Yıllık izin kullanımında kanunlar arasında çelişki var

MAKALEYİ DİNLE

Yaz geliyor. Çalışanların yavaş yavaş izin programlarını yapmaya başladıklarını sanıyorum. Ancak kullanılacak yıllık izin günlerinin ne zaman ve sürecinin ne olacağı hususunda işverenlerle anlaşmaları gerekiyor. Diğer taraftan kullanılacak izin sürelerine ilişkin olarak Yeni Borçlar Kanunu ile İş Kanunu hükümleri arasında bazı çelişkiler bulunmaktadır. Bu çelişkiler tarafları ikileme düşürecek cinsten çelişkilerdir.

- İzin süresi 20 gün mü? 21 gün mü?

Yeni Borçlar Kanunu’nun 422. maddesinde onsekiz yaşından küçük işçiler ile elli yaşından büyük işçilere en az üç hafta ücretli yıllık izin verileceği öngörülmüştür.

Aynı konuda 4857sayılı İş Kanunu’nun 53. maddesinde onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaşta ki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresinin 20 günden az olmayacağı öngörülmüştür. Dolayısıyla, bu kapsamdaki işçilere işveren 20 gün yıllık ücretli izin verecek İş Kanununu anlamında yükümlülüğünü yerine getirmiş olmaktadır. Uygulamada işverenlerin genellikle 20 gün yıllık ücretli izin verdikleri görülmektedir.

Yeni borçlar kanunun en az üç hafta ücretli yıllık izin verilmesini düzenlemekle aslında İş Kanunundaki 20 gün olan izin süresini 21 güne çıkarmış olmaktadır. Bu durumda işverenler Yeni Borçlar Kanununun yürürlülüğe girdiği 1 Temmuz 2012 tarihinden itibaren onsekiz yaşından küçük işçiler ile elli yaşından büyük işçilere İş Kanunundaki hükümden hareketle 20 gün yıllık izin verirlerse işçilerin Borçlar Kanunu hükmü uyarınca alacağının olup olmayacağı hususu önemlidir.

- Yıllık izin süresi en fazla kaça bölünebilir?

Yeni Borçlar Kanununda 424. maddesinde “Yıllık Ücretli İzinler, kural olarak aralıksız biçimde verilir ancak tarafların anlaşmasıyla ikiye bölünerek de kullanılabilir”. Hükmü öngörülmüştür.

Konuyla ilgili olarak 4857 sayılı İş Kanununa bakıldığında 56. maddesinde “Bu iznin 53. madde de gösterilen süreler içinde işveren tarafından sürekli bir şekilde verilmesi zorunludur. Ancak, 53. madde de öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşılması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.” Hükmü öngörülmüştür.

Görüldüğü üzere, yeni borçlar kanunu ile yıllık izin sürelerinin tarafların anlaşması halinde ikiye bölünebileceği öngörülmektedir. Buradan hareketle, taraflar anlaşsa dahi yıllık iznin üçe bölünemeyeceği anlaşılmaktadır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR