Mutlu musunuz? İşte cevabı!

MAKALEYİ DİNLE

John Lennon'a küçükken sorarlar:

-Büyüyünce ne olacaksın?

-Mutlu olacağım.

-Sen soruyu anlamadın sanırım?

-Bence, siz hayatı anlamadınız!

Lennon aslında  hayat konusunda küçük yaşta  keşfettiği ve hala keşfedemeyenlere verdiği cevap ile  mutluluğun bir temenni değil  bir tercih olduğunu bize anımsatır.

Mutluluk bir şans işi değildir.

Mutluluk bir seçimdir.

Mutsuzluk da bir seçimdir.                                                     

Herkes hayatta bir şeyler yaşıyor. Birçok fırsat ve tehditle karşılaşıyor. İnsanları mutlu eden şey ise “Yaşadıklarını yorumlama biçimleri'”.

Mutluluk herkese uygun fabrikasyon bir şey de değildir. 

Mutluluk tüketilmeden önce seçilmesi ve üretilmesi gereken bir şeydir.

Genel kuralları olan bir kavram değil; kişiye özgü, özel ve eşsizdir.

Hayatta herkes kendi mutluluk uçurtmasını dizayn eder ve sonra davranış ve seçimleri ile havalandırır. Uçurtmanın başkalarından daha parlak veya büyük olması değil, kişinin özünü tanımlaması, güçlü yönlerini ve öğrendiklerini, hayat amacı ve değerlerini taşıması ve dengede olması yeterlidir.

Peki, mutlulukla ilgili bazı temel soruların cevaplarının üzerinden geçelim.

Mutluluk nedir?

Mutluluk hayatta olmaktan duyulan sürekli bir sevinç halidir.

 

NEDEN HEP MUTLU OLAMIYORUZ?

- “Daha Baskısı”: Sadece mutlu olmak isteseydik bu kolay olacaktı ama biz başkalarından daha mutlu olmak istiyoruz. Bu da oldukça zor çünkü onları daima olduklarından daha mutlu sanıyoruz. Hep nedense daha güzel, daha başarılı olmaya zorluyoruz kendimizi. Bu da zamanla kendimizden duyduğumuz hoşnutluğu azaltarak bizi mutsuz  kılıyor.  Kazan-kaybet gibi güç oyunlarından uzaklaşırsanız etrafınızdaki negatif enerjinin de azaldığına tanık olursunuz. Aynı zamanda bencillikten uzaklaşmış olursunuz.

- Tatminsizlik: Hayata karşı nankörüz. Mutluluk yaşanabilir koşullar gerektirir, cennet değil unutmamalıyız. Tatmin çıtamızı daha gerçekçi olarak başta kendimiz sonra da herkes için daha mütevazi bir seviyede  tutabilirsek mutluluğun etrafımızda dolandığını görebiliriz.

- Hedonik Adaptasyon: Yüklü bir piyango kazandınız ve bir mutluluk patlaması yaşadınız diyelim. Kısa süre sonra bu duruma alışınca mutluluk seviyesi piyangodan önceki “sabit düzey” ine iniyor. Bu durum yaşadığımız acılar içinde geçerli onlarda bizi sonsuza kadar mutsuz etmiyor makul bir süre sonra insanlar eski mutluluk düzeylerine geri dönüyorlar. Buna “hedonik adaptasyon” deniyor. Yani, İnsan iyi bir şeye de kötü bir şeye de zamanla alışır ve o durum artık onun mutluğunu pek etkilemez hale gelir. Hedonik adaptasyon insanların maddi gelişmelere (ünvan, terfi, piyango, ödül, lüks araba veya villa) çabuk adapte olarak onları kısa zamanda (ortalama üç ay) kanıksamalarına, olağan olarak algılamalarına verilen ad. Hedonik adaptasyon evlilik için de geçerli; bu konuda yapılan araştırmalar doğru evlilik pek çok insanı mutlu ediyor ancak bu sanıldığı kadar yoğun değil ve sanıldığı kadar da uzun sürmüyor ortalama iki yılda kayboluyor ve kişi eski mutluluk eşiğine geri dönüyor. Yani hedonik adaptasyon bize diyor ki “Mutluluk geçici” akıllı ol ve bulunduğun anda mutlu olmaya çalışmanın yollarını bul! diyor.

 

MUTLULUĞUMUZU NELER ETKİLİYOR?

- Mutluluğumuzun yüzde ellisi  genetik faktörlerden etkileniyor. Geri kalan yüzde ellinin yüzde onunu ev, iş, arkadaşlar gibi yaşam şartlarımız etkiliyor. Geriye kalan koskocaman bir yüzde kırk var. Peki bu ne demek? Bu kontrolünüzde olan alanı kendi isteğinize göre, seçiminizle, bakış açınıza göre doldurabilirsiniz demek. İster mutlulukla, ister mutsuzlukla. 

- Demokrasi rejimi, aslında bir mutluluk sigortası. Düşünün bakalım devleti oluşturan kurumları. Yargı, parlamento, ordu, siyaset, polis, üniversite'ye  güveniyor musunuz? Güveniyorsanız sorun yok demokratik rejimde yaşıyorsunuz demektir.  Danimarka, İsveç, Norveç gibi İskandinav ülkeleri dünyanın en mutlu ülkeleri seçiliyor nedeni demokrasinin özünde yer alan sosyal devlet anlayışı ile insanlara mutluluk saçıyor olmaları elbette.

- Yine araştırmalara göre mutlu insanların yaptığı gülme sporunun da mutluluk üzerinde sayısız faydaları var.

 

MUTLULUĞU NELER SANILDIĞI KADAR ETKİLEMİYOR?

- Güneşin motivasyona belki katkısı var ama mutluluğa pek yok. Olsaydı yıllardır Danimarka, İsveç, Norveç, Finlandiya gibi çok az güneş gören Kuzey Avrupa ülkeleri hep mutluluk endeksinde zirvede yer almazlardı.

- Paranın da o kadar olmadığını biliyoruz. Fakirliği iyileştirmek için para kullanıldığında, paranın mutluluğa olan etkisi yadsınamaz. Ama belli bir seviyeden sonra para ile mutluluk doğru orantılı yükselmiyor. Dünyada çok paraya sahip olmakla birlikte derin mutsuzluklar içerisinde uyuşturucu ve skandallarla kendisini dışarı vuran sayısız varlıklı insan örnekleri mevcut. Temel ihtiyaçlar karşılanırsa, para duygu değişimi üzerinde pek de bir rol oynamıyor. Para ile mutluluğu satın alamıyorsunuz, zira mutluluk çok zengin. Zenginlik mutluluk getirmiyor ama mutluluk zenginlik getiriyor.

- Mutluluğu “sahip olmak”  değil, “olmak” üzerine kurmaya çalışmakta yarar var. “Madde obezi” olmamak doğru bir secim olmayabilir. Zira, bir noktadan sonra madde obezleri  insanlara da madde muamelesi yapabiliyorlar. Eşya biriktirmek yerine dost ve anı biriktirmek daha değerli.

 

MUTLULUĞA NELER ZARAR VERİYOR?

- Mükemmelliyetçilik mutluluğa zarar veriyor. Mükemmel demek tam, eksiksiz, kusursuz anlamında kullanılır. Hayatta tam ve kusursuz bir şey yoktur. Her şey bir oluş ve gelişme halinde, her şey kusurludur. Ayrıca, mükemmelcilik iyinin de düşmanıdır.

- Mutsuzluğun yine bilinen en garantili yollarından biri herkesi mutlu etmeye çalışmaktır. “hayır diyemeyen” insanlar da mutsuzluğa davetiye çıkarmaktadır. Fazla yargılayıcı ve kötü niyetli yorumlar da sizi mutsuz eder.

Mutsuzluk, hayatı değersiz görenlerin, onu güzelleştirmek için hiç bir şey yapmayanların ödemek zorunda olduğu ağır bir bedeldir.

Osho'ya göre de; ''Hiç kimse mutlu bir insandan hoşlanmaz.Çünkü mutlu bir insan diğerlerinin egosunu incitir...''

 

PEKİ, BU SATIRLARIN YAZARINA SORARSANIZ MUTLULUK NEDİR?

Mutluluğun  ön şartı “Kendin olmak” tır.

Öze sadakat, içsel barışı ve tutarlılığı yakalamak, kalp-akıl uyumu önemlidir.

Mutluluk madenini dışarıdan ithal edilmektense, içimizde üretip başkalarıyla da paylaşır hale gelmemizdir bizi mutlu kılan. Zira, mutluluk içeriden dışarı yayılır.

Mutluluğun kapısında kocaman harflerle “Kendi olmayan giremez” yazar unutmayın! (Alıntı: Süheyl Aygül)

 

Derince Yenikent’e yeni yeşil alanlar

Derince Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri Yenikent Mahallesi Nehir Sokak’ta bulunan alanda yeni bir yeşil alan oluşturuyor. Gerçekleşen çalışmalar kapsamında ilk etapta bordür yapımı ve toprak düzenlemesi tamamlanan mekan, daha sonra çim ekimi, ağaç dikimi, park ve spor aletlerinin yapılmasıyla birlikte vatandaşların hizmetine sunulacak.

 

Muhtarlara ziyaret!

Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü, yapılan hizmetlerin takibi ve koordinasyonda sürekliliğin sağlanması için ilçedeki muhtarları ziyaret ediyor.  Son olarak Derbent Mahalle Muhtarı Ramazan Güneş Hallaç’ı muhtarlık ofisinde ziyaret eden Kartepe Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürü İsmail Er, Derbent Mahallesinde yürütülen belediye ve muhtarlık faaliyetleri ile ilgili Muhtar Hallaç ile fikir alışverişinde bulunarak, çalışmaları yerinde inceledi. Muhtarlar, bu uygulamadan memnun.

 

Gölcük’te trafik levhası açılımı

Gölcük Belediyesi Zabıta ekipleri, ilçe genelindeki cadde ve sokaklarda bulunan trafik işaret ile levhaları kontrol etmeye devam ediyor. Bu çerçevede 19 Mayıs Caddesi üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak yıkılma durumuna gelmiş işaret ve levhalar eski durumuna getirilerek sağlamlaştırıldı. Yetkililer, hasarlı veya yıkılma aşamasına gelmiş trafik işaret ile levhaları hususunda vatandaşların duyarlı olmasını istedi. Trafik levhaları gerçekten çok önemli. Bu yön levhaları sayesinde hem yönünüze rahatlıkla bulabiliyorsunuz, hem de daha güvenli bir şekilde hareket edebiliyorsunuz.

 

Eskişehir’in 94’ncü kurtuluş yılı kutlu olsun

Gölcük Eskişehirliler Dernek Başkanı Bülent Denlikol, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’üncü yılı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Denlikol, “Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94. Yıldönümünü tebrik  ediyorum. Güzel yurt topraklarında bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak, ulusumuzu çağdaş yaşam olanaklarına kavuşturan Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve kahraman Mehmetçiği saygıyla, rahmetle anıyorum ”dedi. Biz de Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 94’ncü yıl dönümünü kutluyoruz,

 

Gölcük’te metruk yapılar yıkılıyor

17 Ağustos Marmara Depremi’nde Gölcük Yavuz Caddesi’nde hasar gören ve çevreye rahatsızlık veren metruk yapı,  Gölcük Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Yapı Kontrol Müdürlüğünce gerekli iş ve işlemler yapılarak Fen İşleri Müdürlüğü Ekiplerince şimdiye kadar 30 adet metruk yapı yıkıldı. Bu tür yapıların yıkılmasına da devam edilecek. Bu binalar yıkılsa iyi olur, zira her zaman tehlike arz ediyorlar.

 

Erol Olçak yol tabelaları asıldı

İzmit Belediyesi ekipleri tarafından 15 Temmuz gecesi darbe girişimcilerince şehit edilen Erol Olçak’ın adı verilen Kuruçeşme Kültür Merkezi’nin yön tabelalarının değişimi de yapıldı. Bilindiği gibi 15 Temmuz gecesi FETÖ’cülerce gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset dünyasında çok sayıda kampanyanı yürüten ünlü reklamcı Erol Olçak ve 16 yaşındaki oğlu Abdullah Tayyip Olçak da şehit olmuşlardı.

 

TEMAD burs verecek

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Gölcük Şubesi Başkanı Bekir Tülü, önümüzdeki eğitim yılında 12 öğrenciye burs vereceklerini açıkladı. Öğrencilere 10 ay süreyle ayda 200 TL burs veriyor. Bu yıl sadece asker ailelerin çocukları değil, sivil ailelerin üniversiteye giden çocukları da burs için başvurabilecek. TEMAD Gölcük Şubesi’nin bursundan yararlanmak isteyen üniversite öğrencilerinin 20 Eylül akşamına kadar dernek şubesine başvuruları gerekiyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR