Davutoğlu neden bıraktı?

MAKALEYİ DİNLE

Görünüşe göre bu sorunun net bir yanıtı henüz yok. Herkes kendince birtakım yorumlar yapıyor, yazıyor, çiziyor. Aslına bakarsanız, Başbakan Davutoğlu ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında anlaşmazlık yok, üslup farklılığı var. Temelde ise bir sıkıntı olması mümkün değil. Çünkü aynı davaya inanan, aynı kaderi paylaşan iki yoldaştan bahsediyoruz. Her ikisinin de makamları ve koltukları için birbirlerini ve davalarını satacak liderler olmadığını biliyoruz. Fakat dediğim gibi, ortada büyük bir üslup meselesi var. Ahmet Davutoğlu’nun akademi kökenli olması, “hoca” olması ile Tayyip Erdoğan’ın çekirdekten yetişme siyasetçi olması bu üslup farkının ortaya çıkmasındaki en önemli etken diye düşünüyorum. Birisi olaylara akılcı yaklaşırken, diğeri gördüklerini tecrübelerine istinaden yorumlayıp öngörülerde bulunabilir. Esasında yapmak istedikleri, ulaşmaya çalıştıkları, yürüdükleri yol aynı.

Davutoğlu ve Erdoğan arasındaki bu anlaşmazlık gibi görünen farktan yararlanmaya çalışan kimi çevrelerin de fitne ateşini yakmasıyla, geçtiğimiz günlerde Davutoğlu koltuğunu bırakma kararı aldı. Tıpkı en güçlü olduğu dönemde, halife Hz.Ömer tarafından görevden alınmasına ses çıkartmayan ve olgunlukla karşılayan Halid bin Velid gibi… Bugün küçücük bir makam için tüm değerlerini çöpe atanlar bunu elbette anlayamaz. Hırsına yenik düşenlerin, emanet koltuklara yapışıp kalanların, hayattaki tek amacının o koltuklar olduğuna inananların bu istifayı anlamasını Sayın Davutoğlu da beklemiyordur eminim.

 

Doğa sporu yaparken ölmek…

Kocaeli’nin eşsiz doğasına sahip ilçesi Kartepe’de son yıllarda moda olan doğa sporlarından biri de atv’ler… Derbent-Maşukiye hattında yaygın olarak kullanılan bu araçlar, ne yazık ki birer canlı bomba gibi. İsteyen işletmeci, istediği fiyata ve her gelene atv kiralayabiliyor. Geçtiğimiz haftalarda bir vatandaştan, bindiği atv’nin bozuk olduğunu ve işletme sahibinin bu durumun arkasında durmadığını öğrenmiştim. Yine geçtiğimiz gün yaşları on beş civarında olan iki gencin atv ile yaşadıkları kazayı basından takip ettik. Ne yazık ki içlerinden biri kurtarılamayarak hayatını kaybetmişti.

Giden can geri gelmez, ama belki yazarak söyleyerek başka canların kaybolmasına engel oluruz. Denetim olmadan, hiçbir önlem alınmadan yapılan aktiviteler bu tip kazalara davetiye çıkartmaktan başka bir şey değil. Normalde böyle yüksek adrenalin içeren tehlikeli sporlar ve aktiviteler için her türlü güvenlik önlemleri alınır, alet-araç varsa bakımları düzenli olarak yapılır, gerekiyorsa rehberlik hizmeti verilir, türüne göre yaş sınırı getirilir… Ama Kartepe gibi turizme yönelik bu tür aktivitelerle yeni yeni tanışan bir ilçede de olsak, güvenlik alanında kesinlikle hiçbir zafiyet olmamalı.

Sadece atv için değil elbette bu söylediklerim, tüm alternatif doğa sporlarına gönül veren vatandaşlarımızın hayatını tehlikeye atmamak gerekiyor. Bu konuda denetleyenlerin yanı sıra, işletmecilerin de sorumluluğu büyük. Herkes kendine düşeni almalı bu ölümlü kazalardan. Kartepe’ye eğlenmek için gelen her bir yurttaşımızın hayati sorumluluğu hepimizin omuzlarında olmalı.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR