Komünistler soruyor: Daha kaç işçi ölecek?

MAKALEYİ DİNLE

2002 yılında AKP iktidar oldu…

AKP, iktidara geldiği yıldan buna toplam 14 bin 455 işçi, iş kazalarında hayatını kaybetti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, aciziyetini ortaya koyarak, “'Madeni kapatmak isteyince 50 kişi ricacı oluyor' dedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir Bakanı’nın acı itirafı…

Bu itirafı yapan maalesef hala görevde…

İşi en acısı da bu…

**

Halkın Türkiye Komünist Partisi Kocaeli Şubesi’nden iş kazaları ile ilgili bir mail geldi.

Komünistlerin değerlendirmesini birlikte okuyalım; 

“Soma’da yaşanan madenci katliamı sonrası şimdi de Karaman’ın Ermenek ilçesinde 18 maden işçisinin madende mahsur kaldığı, 17 mevsimlik işçi kardeşimizin katledilmesi gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Her gün basında yer alan işçi ölümlerine “kaza” denmesi imkânsızdır.

Yaşananlar kaza değil, cinayettir…

Yaşadığımız düzende bu cinayetlerin son bulacağı temennisi nafiledir. Gökdelenlerin inşaat işçilerinin mezar taşına, madenlerin maden işçilerinin mezarına, tersanelerin tersane işçilerinin mezar taşına dönüşmemesi, işçilerin servislerde, kamyon kasalarında ölmemesi için temenni ve ‘yasal düzenleme’lerden fazlası gereklidir.

AKP iktidarı döneminde işçi ölümlerinde dünya üçüncüsü olan ülkemizde, 10 binden fazla işçinin yaşamını yitirmesine sessiz kalınmamalıdır. Daha fazla sömürü ve kâr hırsı için işçi ölümleri ne kabul edilebilir ne de doğal karşılanabilir.

Seçim dönemlerinde dini kullanarak, işten çıkarma tehdidiyle işçiden oy toplayan zihniyetle, madenlerin kapalı olduğu dönemde maaş ödemeyen ve sigortasız işçi çalıştıran zihniyet, aynı zamanda Isparta’da 17 işçi kardeşimizin katledilmesine neden olmuştur.

**

İşçileri, emekçileri kader ve fıtratla bastırmaya çalışan gerici, yaşamını sürdürmek için banka ve kredi borçlarıyla esir almış piyasacı, kölelik koşullarında çalışma yaşamına mahkûm eden bu sömürü düzeni yıkılmalıdır!

**

1. İş cinayetlerinin yalnızca işyerlerindeki teknik sorumluların yargılanması ile sınırlandırılmasına son verilmelidir. İş cinayetlerinin, devletin ilgili kurumlarından başlayarak, işin sahibi olan patronlara kadar tüm mekanizmalarındaki yetkilileri yargılanmalıdır.

2. En başta ülkemizin çalışma hayatının düzenlenmesinden sorumlu olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve bürokratları derhal istifa etmelidir.

3. Ülkemizde her şeyi özelleştiren AKP, işçi sağlığını ve iş güvenliğini de özelleştirmiştir. Bütün işyerlerinde, işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili çalışmaların özel sektörden arındırılması en acil ihtiyaçlardan biridir.

4. İşyerlerinin işçi sağlığı ve iş güvenliği denetimleri için meslek örgütleri, sendikalar ve bilim insanlarından oluşturulacak tam yetkili heyetler görevlendirilmelidir. Bu heyetlerin sermaye sınıfından bağımsız bir yapıda olması esas şart olmalıdır.

5. Daha fazla kâr ve sömürü, işçi cinayetlerinin baş sebebidir. Bunun için bütün özel madenler devletleştirilmelidir.

Toprak altında kalan maden işçilerini, servislerde ve kamyon kasalarında can veren işçi kardeşlerimizi sessizlikle unutturmaya çalışmalarına izin vermeyeceğiz!”

**

Komünistlerin açıklaması böyle…

Yukarıdaki görüşlerin altına imzamı atıyorum.

 

Pişmaniyeci Yaşar Can, İngilizce öğreniyor

Can Pişmaniye`nin sahibi, KOTO Meclis Üyesi ve AKP İzmit Belediyesi eski Meclis Üyesi olan Yaşar Can, Kocaeli’nin sevilen simalarındandır. Yaşar Bey ile önceki gün Kahve Dünyası önünde karşılaştık. Ellerinde kitaplar vardı.

Hayırdır Yaşar Bey,  diye sordum.

-İngilizce kursundan geliyorum (English Time).

-Epeyce ilerlettiniz mi?

-Evet. Daha önce zat pat biliyordum, ama şimdi her geçen gün ilerliyorum. İnsanlarla İngilizce konuşmak, çok güzel bir duygu dedi.

Yaşar Bey’e iyi dersler diliyoruz.

 

Öğretim üyesinden muhteşem sergi

Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Yard. Doç. Dr. Seydi Çelik, sanat alanındaki başarısını, heykel sergisiyle taçlandırıyor. Seydi Çelik’in "ART’a kalanlar" adını verdiği heykel sergisi, 7 Kasım Cuma günü saat 18.30’da İstanbul Teşvikiye’deki Vali Konağı Cd. Poyracık Sk. No: 61/A (Amerikan Hastanesi Acil Giriş Karşısı) adresinde açılacak. Bir hafta süreyle açık kalacak serginin heyecanını yaşayan Çelik, "Bu sergi için büyük emek verdim. Heykel sanatının önemine de vurgu yapan eserlerimin beğeni göreceğini umut ediyorum" dedi.

 

Türkkan’dan aşk mesajı

MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan; sosyal medya hesabında paylaştığı fotoğrafta, iki kedinin kırık cam ve demir parmaklarlıkları aşarak buluşmasına “Aşk engel tanımaz… Bu sözün yalnız insanlar için mi söylendiğini zannediyordunuz…” yorumunu yaparak hayvanların da insanlar gibi duygulara sahip olduğu mesajını verdi.

 

Tapuda “Doğru” işler yapıyor…

2012 yılında Ankara’dan Kartepe Tapu Müdürlüğüne tayin olan M.Ali Kemal Doğru, tapu işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşların övgüsünü kazanıyor.  İlçe olduktan sonra adeta şantiyeye dönen Kartepe’de sanayicilerin, vatandaşların ve ticaret yapmak isteyenlerin tapu işlemlerinin en kısa sürede neticelenmesi için kurumu adeta seferber eden Ali Kemal Doğru, Kartepe’de yaşayanlar tarafından takdir ediliyor.

 

“Çalışkan” denetim

Köylerde gerçekleştirilen toplantılarla halkın istek ve talepleri doğrultusunda hizmet götüren Körfez Belediyesi, Elmacık köyünde, muhtarlık binası ve köy okulunun tadilat inşaatını bitirme aşamasına getirdi. Köyler ve Muhtarlar Koordinatörü Necmettin Çalışkan yapılan hizmetleri takip etmek üzere köylerde köy muhtarları ile bir araya geldi. Köylere getirilen hizmetler hakkında, muhtarlar ve köy halkı ile bir araya gelen Çalışkan yapılan hizmetlerden köy halkının memnun olduğunu ifade etti.

 

O Ses’te İzmitli şarkıcı

O Ses Türkiye yarışmasına katılan İzmitli Erhan Şahin sahnede ‘ Zorlu sevdam ‘ şarkısını seslendirdi.1984 yılında Van’da doğan Erhan Şahin, ilk okul dönemlerinde ailesiyle birlikte İzmit’e yerleşti.Sıkı Kocaelispor taraftarı olan  ve Ege Üniversitesi Konservatuar mezunu olan Erhan Şahin,  söylediği şarkı ile 4 jüri üyesini mest etti.Erhan Şahin Hadiseyi seçti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR