654. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin Ardından

MAKALEYİ DİNLE

Bu sene yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşlere Her Sene Artan bir ilgi ile sonuçlandı. Güreşlere Pehlivanların ilgisi sonsuz, güreş severin pehlivan kadar sevgisi ve ilgisi fazla idi. 35 derece sıcaklık güneş altında 40 dereceyi aşan ısı; pehlivanların koca bir sene bugün için çalışmalarının semeresini alacağı gün idi. Küçük boylarda yapılan güreşler bir hayli çekişmeli oldu. Lakin medyanın güreşe ilgisi daha çok ilgisizliği üzücü idi. Edirne Sarayiçi’nde yapılan ananevi Yağlı Güreşler, Ata Sporumuzun 654 yıl ve öncesi geçmişine dayanıyordu. Kırkpınar adı verilen güreşler, Osmanlı zamanında topraklarımız içinde olan, şimdi Yunanistan topraklarında yer alan yörenin ismidir. Atadan kalan alışkanlık ile Kırkpınar güreşleri adı hala telaffuz edilir. Çünkü o yörenin adı kırk pehlivan akıncının yaptığı güreşler anısına hatırlanır.

Cuma günü başlayan güreşler Cumartesi ve Pazar günü devam ederek, pazar günü sonuçlanmıştır. Üç gün buyunca sabahtan akşama kadar 25- 30 bin kişinin izlediği güreşler, hangi spor dalında vardır. Güneş altında yağlı vücutlarla kıyasıya mücadele veren sporcu örneği verebilmek çok zordur. Bu sporu yapmak kadar sabahtan akşama kadar hele-hele üç gün izlemek, ancak bu sporu sevenlere özgü bir oluşumdur. Ulusal TV’lerin Ata sporumuza bakış açısı düşündürücüdür. NTV spor kanalının Başpehlivan finallerini verdiği güreşler, güreş severleri tatmin edememiştir. Edirne’ye gidemeyen güreş severler sadece Başpehlivan güreşlerini değil; alt boyları da seyretmek ister. Elbette Başpehlivan finalleri halkın beklediği sonuçlardır, ancak diğer boyların en azından finalleri de izlenmek ister. Senede bir defa yapılan Kırkpınar güreşleri için özellikle ulusal TV’lerin vakit ayırmasını beklerdik.

                          Güreşler sonunda Seyfettin Selim 6. defa Kırkpınar Ağalığını kazandı. 2016 yılı Kırkpınar ağalığı yine Seyfettin Selim’de; hayırlı olsun. Kocaeli’nin pehlivanları da Saray içinde ter attı sonuçta Tozkoparan boyunda Kağıtspor’dan Ogün Erdöl 3., Deste Küçük Boyda yine Kağıtspor’dan Şener Sar’ın çırağı Erdal Duman 3., Küçük Orta Küçük Boyda TEDAŞ’a transfer olan sporcumuz İsmail Çırak 3., Büyük Orta’da Gölcük Belediyesi’nden Rıfat Poyraz 2., yine Gölcük Belediyesi’nden Başaltı’nda Nedim Gürel 3. oldu. Kazanan pehlivanlarımızı tebrik ederken; onları yetiştiren hocalarını ve katkıda bulunan idarecilerini de tebrik ederiz.

Başpehlivan güreşleri çok çekişmeli oldu. Yapılan her güreş bir final niteliğinde idi. Er meydanı doping kontrolünün sıkı bir şekilde uygulanmasından ötürü, hakiki hüviyetine girmişti. Doping alıp büyük bir kondisyona sahipmiş gibi kazanma şansı kalmadı. Artık üst üste üç sene başpehlivan olabilmek için çok çalışmak gerekiyor. En fazla çalışanlarında Antalyalı pehlivanlar olduğu biliniyordu, ayrıca görüldü. Final yapan Antalya’lı İki pehlivan Orhan Okulu ve  Osman Aynur  formlarının zirvesinde olan rakiplerini yenerken kolay kazanmadı. Finalde ise Orhan Okulu Atak güreşinin semeresini alarak 2015 Kırkpınar Başpehlivanlığını aldı. Hayırlı olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR