinde 41 R 7793 plakalı 2011 model bir damperli kamyon hibe ettiği ve bu hibe karşılında Yavuz Sultan Mahallesi sahilinde bulunan 12 dönümlük arazisi için 3 kat olan kat hakkını 4 kata çıkarttığı hatta kat sayısının çatı arası ve bahçe dubleksleri ile 6 kata çıktığı doğru mudur?
2- Yavuz Sultan Mahallesi sahil kesiminde bulunan belediye arsası ihalesinde, İhaleye sadece Türköz İnşaatın girebileceği şekilde şartname hazırlanarak arsalarına bitişik 2000 m2’lik belediye arsası değerinin çok altında bu firmaya peşkeş çekilmiş midir? Bu ihaleden firma haricinde kimler rant sağlamıştır?
3- Taş ocağı işletmesi protokolünde “Belediyenin işlettiği taş ocağından başka firmalara malzeme satamaz” hükmü varken, Derince Belediyesi’nin AKP’li başkan yardımcısı Osman Ergin’in bizzat açıkladığı “Türköz firması, Belediyemiz taş ocağından inşaatın temeli için malzeme almıştır. Bu alınan malzemenin bedeli belediye veznesine ödenmiştir” demiş, bu durum yüzünden il özel idaresi, belediyeye gerekli cezaları kesmiş ve konu hakkındaki ceza davaları devam etmekte iken başkan yardımcısı açıklamasının devamında; bu alışverişin son olmadığı firmanın daha sonraki talebinin de bedeli tahsil edilerek karşılandığı, belediye bilgisi haricinde kimseye taş ocağından malzeme verilmediğini söylemiştir. Zaten satılamaz hükmü varken yapılmış ilk satıştan sonra belediyeye ceza kesilmiş olmasına rağmen neden ikinci kez aynı firmaya aynı taş ocağından malzeme satışı yapılmıştır? Yapılan satıştan elde edilen rant il özel idaresinin belediyeye kesmiş olduğu cezadan daha mı yüksektir? Kamu harcamaları için kullanılması gereken belediye gelirleri AKP’li belediye başkanı ve onun ekibinin aczi yüzünden kesilen cezalarının ödemesinde mi kullanılmaktadır? Bakanlığınızca sorumluların cezalandırılması için ayrıca yürütülen bir soruşturma var mıdır?
4- Muhalefet partilerine ait belediyelerin, sabit suçları yokken didik didik araştırılarak suç unsuru aranıp belediye çalışanları tutuklanırken, bu kadar pervasızca suç işleyen ve işlediği suçu açıkça ifşa eden AKP’li belediyeler ve çalışanları için neden herhangi bir soruşturma açılmamakta ve bu kişiler nasıl hala koltuklarında rahatça oturabilmektedirler?
***
Akar’ın soru önergesini okudunuz. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Akar’ın soru önergesine şu yazılı cevapta bulundu;
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın 7/2235 sayılı yazılı soru önergesi incelenmiştir
Kocaeli İl Özel İdaresince, kamu hizmetlerinde kullanılmak üzere 27.07.2007 tarihinde Derince Belediyesine üç yıllığına tahsis edilen ve 20.08.2010 tarihinde tahsis süresi üç yıl uzatılan stabilize malzeme üretim alanında yer alan ormanlık alanda, Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğünce 28.12.2010 tarih ve 220 sayılı olur ile stabilize malzeme üretimi için Derince Belediyesine verilen muvafakat belgesinin amacı dışında kullanıldığı, bu alandaki malzemenin Derince Belediyesince Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğimin 68’inci maddesine aykırı olarak, Türköz İnşaat tarafından inşa edilen Tekfen İmalat ve Müh.A.Ş. firmasının fabrika yapımı sırasında dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere belediye meclisi kararı doğrultusunda satışının yapıldığı, Kocaeli Valiliğinin 08.12.2011 tarih ve 11534 sayılı yazısı ile bildirildiğinden 4483 sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun hükümlerine göre ön incelemesinin yapılması için 30.12.2011 tarihli araştırma ön inceleme onayı alınmış ve 02.01.2012 tarih ve 51 sayılı yazımız ile Bakanlığımız Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığına gönderilmiştir.
Soru önergesinde ifade edilen diğer konularla ilgili olarak Bakanlığımıza intikal etmiş herhangi bir bilgi ve belge bulunmamaktadır. Bilgilerinizi arz ederim.
***
Bakan Şahin’in cevabı böyle…
Yani anlaşılan Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar ile Türköz İnşaat’ın ilişkisi devam edecek.
Ne diyelim, bal tutan parmağını yalıyor.
İyi yalamalar…


Kontenjan dışında kaldın, sana bisiklet yok!
Büyükşehir Belediyesi, Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) başarılı olan 300 öğrenciye bisiklet vereceğini açıkladı. Bu haberi de sitesinde yayınladı, gazetelere servis yaptı. Büyükşehir, 9 Şubat’ta Gebze Spor Salonu’nda Gebze, Darıca, Dilovası ve Çayırova’da SBS’de başarı elde eden öğrencilere bisiklet verdi. Büyükşehir, bugün de İzmit, Kartepe, Kandıra, Derince, Körfez, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel ilçelerindeki başarılı öğrencilere saat 12.00’de İzmit Atatürk Spor Salonu’nda 179 bisiklet dağıtılacak.
Bisiklet dağıtmasına dağıtacak, ama dağıtımda ataletsiz davrandığı önceki gün ortaya çıktı.
Gazetemize gelen iki öğrencinin açıklamaları sonrasında bisiklet dağıtımında ilçelere göre kontenjan ayrıldığını öğrendik. Kocaeli Anadolu Lisesi öğrencilerinden Fatih Bera Gürtaş ve Yusuf Mert Çavuşoğlu, biri SBS’de 268, diğeri 252’nci olmasına rağmen kendilerine bisiklet verileceğiyle ilgili haber verilmemiş. Gidip Büyükşehir yetkilileriyle konuşmuşlar. Yetkililer “İzmit’e 50 kontenjan ayrıldı, siz kontenjanın dışında kaldınız, size bisiklet yok” diye cevap vermişler.
Öğrenciler SBS’de ilk 300’e girecek, öğrenciye İzmit kontenjanımız dolu, sana bisiklet yok denecek. Çok garip bir uygulama. Öğrenci ilk 300’e girmişse, hangi ilçede oturuyorsa, otursun, bisiklet almaya hak kazanmıştır. Madem başarı olan öğrencilere bisiklet vereceksiniz, ilçelere göre kontenjan vermeniz çok yanlış. İzmit, Kartepe, Kandıra, Derince, Körfez, Başiskele, Gölcük ve Karamürsel’in bisiklet dağıtımı bugün saat 12.00’de İzmit Atatürk Spor Salonu’nda yapılacak. İlçe kontenjanı dışında kalanlara bisiklet verilmeyecek. Yani, kontenjan dışında kalan öğrencilerin hevesleri kursaklarında bırakılacak. Anlaşılan Büyükşehir, kaş yapalım derken göz çıkarmış.


Öztürk’ten AKP’ye karikatürlü gönderme
AKP Kadın Kolları seçiminde başkan adayı olan, ancak önce babası, sonra da AKP il Başkanı Mahmut Civelek'in açıklamaları ile önü kesilen Sultan Öztürk, Gebze İlçe Başkan adayı olmaya çalışsa da yine engellendi. Bu duruma kızan Öztürk, AKP’lilere önceki akşam facebook sayfasında yayınladığı karikatür ile gönderme yaptı. Yaşananlara cevap niteliğinde yayınlanan karikatüre AKP yöneticilerinin nasıl tepki vereceği merak konusu.
İŞTE SULTAN ÖZTÜRK’ÜN FACEBOOK SAYFASINDA YAYINLADIĞI O İLGİNÇ KARİKATÜR;


MHP’li Karagül, Karabalık’a seslendi!
MHP Kartepe İlçe Başkanı Taner Karagül, basın toplantısı yaptı ve belediye başkanı Şükrü Karabalık’ı eleştirdi. Karagül, “Yaptığımız araştırmalar sonucunda Kartepe’ye yol alternatif olmadığından dolayı günübirlik ziyaretçiler mecburen Sapanca’ya Bolu Abant’a yönleniyor, bu da Kartepe turizmi için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Oysa mevcut iktidar Kartepe’yi düşünse, yeni projeler üretir. Ancak icraat değil laf üreten, emek değil entrika tüketen bir iktidarla, bir zulüm düzeni ile karşı karşıyayız. Sayın Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’a sesleniyorum; bundan beş sene önce zirveye alternatif yol olması gerektiğini üstüne basa basa söylüyordunuz, hatta mahkemeye kadar işi götürmüştünüz. Şimdi şartlarda ne değişti de bu konuda hiç bir girişiminiz yok merak ediyoruz” dedi.

Aras'tan bir taşla dört kuş
Saadet Partisi eski İl Başkanı Mehmet Aras, Ahmet Vardil’in cenaze için gittiği Değirmendere’de üç tane de ziyarette bulundu. Aras, Değirmendere teşkilat üyesi Mehmet Aydemir’i iş yerinde, Yukarı Değirmendere Mahallesi’nde Fevzi Yılmaz’ı evinde, Niyazi Bayram’ı evinin bahçesinde ziyaret etti.
Aras, Değirmendere’de hem cenaze törenine katıldı, hem de ev ziyaretlerinde bulunarak bir taşta dört kuş vurdu.


AKP’nin kalesi; GÖLCÜK
AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, AKP Gölcük İlçe Teşkilatını ziyaret ederek İlçe Başkanı Sedat Yücel ve yönetim kurulu üyeleriyle bir toplantı gerçekleştirdi. Şeker, Yücel’e başarılar diledi. Şeker ziyarette, “Her zaman ifade ettiğim gibi, Gölcük bizim için çok önemli bir ilçe ve en güvendiğimiz kale. Bu birlik ve berberlik devam ettiği sürece, bu kaleyi kimse kuşatamaz, kimse yıkamaz. İşte AK Parti’nin başarısı, bu birlik ve beraberlikte yatıyor” dedi. Şeker’e göre Gölcük, AKP’nin kalesi. Aslında AKP’nin kalesi sadece Gölcük değil, tüm Kocaeli…


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kaplumbağalar üç yıl hiçbir şey yiyip içmeden yaşayabiliyorlar.


KONUŞAN FOTOĞRAFAKP eski İzmit İlçe Başkanı Hüseyin Yusuf:
Eskiden ekmek aslanın ağzındaydı, şimdi aslanın midesine indi.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR