CHP’li Haymanalı, AKP’lilerin vicdan muhasebesi yapmalarını istedi!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

2004 ve 2009 seçimlerinde CHP’nin Derince Belediyesi meclis üyesi seçilen Ali Haymanalı, bu dönem de meclis üyeliğine aday oldu…

Önseçime sayılı günler kala meclis üyeliğini geri çekti…

Haymanalı’nın kontenjandan veya kotadan meclis üyesi adaya gösterileceği tahmin edildi…

Ama ikisi de olmadı…

**

Haymanalı, Derince Belediye Meclis üyeliğinin yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi…

AKP’li belediyelerin yaptığı usulsüzlük ve kanun tanımamazlıklarına karşı hep yargıya başvurdu…

Bir ara Kocaeli basınında “Kocaeli’nin Kemal Kılıçdaroğlu” olarak lanse edilmişti…

Bilindiği gibi Kılıçdaroğlu, genel başkan olmadan önce grup başkan vekili iken AKP’li Şaban Dişli, AKP’li Dengir Mir Mehmet Fırat ve AKP’li Melih Gökçek’i belgelerle susturmuştu…

**

Haymanalı, perşembe günkü Büyükşehir Belediye Meclisi’nin son toplantısında veda konuşması yaptı. AKP’li meclis üyeleri ve belediye başkanlarından vicdan muhasebesi yapmalarını istedi.

**

“Değerli Meclis üyeleri… Kıymetli Kocaeli halkı… Sevgili basın mensupları,

Sayın Başkan… Biz meclis üyelerini beş yıllık çalışma dönemi sonu helalleşme toplantısına davet ettiniz.

Ben sözlerime başlarken önce 269 gün yaşam mücadelesi veren ama dayanamayıp iki gün önce 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan için helallik verelim diyorum.  Ayrıca  kendi aramızda  alıp vereceğimiz olmadı. Halk bizlere daha yaşanabilir bir kent yaratmak için seçip gönderdi. Onların verdikleri vergilerle görev yaptık. Bir hak alış verişi varsa  bu Kocaeli halkından helallik istemekle olur.

**

Bunun yolu da şeffaf, denetlenebilir, katılımcı demokratik bir belediyecilik anlayışıyla olanaklıdır. Bunu ne kadar başardık sormak isterim. Hepimiz bu sorunun yanıtını dürüstçe vermelidir. O nedenle helallik Kocaeli halkından  istenmelidir.

**

Buraya gelirken dün akşam kafanızı yastığa koyup hiç düşündünüz mü? Dürüstçe vicdanınızı dinleyip, biz hiç kimsenin hakkını hukukunu çiğnemeden her şeyi hakkıyla yaptık mı? Diyebiliyor muyuz? Böyle bir vicdan muhasebesi yaptınız mı? Yoksa yarın sandık önümüze gelecek halk bizi seçerse doğru yaptık demek ki mi diyeceksiniz.

**

Ben hak kaybı, rant sağlanması yasa dışı iş yapma dışında kimseyle tartışmadım. Zaman zaman bu konularda tartışmalar oldu. Parmaklar kalktı indi. Haksız yapıldığına inandığım akçeli işlerle ilgili hukuksal yollara başvurdum. Kazandığım haklı bulunduğum davalar oldu. Süren davalarım var. Hak gaspı olduğuna inandığım için dava açtım. Şimdi hangi vicdanla benden helallik istenebilir. Bunu vicdanlarınıza bırakıyorum.

**

Şimdi elinizi vicdanınıza koyun. Bu gece yastığa başınızı koyduğunuzda ciddi bir şekilde düşünün. Gırtlağımdan haram lokma geçti mi? Ya da bilmeden de olsa başka birisinin benim yanlışım veya eksikliğim yüzünden biri veya birilerine haksız kazanç sağladım mı? Çünkü çalmak ne kadar suç ve günahsa çalanlara göz yummak da o denli suç ve günah.

Hepinize hoşça kalın der, gelecekte aydınlık güzel günler diliyorum. Sevgi ve saygılarımla…”

**

Şu bir gerçek ki; 2009-2014 döneminde Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun en çok başını ağrıtan meclis üyeleri Av.Fahri Örengül ve Ali Haymanalı idi…

**

2014-2019 dönemlerinde her ikisi de mecliste olmayacak…

Eğer Karaosmanoğlu, başkan seçilirse, artık mecliste Örengül ve Haymanalı olmayacak…

CHP’de Örengül ve Haymanalı gibi meclis üyeleri çıkar mı, çıkmaz mı bu bilinmez ama, şu bilinmeli ki, Karaosmanoğlu, her iki CHP’li meclis üyesinden çok çekti…

**

Hatırlanacağı gibi Haymanalı, Karaosmanoğlu’nun bir şirkete ortak olduğu, şirketin kat artışı istediği yönündeki söylemleri, Karaosmanoğlu’nu çıldırmıştı.

CHP, Örengül ve Haymanalı’yı bu seçimlerde meclis üyesi olarak değerlendirmemesini iyi mi, kötü mü yaptı, bunu zaman gösterecek.

Şu bir gerçek ki; Hem Örengül, hem de Haymanalı Büyükşehir Meclisi’nde iz bıraktı…

 

MAMA’nın gecesi Yarımca’da

Marmara Mardinliler Derneği’nin (MAMA) organize ettiği şölen bugün saat 19.00’da Yarımca Kültür Merkezi’nde yapılacak. Yöresel yemekler eşliğinde yapılacak şölende Mardinli sanatçı Murat Kurşun, katılımcıları coşturacak. Dernek yönetimi bütün hemşerilerini geceye davet ederken, geniş bilgiyi marmaramardinder@gmail.com internet adresinden alabileceklerini duyurdu.

 

Selda ve Erdem bugün

dünya evine giriyor…

 

Kısa bir dönem gazetemiz spor servisinde de çalışan ve şu anda İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğünde görev yapan Erdem Dursun, Selda Özmen ile bugün hayatını birleştiriyor. Genç çiftin düğünü 19.00-23.00 saatleri arasında Bekirpaşa Mevlana Kültür Merkezi’nde yapılacak. Genç çifte şimdiden mutluluklar diliyoruz.

 

Türker’den “masum” geçiş

 

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Perşembe günü Kocaeli’ye geldi… Gebze’de İzmit’e doğru otobüsle geçti. Vatandaşlara el salladı. Gazeteciler kendisini İzmit’te bekledi. Türker kendilerine el salladı. Gazetecilerin ısrarı ile otobüsün kapısı açıldı ve gazeteciler birkaç fotoğraf çekebildi. Madem İzmit’e geldin, il başkanlığını, ilçe başkanlığını ziyaret et, Yürüyüş Yolu’nda bir gövde gösterisi yap. Bu nasıl program, bu nasıl bir çalışma, kimse akıl sır erdiremedi.

 

Suriye’ye 7 TIR!

KOCAELİ  İHH derneği, gönüllülerimizin  katılımıyla toplanan temel ihtiyaç  malzemelerinden oluşturulan  7 yardım  TIR’ını Suriye’ye  uğurluyor. 3 yıldır büyük yıkımların, katliamların yaşandığı Suriye’ye  yola çıkacak olan 7 TIR, bugün saat saat 14.00 ‘de  Perşembe Pazarı’ndan  uğurlanacak. TIR’lara; Malcolm X , Şeyh Yasir, Mavi Marmara Şehitleri, Doğu Türkistan ,Esma Biltaci, Metin Yüksel, Hocalı Şehitleri  isimleri verildi. Bari TIR’ın birine Berkin Elvan ismini verseydiniz.

 

Haydi Çocuklar Koroya

Karamürsel Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından 8-12 yaş arasında Çocuk Korosu açılıyor. Karamürsel Belediyesi Meslek Edindirme Merkezinde Türk Sanat Müziği Koro Şefi Sevinç Dikici sorumluluğunda bugün başlayacak olan Çocuk Korosuna tüm öğrencileri davet edildi 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR