2015 yılından seçmeler… (3)

MAKALEYİ DİNLE

2015 yılında yaşanan önemli olayların panoramasının üçüncü ve son  bölümünü ilginize sunuyorum.

 

>>> Kocaeli 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Satranç Turnuvası 22-24 Mayıs 2015 tarihlerinde Saraybahçe Spor Kulübü Satranç Eğitim Merkezi’nde (SASEM) oynandı. Ulusal hakemlerimizden Kurtuluş Cabbaroğlu’nun başhakemliğini yaptığı turnuvada 29 sporcu mücadele etti. İsviçre Sistemi ile altı tur üzerinden eşlendirilen turnuvada maçlar 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo ile oynandı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Aşkın Taşan altı puanla şampiyon olurken Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcuları Kerem İlter 4,5 puan ve averajla ikinci, aynı puan ve averajla Tugay Çolak üçüncü sırada yer aldılar.

 

>>> Çeşme Belediyesi ile Türkiye Satranç Federasyonu’nun (TSF) katkılarıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Çeşme Açık Satranç Turnuvası, 15-20 Haziran 2015 tarihlerinde Ayios Haralambos Kilisesinde düzenlendi.

 

1700 ve üstü ELO/UKD puanı olan 120 sporcunun yarıştığı A Kategorisinde GM Yuriy Kuzubov (UKR) 7,5 puanla şampiyon olurken aynı puan ve averajla GM Gil Popilski (ISR) ikinci, Sahriyar Rahmanov (AZE) ise 7 puanla üçüncü oldu.

 

1699 ve altı ELO/UKD puanlı veya ratingsiz 171 sporcunun yarıştığı B Kategorisinde Ankara’dan Kaan Kara 8 puanla şampiyon, İstanbul’dan Alpin Can 7,5 puanla ikinci, aynı puan ve averajla İzmir’den Yağız Sağol üçüncü oldu.

 

13’ü GM (büyükusta) olmak üzere toplam 33 unvanlı sporcunun yarıştığı turnuva İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden oynandı. 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan organizasyonda ilimizi temsilen A Kategorisinde yarışan A. Kerim Uraz turnuvayı 3,5 puanla tamamladı.

 

>>> 26-31 Temmuz 2015 tarihlerinde Konya’da düzenlenen ve 76 takımın mücadele ettiği Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonasında 15 puan toplayan Aydın Satranç Eğitim Merkezi Spor kulübü şampiyonluğa ulaştı. Ligde ikinci olan Ordu Azdur Spor Sanat ve Kültür Kulübü, üçüncü olan İzmir Rota Koleji Spor Kulübü, dördüncü olan Bitlis Tatvan Satranç Eğitim Merkezi Spor Kulübü, beşinci olan Sivas Varyant Gençlik Satranç ve Spor Kulübü Derneği ve altıncı olan Antalya 07 Deniz Gençlik Spor Kulübü gelecek yıl birinci ligde oynamaya hak kazandılar.

 

İlimizi temsil eden Derince Turgut Reis İlköğretim Okulu Spor Kulübü ligi 8 puanla tamamladı. 16 yaş altı kadın masasında oynayan Sena Duman ise masasında üçüncü olarak bronz madalya kazandı.   

 

24-31 Temmuz  2015 tarihlerinde yine Konya’da düzenlenen ve 22 takımın mücadele ettiği Türkiye Satranç Birinci Liginde Ankara Onur Koleji Genç Akademisyenler 16 puanla birinci olurken, 14 puanla İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Spor Kulübü ikinci, 13 puanla İzmir Taş Duvar Satranç Spor Kulübü üçüncü olarak Türkiye İş Bankası Satranç Süper Liginde oynamaya hak kazandılar.

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından Kocaeli’de düzenlenen Türkiye İş Bankası Süper Satranç Ligi 04-15 Ağustos 2015 tarihleri arasında oynandı. Sekiz kişilik 14 takımın çift turlu berger sistemle (çift devreli lig usulü) eşlendirildiği ligde başhakemliği Bursa’dan uluslararası hakem İsmail Çalışkan yaptı.

 

Şampiyon olan takımın gelecek yıl ülkemizi Avrupa Kulüpler Kupasında temsil edeceği ligde on iki galibiyet, bir beraberlik alan Beşiktaş Jimnastik Kulübü 25 puanla şampiyonluğa ulaştı. On galibiyet, iki beraberlik ve bir yenilgi alan Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü 22 puanla ikinci, dokuz galibiyet, üç beraberlik ve bir yenilgi alan Türk Hava Yolları Spor Kulübü 21 puanla üçüncü oldu.

 

İlimizi temsil eden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü üç galibiyet, iki beraberlik ve sekiz yenilgi ile topladığı sekiz puanla ligi 11. Sırada tamamladı.

 

Çallı Spor Kulübü, Pamukkale Yönetim Bilişim Sistemleri ve Ankara Demir Spor Kulübü son üç sırada yer alarak Satranç 1. ligine düştüler. 

 

>>> Türkiye Gençler Satranç Şampiyonası 17-23 Ağustos 2015 tarihlerinde Çanakkale Ticaret Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlendi. On sekiz ilden seksen beş sporcunun katılımı ile oynanan şampiyonada FA Birol Yüce başhakem olarak görev yaptı.

 

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen ve kuvvet ortalamasının 1789 olduğu şampiyonada Karaman Belediye Spor Kulübü sporcusu Gani Eren Ererdem ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu Bora Özcan yedi puanla ilk iki derecede yer alırken, Kayseri Şeker Spor Kulübü sporcusu FM Melih Yurtseven 6,5 puanla üçüncü sırada yer aldı. Organizasyon kuralları gereği eş puanlı sporcular arasında şampiyonluk için yapılan maçların ikisini de kazanan Gani Eren Ererdem Türkiye Gençler Satranç Şampiyonluğunu elde etti ve gelecek yıl Türkiye Kupasına doğrudan katılma hakkı da elde etmiş oldu.

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF), Malatya Büyükşehir Belediyesi ve GHSİM tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Altın Kayısı Satranç Turnuvası 25-30 Ağustos 2015 tarihlerinde Atatürk Spor Salonunda oynandı.  

 

Düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanılan turnuvada 11 ülkeden 46’sı yabancı 398 sporcu mücadele etti. İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda başhakemliği FIDE hakemlerimizden Harun Küçükkılınç yaptı.

 

Dört ayrı kategoride gerçekleştirilen turnuvada sekiz büyük ustanın (GM) yer aldığı A kategorisinde Gürcistan’dan GM Davit Benidze 7 puan ve averajla şampiyon olurken aynı puan ve averajla Akdeniz Belediye Spor Kulübü sporcusu IM Melis Annaberdiev (TKM) ikinci, GM Andrey Zhigalko (BLR) üçüncü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu GM Sergey Volkov dördüncü oldular.     

 

Turnuvayı, A kategorisinde mücadele eden Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Spor Kulübü sporcusu Metin Hatipoğlu 4,5 puanla, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Koraycan Albay ise 1,5 puanla tamamladılar.     

 

>>> Uluslararası İstanbul Açık Satranç Turnuvası 31 Ağustos - 06 Eylül 2015 tarihlerinde Bakırköy Ahmet Cömert Spor Salonunda oynandı. Beş ayrı kategoride düzenlenen turnuvada A ve B kategorilerinde 90 dakika 30 saniye eklemeli, 8, 10, 12 yaş altı kategorilerinde ise 35 dakika 30 saniye eklemeli düşünme süresi kullanıldı. 21’i unvanlı olmak üzere 12 ülkeden 620 sporcunun mücadele ettiği ve 34 bin lira nakdi ödüllü turnuvada başhakemliği FIDE hakemlerimizden Özgür Acar yaptı.

 

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen A Kategorisinde ilk yedi sporcu yedi puan ve averajla sıralandı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Spor Kulübü sporcusu GM Giorgi Bagaturov (GEO) şampiyon olurken, Antalya Çallı Spor Kulübü sporcusu GM Vugar Rasulov (AZE) ikinci, Salihli Sardes Satranç Kulübü sporcusu IM Bahruz Rzayev üçüncü sırada yer aldılar.

 

Aynı şekilde 9 tur üzerinden eşlendirilen B Kategorisinde ise 8,5 puanla Edirne Satranç Eğitim Merkezi Gençlik Spor Kulübü sporcusu Esma Doğa Duran şampiyonluğa ulaşırken, ikinciliği 8 puanla Çorum Altın Hamle Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu İlhan Serhat Salman, üçüncülüğü 7,5 puan ve averajla Düzce Gençlik Hizmetleri Spor Kulübü sporcusu Nart Murat Tayhan elde etti.

 

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen 8, 10, 12 yaş altı kategorilerinde ise şampiyonlar şöyle sıralandılar;

 

Sekiz yaş altı kategorisinde 7 puanla Şahin Ergin şampiyon olurken, on yaş altı kategorisinde 6,5 puanla İstanbul Sembol Okulları Spor Kulübü sporcusu Emre Bölükbaş, oniki yaş altı kategorisinde 7 puanla Antalya Halk Eğitim Spor Kulübü sporcusu Rafet Üregen şampiyon oldular.

 

>>> Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de 11 Eylül günü oynanan ilk tur maçları ile başlayan FIDE Dünya Kupası finale kalan Svidler ile Karjakin arasında oynanan on maç sonunda tamamlandı. Final turunu 6-4 kazanan Karjakin böylelikle FIDE Dünya Kupasının sahibi oldu.

 

Başhakemliğini IA Faik Gasanov’un (AZE) yaptığı organizasyonda milli sporcularımız GM Alexander Ipatov, GM Dragan Solak, GM Emre Can mücadele etmiş, Ipatov ikinci turda diğerleri ise ilk turda kupaya veda etmişti.   

 

>>> Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen Cumhuriyet Kupası Satranç Turnuvası 28-29 Ekim 2015 tarihlerinde 323 sporcunun katılımı ile Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı.

 

Açık, 8 yaş altı, 10 yaş altı ve 12 yaş altı olmak üzere dört ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli oyun temposu kullanıldı. İsviçre Sistemi ile 6 tur üzerinden eşlendirilen organizasyonda kategorilerinde derece alan sporcular şöyle sıralandılar;

 

94 sporcunun mücadele ettiği 8 yaş altı kategorisinde tüm maçlarını kazanan iki sporcudan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Arda Kadir Vatansever birinci, Sakarya’dan katılan Arda Tuna Karacan ikinci, 5 puan ve averajla ilimiz sporcularından Abdulvehhab Şimşek üçüncü oldular.

 

102 sporcunun katıldığı 10 yaş altı kategorisinde ise Sakarya Kare Satranç Ingilizce Matematik Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Mert Pehlivan yenilgisiz şampiyon olurken, 5,5 puanla Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Hatice Kübra Kalender ikinci 5 puan ve averajla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü sporcusu Elif Sarıca üçüncü oldular.

 

73 sporcunun yarıştığı 12 yaş altı kategorisinde 6 puanla Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Gülce Nehir Kara birinci, 5 puan ve averajla ilimiz sporcularından Ömer Göllü ikinci, Yalova Belediye Spor Kulübü sporcusu Ayşe Sena Tosun üçüncü oldular.

 

54 sporcunun yer aldığı açık kategoride 5,5 puan toplayan Yalova Belediye Spor Kulübü sporcusu Batuhan Demirağ birinci olurken, 5 puan ve averajla Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu Mehmet Aşkın Taşan ikinci, Yalova Altınkale Satranç Spor Kulübü sporcusu Mustafa Buğdaycı üçüncü oldular.

 

>>> İlimizin tek uluslararası satranç turnuvası olan ve bu yıl altıncısı düzenlenen Kurtuluş Hamlesi Satranç Turnuvası 09-15 Kasım 2015 tarihlerinde Gebze Spor Salonunda oynandı. Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) ile Gebze Belediyesi tarafından organize edilen, Açık ve 12 Yaş Altı olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen turnuvada düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı.

 

Başhakemliğini FIDE Hakemlerimizden Birol Yüce’nin yaptığı organizasyonda 10 ülkeden 11’i ünvanlı olmak üzere toplam 176 sporcu mücadele etti. 

 

İsviçre Sistemi ile 9 tur üzerinden eşlendirilen Açık Kategoride Azerbaycan’dan GM Vugar Resulov 7,5 puanla şampiyon olurken, 7 puan ve averajla İran’dan Zarinfam Arsalan ikinci, aynı puan ve averajla Azerbaycan’dan IM Misratdin Iskandarov üçüncü sırada yer aldılar.

 

İsviçre Sistemi ile 8 tur üzerinden eşlendirilen 12 Yaş Altı Kategorisinde ise Saraybahçe Spor Kulübü sporcusu Alperen Sel 7 puan ve averajla şampiyon oldu. Yine aynı puan ve averajla Bolu Rekreasyon Eğitim Merkezi Gençlik ve Spor Kulübü sporcusu Eren Erdem ikinci olurken, 6,5 puanla Derince Belediye Spor Kulübü sporcusu Işılay Yıldız üçüncü oldu.

 

>>>  Kocaeli Küçükler İl Birinciliği 21-22 Kasım 2015 tarihlerinde Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı. 7 yaştan 12 yaşa kadar kızlar ve genel olmak üzere toplam 12 kategoride 354 sporcu mücadele etti.

 

İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden eşlendirilen birincilikte başhakemliği ulusal hakemlerimizden Ali Özer yaptı. Düşünme süresi olarak 45 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı organizasyonda kategorilerinde şampiyon olan sporcular ve kulüpleri şöyle sıralandılar;

 

7 Yaş Kızlar : Hayrünnisa Bakır 6,5 puan - Altın Çocuklar Satranç Spor Kulübü

7 Yaş Genel : Bertuğ Saydam 6 puan

8 Yaş Kızlar : Zeynep Yılmaz 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

8 Yaş Genel : Arda Kadir Vatansever 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

9 Yaş Kızlar : Elif Sarıca 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

9 Yaş Genel : Sinan Can Altay 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

10 Yaş Kızlar : Zeynep Çiftçi 7 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

10 Yaş Genel : Ayberk Gürbüz 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

11 Yaş Kızlar : Ömür Selçuk 6 puan

11 Yaş Genel : Samet Tatlı 6,5 puan - Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü

12 Yaş Kızlar : Işılay Yıldız 7 puan - Derince Belediye Spor Kulübü

12 Yaş Genel : Can Baylav 7 Puan

 

>>> Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) tarafından bu yıl ellincisi düzenlenen Türkiye Satranç Şampiyonası 26 Kasım - 10 Aralık 2015 tarihlerinde Adana’da oynandı. Berger Sistemle (Lig usulü) 13 tur üzerinden oynanan şampiyonada başhakemliği uluslararası hakemlerimizden Atilla Gürmen yaptı.

 

2014 - 2015 etkinlik dönemi Türkiye Kupasında ilk dokuz sırayı elde eden sporcular, Türkiye Gençler Şampiyonu, Türkiye Kadınlar Şampiyonu,  2013 - 2014 etkinlik dönemi Türkiye Şampiyonu, 11 Kasım 2015 tarihli geçerli ELO listesindeki ilk iki sporcunun katılımı ile toplam 14 sporcunun bulunduğu organizasyonda 12 galibiyet 1 beraberlikle 12,5 puan toplayan İstanbul Teknik Üniversitesi Spor Kulübü sporcusu GM Alexander Ipatov şampiyonluğa ulaştı.

 

Adana Büyükşehir Belediyesinin desteği ile toplam 25 bin TL ödül verilen şampiyonada 10 galibiyet 2 beraberlik ve 1 yenilgi ile 11 puan toplayan Beşiktaş Jimnastik Kulübü sporcusu GM Dragan Solak ikinci, 5 galibiyet 7 beraberlik 1 yenilgi ile 8,5 puan toplayan Manisa T.S Alyans Satranç Spor Kulübü sporcusu GM Kıvanç Haznedaroğlu üçüncü olurken aynı puan ve averajla Deniz Su Aquamatch Satranç Gençlik ve Spor Kulübü Derneği sporcusu GM Barış Esen dördüncü sırada yer aldı.

 

2341 ELO ortalaması ile bu yıl düzenlenen en kuvvetli turnuva olma özelliğine sahip olan şampiyonada tüm maçlar internetten canlı yayınlandı ve  IM Can Arduman ile Özgür Akman konuklarıyla birlikte canlı yorum ve analizler yaptılar. 

 

>>> Kocaeli Satranç İl Birinciliği 23-27 Aralık 2015 tarihlerinde Saraybahçe Spor Kulubü Satranç Eğitim Merkezinde (SASEM) oynandı. 1991 yılında Türkiye Satranç Federasyonunun (TSF) GSGM’ne bağladığından bugüne her yıl düzenlenen il birinciliğine 51 sporcu katıldı.

 

Düşünme süresi olarak 90 dakika 30 saniye eklemeli temponun kullanıldığı birincilik İsviçre Sistemi ile 7 tur üzerinden oynandı. Beş gün süren orgazizasyon sonunda 2013 yılında 9 yaş Türkiye Şampiyonluğunu elde eden Can Baylav altı galibiyet bir yenilgi ile topladığı altı puanla İl Birincisi oldu.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Koraycan Albay 5,5 puanla ikinci, yine aynı puan ve averajla Salih Sert üçüncü, Şefik Yıldız dördüncü, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıt Spor Kulübü sporcusu Tugay Çolak ise beşinci oldular.

 

Satranç dolu günler dileğiyle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR