Derince Limanı üzerine!

MAKALEYİ DİNLE

Çocukluğumdan beri sosyal ve siyasal olaylara çok ilgi duymuşumdur. Bu nedenle hiç düşünmeden hukuk fakültesine gittim ve özgür olmak için de avukatlık mesleğini seçtim. Hayatım boyunca meslek örgütü  başkanlığı, siyasi parti il başkanlığı  ve benzeri  birçok  görevlerde bulundum. Görevlerimye ilgili  birçok yazı yazdım, basın toplantıları yaptım, konuşmacı oldum. Ancak bu defa ilk kez köşe yazarak kamuoyunu bilgilendirme ve kamuoyuna toplumsal katkı sağlamaya çalışacağım. Böyle olunca da bu işin şimdilik acemisi olduğum söylenebilir. Ne yapalım her işin bir ilki vardır tabii, bu nedenle sürçi lisan edersem şimdiden affola ….

***

Bu köşede eğitimden, sağlığa, hukuktan adalete, çevreden, sanayiye, sosyal hayattan siyasal hayata ve ülkemizdeki sorunlara kadar birçok konuyu Kocaeli kamuoyu ile paylaşmaya çalışacağım. Bu köşede eleştirinin yanında, öneriler de göreceksiniz. Amacımız kimseye hakaret etmeden, ama kimseden çekinmeden doğruya, gerçeğe ulaşmak, hemşerilerimizin sorunlarını eksiksiz olarak dile getirmektir. Yalana, dolana, ranta, karşı durabilmektir.

***

Biliyorsunuz Marmara körfezi aslında doğal hali ile bir cennet. Ancak ilimizde sanayi her türlü çevresel zararları ile birlikte yıllardan bu yana  kenti kirletti ve maalesef kirletmeye de devam ediyor. Hatta çevre zararları nedeniyle Kocaeli, ülkemizde kanser vakalarının en çok yaşandığı şehir haline geldi. Bu konuda daha önce tartışılan birçok bilimsel çalışmalar oldu, ne var ki bu durum kimsenin özellikle kent iktidarlarının umurunda bile değil. Kocaeli sanayiye ve bu nedenle oluşan göçe doymasına rağmen denetimsiz, sadece kar amacı güden sanayi maalesef hala kente gelmeye  devam ediyor. Bu da yetmiyormuş gibi son zamanlarda kent bir lojistik merkez ve limanların toplandığı bir il haline getirilmeye çalışılıyor. Büyükşehir Belediye Başkanlığının büyük paralar vererek yaptırdığını söylediği ulaşım mastır planları Kocaeli’deki ulaşım sorunlarının çözümünden çok,TIR’ların ve büyük araçların organize sanayi bölgeleri ve diğer sanayi belgelerine, limanlara  kolay ulaşımı sağlamaya yönelik çalışmalardır.

***

Oysa ki  29 Eylül 2004 tarihinde Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığının henüz AKP’ye yeni geçtiği zamanda, zamanın belediye başkanı, Valisi ve Bakanı dahil “ YAŞANAN ve YAŞATAN KOCAELİ” sloganı ile  Kocaeli’nin yeni vizyonunu açıklamışlardı, işte o açıklama ve gazete ilanı örneği.

 

“29 Eylül 2004  tarihli gazete ilanlarindaki sonuç bildirgesi…

 “Yaşanan ve yaşatan sanayi kenti Kocaeli” sloganı ile Kocaeli’nin yeni vizyonuna katkıda bulunmayı ,…………………. taahhüt ediyoruz. Kocaeli’nin yeni vizyonu; “Mevcut sanayinin kent için yeterli olduğu, kentin doğal kaynaklarinin korunarak, kültür tarih turizm potansiyellerinin canlanmasi” olarak belirlenmiştir.

 

Bunu gerçekleştirmek üzere taahhütte bulunanlar;

M. Vecdi GÖNÜL (Milli Savunma Bakanı), Osman PEPE (Çevre ve Orman Bakanı), Erdal ATA (Kocaeli Valisi), İbrahim Karaosmanoğlu (Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı), AKP İl Başkanlığı, gazeteler, odalar, dernekler, fakülteler, v.b. kurumlar…

***

Bakın gazete ilanları ile taahhütte bulunanlar bu ilanları kendileri  yapmamış gibi, maalesef  Derince’de bana gelen bilgilere göre liman için 430 bin m2’si denizde olmak üzere toplam 670 bin m2 ilave dolgu yaptırmış durumda, bu şekilde “ÇED gerekli değildir” raporu alınarak doldurulmuş deniz ile birlikte liman tüm çevre zararlarına rağmen devasa bir hale getiriliyor. Yani tahhütlere rağmen iktidar  büyük limanları  dayatmaya devam ediyor. Sayın karosmanoğlu hala belediye başkanı , AKP’de hala iktidar olduğuna göre sözlerinde durmaları, taahhütlerini yerine getirmeleri gerekmez mi ?

***

İşin komik tarafı ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRME (ÇED) raporu alınması gereken bu işlerle ilgili olarak Bakanlıktan “ÇED gerekli değildir” raporu almak suretiyle yasal düzenlemeye arkadan dolandıkları, Kocaeli kentini, Büyükşehir Belediye Meclisi’ni YOK KABUL ETTİKLERİ ve kenti ANKARA’ dan yönettikleri anlaşılıyor. Ancak görünen husus, yukarıdaki ilanları yapanların dışında kalan kurum ve kuruluşlar yıllardır bu denli ciddi dolgulara karşı çıkması gerekenle, henüz yeterli sosyal ve siyasal direnci gösteremiyorlar. Birkaç basın toplantısı, birkaç sokak toplantıları  ile  kentteki bu talana ve çevre katliamına son vermek mümkün olmaz.

***

Unutulmamalıdır ki; Siyasi tarih kenti için Ankara’ya teslim olanları değil, kenti için direnenleri yazar.  Sağlıcakla kalın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fahri Örengül - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR