İşte CHP’nin MHP’ye tepkisinin asıl sebebi…

MAKALEYİ DİNLE

Alparslan Türkeş’in milliyetçi kadroları, Türkiye’de iktidarın yüzünü göremedi. Sağdan soldan takviye ile meclise girmeleri dışında tatmin edici bir sonuç elde edemediler.

Türkeş, Kocaeli’ye de çok değer verirdi. Dahası bu kenti iyi tanırdı. Kocaeli’nin sosyal yapısını iyi bilen rahmetli Türkeş’in bir keresinde, “Şu Kocaeli’den bir milletvekili çıkarırsak iktidar bizimdir” şeklindeki sözünü de iyi hatırlıyorum. Rahmetli bu kente değer verir ve insanımızı tanırdı.

Fakat bu noktaya her ne kadar Türkeş döneminde gelemeseler de, Devlet Bahçeli ile MHP bu hedefe ulaştı.

1999 seçimlerini hatırlayın. MHP, Türkeş’in bir milletvekili istediği Kocaeli’den iki vekil birden çıkararak iktidara göz kırpmıştı. Fakat o dönemdeki siyasi gelişmeler açıkçası MHP’yi biraz sıkıntıya sokacak nitelikteydi. Zira Rahşan Ecevit’in ülkücüler için kullandığı ‘Kan emici katiller’ ifadelerinden sonra, hele ki özür beklentisine benzer sertlikte bir yanıtın gelmesinin ardından yine de DSP ile koalisyona girmeleri MHP’ye çok büyük imaj kaybettirdi.

Bunun bedelini ise Bahçeli ve MHP kadroları 2002 seçimlerinde baraj altında kalarak ödediler.

Ve üzerinden yıllar geçtikten sonra 7 Haziran seçimlerini yaptık. MHP, 2011 yılındaki seçimlere göre oylarını biraz daha artırdı. İlimizden bir vekili çıkardığı gibi ikinci vekilin kapısından döndü. Ancak MHP’yi yine sıkıntıya düşürebilecek farklı bir gelişme daha yaşandı. Çünkü bu partinin mizacı ile uyuşmayacak bir başka siyasi oluşumla yeniden bir araya gelmesi söz konusuydu. En azından birileri böyle bir hesap kitap içine düşmüştü.

1999’da DSP ile iktidara zorlanan ve bu şekilde hatalar zincirinin ilk halkasını eline alan MHP’yi, aynı zihniyetin temsilcileri bu kez de HDP ile bir şekilde aynı sonuca kanalize etmeye çabaladılar.

Fakat 1999-2002 yılları arasındaki sıkıntıları bir kez daha yaşamak istemeyen MHP, 7 Haziran akşamında tavrını net bir şekilde ortaya koymuştu. İktidar alternatifi olarak AK Parti-CHP-HDP üçlüsünü işaret etmiş, kendisine de siyasi görev olarak ana muhalefeti belirlemişti.

Dahası tavrını öyle bir şekilde netleştirmişti ki, “Düşüncemizden kesinlikle taviz olmayacak” sözü ile gerekirse erken seçimin de yapılabileceği, bunun için de kasım ayının uygun olabileceği mantığını ortaya koymuştu.

CHP’nin azınlık iktidarıyla veyahut da ikili ya da üçlü koalisyonla MHP’yi HDP’ye yaklaştırmak isteyenler, açıkçası çok mantıklı bir beklenti içinde değiller. Böyle bir olasılığın olabileceğini düşünerek siyasi hesap kitap yapmak, MHP’den gerçeklerini ve ideolojisini inkar etmesini beklemekle eşdeğer niteliktedir.

Bu anlamda, başta meclis başkanlığı seçimi olmak üzere, MHP’nin kararına ve tavrına yönelik ağır eleştiriler yöneltilmesini açıkçası doğru bulmuyorum. Üstelik Devlet Bahçeli’nin, AK Parti ile hükümet şartlarını dinlediğinizde eleştirilerin boyutunun acımasız noktada olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Çünkü MHP’nin AK Parti’den hükümeti kurmak için üç şartı var.

Çözüm sürecinin askıya alınması;

Dört bakanın yüce divana gönderilmesi;

Ve Cumhurbaşkanının anayasal sınırlarına çekilmesi…

Bu üç maddeden bir tanesinden bile geri adım atmadığı ortadayken, MHP’nin neredeyse seçmenine ihanet ettiğini söyleyecek kadar ileri gidenlerin yaşadıklarını sadece tek kelime ile izah edebiliriz.

Hazımsızlık…

Yani o arkadaşlar sadece AK Parti’den kurtulmak için, 258 milletvekili ile temsil edilen bir partinin iktidardan alaşağı edilebilmesi için MHP’den kendini inkar etmesini, HDP ile aynı hedefe yürümesini bekleyenler büyük yanılgı içindeler.

Bu konuda özellikle CHP’nin büyük bir kıskançlık içinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Çünkü bana kalırsa CHP, perde arkasında AK Parti ile hükümeti kurabilmek için kendince MHP ile yarışıyor. Meclis başkanlığının da bu koalisyona zemin teşkil edeceğini düşünüyor. Haliyle bu seçimi kaybedince de koalisyon ortağı olma ihtimalinin kendisinden çok uzaklaştığını görüyor.

Bana kalırsa CHP’nin birden MHP düşmanı kesilmesinin temelinde işte bu gerçek var…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR