Bakü toplantımız

MAKALEYİ DİNLE

29 Aralık günü Bakü’de Türkiye’den, Gürcistan ve Azerbaycan’dan katılan sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesi ile gelecekte çok önemli görevleri üstlenecek bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda Azerbaycan Türkiye Bakü Büyükelçiliği’nden temsilci ile Azerbaycan’dan Diaspora’dan Sorumlu Büyük Devlet Bakanlığı temsilcisi de hazır bulundular.

Kısa bir müddet sonra toplantının daha genişi projeli ve planlı olarak Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Sırası ile daha sonraki toplantı Gürcistan’da yapılacaktır. Hedef ise zaman içinde Türkiye Cumhuriyetlerini de kapsayacak ve Balkanları da içine alan Türk Dünyasına dönük örgütlenmeyi gerçekleştirmedir.

Yıllardır gerçekleştirdiğimiz toplantılarda şunu net olarak gördük ki Türküm diyen ve Türklüğü ile gurur duyan çok geniş bir coğrafyada milyonlarca insan vardır.

Bizi yöneten siyasi kadrolar bu realiteyi keşke bilseler ve görebilseler. İnanınız  o zaman dünya ölçeğinde güçlü ve her konuda etkin ve o derece de başarılı bir Türkiye ortaya çıkacaktır.

Birleşme yerine ayrışma körüklenince maalesef bugünkü ortamı yaşamak kaçınılmaz oluyor.

Bunun bilincinde olarak Sivil Toplum Örgütlerinin üzerine büyük sorumluluk düştüğünü ve bu amaç için bir araya gelmenin zorunluluk olduğunu herkesin bilmesi ve anlaması gerekir.

Ben değil biz diyerek yola devam edilecektir. Toplantıya Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu yanında Kocaeli’nden Kent Konseyi, Balkan Dernekleri, Bulgaristan Türkleri Derneği, Milli Kuruluşlar Birliği, Karabağ Azatlık Teşkilatı Türkiye Temsilciliği, Gaziler Derneği temsilcileri katıldılar.

Kars, İzmir, Iğdır’dan dernek temsilcileri ASİMDER Temsilcileri katılmışlardı.

Toplantı sonrası kaleme alınan deklarasyon her üç ülkenin Cumhurbaşkanlarına, Başbakanlarına ve Meclis Başkanlarına gönderme kararı alındı.

Toplantı sonrasında TUSİAB Azerbaycan’da Türkiye’den giden sanayici ve iş adamları örgütü ziyaret edildi. Katılımcılara çalışmaları ile ilgili bilgiler verdiler. Daha sonra konuklara bir şehir turu gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Eşbaşkanı Mehdi Salimzade ile bir toplantımız oldu. Azerbaycan’ın Sesi Dergisini çok beğendiklerini söyleyerek teşekkür ettiler. Üzerinde Haydar Aliyev’in imzası olan özel ve değerli bir dolmakalem ile plaket takdim ettiler. Buradan her iki manevi değeri büyük armağan için teşekkür ediyorum.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’na selamlarını iletmemi rica ettiler.

Başkanım “Çok değerli bir başkanınız var. Zeki, çalışkan ve başarılı bir insandır. El üstünde tutunuz.” Diye duygularını paylaştılar.

Evet bir millet iki ayrı devlet olan kardeş Azerbaycan her zamanki gibi bir gelişme içindedir. Bakü sabit kurdan değişken (oynak) kura geçmesi nedeni ile geçici bir sıkıntı içinde oldukları gözden kaçmıyor.

Benim önceden programlanmış bir toplantım nedeni ile erken ayrılma mecburiyetindeydim.           

Kalan heyetimizi Azerbaycan Milletvekili Ganira Paşayeva Hanım evinde ağırladılar. Kendilerine teşekkür ediyorum.

Toplantı öncesinde iki ayrı Sivil Toplum Örgütü Başkanları Mahire Esedova, Şamil Sabiroğlu ve Dilber Sultanova dostlarıma misafirperverlikleri için ayrıca teşekkür ediyorum.

Hepimiz bir geminin içindeyiz. Mutlu ve başarılı bir geleceğimiz için birlikte olmaya elimiz mahkumdur. Refah ve başarı dolu gelecek dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR