Şirket ortağı olup da, SSK’ya tabi çalışı çalışmama durumu

MAKALEYİ DİNLE

Limitet şirket ortağı olan birinin normalde 4/b (eski adıyla Bağ-Kur) sigortalı olması gerekmektedir. Ancak torba yasa olarak adlandırılan 611 sayılı yasa 1 Mart 2011 tarihinden itibaren, 4/b sigortalılarına (eski adıyla Bağ-Kurlulara), vergi kaydını kapatmadan ve faaliyetlerine son vermeden, sigortalı çalışarak 4/a sigortasına (Eski adıyla SSK’ya) prim ödeme imkanı getirdi. Bu haktan şirket ortaklığından dolayı Bağ-Kur sigortalısı olanlarda yararlanıyor. İşe girişiniz elektronik ortamda SGK’ya bildirildiğinde, işe giriş tarihinden bir önceki tarih itibari ile 4/b sigortanız (Bağ-Kur) otomatik olarak sonlanır.
 
Torba yasa ile 1 Mart 2011 tarihinden itibaren Bağ-Kur’lulara sigortalı çalışma imkanı sağladığından, vergi mükellefi olup kendi nam ve hesabınıza bağımsız çalışmaya başlasanız da, sigortalı çalışarak 4/a sigortasına (eski adıyla SSK’ya) prim ödeyebilirsiniz. Hatta isterseniz hem 4/a sigortası (SSK’ya), hem de 4/b sigortası (Bağ-Kur’a) prim ödeyebilirsiniz. Bu takdirde ödediğiniz primlerin kazançları, uzun vadeli sigorta kolları (kişileri emekli eden sigorta) açısından 4/a sigortasında (SSK’da) birleşir ve prime esas kazanç tutarınızı yükseltir. Kısa vadeli sigorta kolları açısından da 4/b sigortasında değerlendirilir. Kendi nam ve hesabınıza yaptığınız işte, işyerinde iş kazası geçirmeniz veya meslek hastalığına yakalanmanız halinde, sürekli iş göremezlik geliri alma hakkınız olur.
 
Bugüne kadar primlerinizi tavandan ödemişseniz bundan sonra primlerinizi prime esas kazancın alt sınırından (asgari ücret) ödemeniz emekli aylığınızı düşürür. Bugüne kadar kazanımlarınıza yazık olur. Bu nedenle aylık prime esas kazançlarınızı düşürmeden ödemek alınacak emekli maaşı için önem arz etmektedir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR