MHP’li Türkkan muhtarların sorunlarını TBMM’ye taşıdı

MAKALEYİ DİNLE

 

 

30 Mart’daki yerel seçimler sonrasında Büyükşehirler’de köy kapatıldı…

Yani köyler mahalle yapıldı…

 

TBMM’de önerge rekorları kıran MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, muhtarların sorunlarını TBMM’ye taşıdı…

 

Türkkan, muhtarların sorunlarını önergeyle TBMM’ye taşıdı. Türkkan, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istedi.

Türkkan’ın önergesi şöyle;

Köyler mahalle statüsü kazandıktan sonra sıkıntılar baş göstermiş, “Köy, Türkiye mahalli idare teşkilatının en küçük yerleşim yeridir ve muhtar ile tüzel kişiliğe sahiptir.” tanımı ortadan kalkmıştır. Mahalle olan köyler artık tüzel kişilik konusunda sıkıntı çekmektedir. Büyükşehir Yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte köy tüzel kişiliğine ait malların durumu da belirsizleşmiştir.

Köylerin mahalleye dönüştürülmesinin ardından tüzel kişilikleri nedeniyle ellerinde olan haklar alınmaktadır. Mahalle statüsü kazanan köylerde en önemli sıkıntı olarak bütçe olmaması ve buna bağlı problemler çözülmeyi beklemekte, ancak gün geçtikçe bu konudaki sıkıntılar daha da artmaktadır. Birçok muhtar masrafları kendi cebinden ödemektedir.

Bu nedenle;

1-Kocaeli Gebze’de köylerin mahalleye dönüştürülmesinin ardından tüzel kişilikleri nedeniyle ellerinde olan haklar neden alınmaktadır, bu konuda köylülerin mağduriyeti nasıl giderilecektir?

2-Birçok köyün sıkıntısı olan bütçe olmaması konusunda nasıl bir düzenleme yapılması düşünülmektedir, mahalle olan köy muhtarlıklarına bütçe verilecek midir, verilecekse bu ne kadar olacaktır?

3-Mahalle statüsüne geçmeden önce hizmetinde olan elemanları da kaybeden muhtarlıklara işlerin aksamaması için nasıl bir düzenleme getirilecektir, bu konuda eleman alımı sağlanacak mıdır?

4-Birçok muhtarlığın elinde olan ancak mahalle olmalarının ardından Gebze Belediyesi’ne devredilen düğün salonları ile ilgili olarak nasıl bir yol izlenecektir, ihale yapılması düşünülmekte midir, daha önce muhtarlığın yaptığı masraflar geri ödenecek midir?

**

Türkkan’ın önergesi böyle…

Köyler kapatıldı… Her köy mahalle oldu…

Bu sorun ilimizin tüm köy muhtarlıklarında geçerli…

Bakalım Efkan Ala, Türkkan’a ne cevap verecek…

 

 “Bayrağa saldırı,

vatana saldırıdır”

Ulusal Eğitim Derneği Kocaeli Şube Başkanı Av.Ertuğrul Kazancı, Lice’de Türk bayrağının indirilmesine tepki gösterdi. Kazancı şu açıklamada bulundu,“Ulusal” olan her kavramı hedef gören, “ayaklar altına” almaya çalışan bir siyasal yaklaşımın at koşturduğu bir ülkede, bayrağa saldırı gündemdedir. “TC” simgesine dayanamayanlar, bayrağın gözler önünde saygısızlığa muhatap olmasını da yadırgamazlar. Ama bu ülkenin sahibi olan halk yani ulus, bayrağını namerde hiç teslim etmemiştir. O bayrağı yok etmek isteyenlere Kurtuluş savaşı açmıştır. Cumhuriyet tarihimizin hiçbir döneminde saptanmayan bu ortam, bu ülkenin ulusalcılarını yaralamaktadır. Olayı ve özensizliği şiddetle kınıyoruz.”

 

Yenidoğan’da  hırsızlığa önlem

İzmit Belediyesi tarafından yapılan ve geçtiğimiz aylarda Yenidoğan Serdarspor kulübünün hizmetine sunulan tesislerde hırsızlığa karşı önlem alındı. Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince tesislerin bütün kapı ve pencerelerine korkuluk yapıldı.  Yapılan çalışma ile olası hırsızlık olaylarının da önüne geçilmiş olduğu bildirildi. Spor kulübü yetkilileri, Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve emeği geçenlere çalışma için teşekkür ettiler.

 

Kartepe’de sanat müziği ziyafeti var

Kartepe Belediyesi bünyesinde kurulan ve her geçen yıl daha da başarılı konserlere imza atan Türk Sanat Müziği Korosu da bu kapsamda 15 Haziran 2014 Pazar günü saat 19.30’da şef Aysel Demircan nezaretinde Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde sanat müziği sevenlerine müzik ziyafetinde bulunacak.Tüm sanatseverlerin davetli olduğu yaz konserinde konuklara doyumsuz bir gece yaşatılması hedefleniyor.

 

Doğan’a anlamlı ziyaret

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor. Kocaeli Çanakkale Şehitleri ve İstiklal Savaşı Gazileri Varisleri Anma ve Yaşatma Derneği Genel Başkanı Hayrettin Şöhretli ile Gazi Dede olarak da tanınıp sevilen 91 yaşındaki Ali Kolaylı, Başkan Doğan’ı ziyaret ettiler. 

 

BBP’den hastane ziyareti

Büyük Birlik Partisi Gölcük İlçe Başkanı Remzi Kaya ve yönetim kurulu Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi Yöneticiliğine yeni atanan Bahattin Koç’u ziyaret etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bahattin Koç, “Çalışanların hak ve hukuk mücadelesinde hep ön saflarda yer alan partinizin çalışmalarını yakinen takip ediyor ve takdir ediyorum. Yönetim olarak hastanede yöneticisinden, doktoruna, hemşiresinden temizlik personeline kadar ortak bir sinerji oluşturmayı hedefliyorum” dedi.

 

İZMEK’te  yaz dönemi

Bu sene 14 binden fazla mezun veren İZMEK, yaz dönemi kursları için de kayıt almaya başladı. İzmit Belediyesi İle Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile açılan İZMEK kurslarının yaz dönemi için 20 Haziran tarihine kadar başvurulması gerektiği öğrenildi. Müzik, bilgisayar, dil, kişisel gelişim ve sanat kursları olmak üzere onlarca branşta yaz dönemi kursu açılacağını  bildiren İZMEK yetkilikler, “ vatandaşlar başvurularını 20 Haziran tarihine kadar İnönü Caddesi  Ulugazi İlkokulu yanındaki merkezimize yapabilirler” dediler. 34 ayrı branştaki ücretsiz kurslarla ilgili olarak 325 20 21 numaralı telefonla da detaylı bilgi alınabileceği  kaydedildi.

 

Kartepeye hayvanat bahçesi müjdesi

Kartepe ilçesinin her geçen gün yıldızı parlıyor…  Umarım, Kartepe ilçesini sanayi ile değil, turizmle gündeme gelmeye devam eder. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Uzuntarla Doğal Yaşam Parkı’nda oluşturacakları doğal hayvanat bahçesi müjdesini verdi. Eşsiz doğal güzelliklere sahip Kartepe’nin Uzuntarla bölgesinde 1900 hektarlık alanının, bin hektarını doğal hayvanat bahçesine dönüştürmek için çalışmaların başlatıldığını söyledi.  Hayvanat bahçesi, sosyal donatılarla bezenecek alanda vahşi hayvanlar, kafese mahkum edilmeyerek etrafı tel örgülerle çevrilmiş alanda yaşarken, ziyaretçiler asma köprülerle oluşturulan özel alanlardan onları besleyerek güvenli bir şekilde çıplak gözle takip edebilecekler. Çok güzel bir fikir. Doğayı ve çevreyi koruyacak her adıma destek vermeliyiz. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR