Gerçekler gözardı edilmemeli

MAKALEYİ DİNLE

Dananın kuyruğu yarın kopacak. Siyasi partiler, o çok beklenen milletvekili listelerini açıklayacak. Muhtemeldir ki, son ana kadar beklendikten sonra adaylar ilan edilecek.

Meseleye Kocaeli ölçeğinden bakacak olursak, partiler açıkçası hiç rahat değil. Başta iktidarda bulunan AK Parti olmak üzere tüm partileri, çok kritik bir 24 saat bekliyor.

Genel manada daha önce belirttiğim bir konu vardı. Özellikle CHP ve MHP’den genel olarak bir beklenti söz konusu. O da bu kentin seçmen profili iki partide de radikal değişiklikler bekliyor. Yani aynı yüzlerle partilerin siyaset sahnesinde yer almalarından Kocaeli seçmeni çok rahatsız.

Bu durum beraberinde bazı tepkileri de getiriyor aslında. Çünkü 2002 yılından bu yana Türkiye’de siyaset kendini yenileyen bir anlayışa bürünmeye başladı. Milletin bizzat dizaynı ile şekillenen bu mantık sayesinde artık kimse kendini partisinden büyük göremiyordu. Öyle ki, AK Parti bile, Recep Tayyip Erdoğan gibi bir lideri bulunmasına rağmen milletin bu talebini görmemezlikten gelemedi. Üç dönem kuralının altında bana kalırsa toplumun genel manadaki bu yenilik fikri yatıyordu.

Peki partilerin yarın açıklayacakları milletvekili listelerinde kimler olacak? CHP, merkezi yoklama kararı ile bana kalırsa örgütünü ziyadesiyle yıprattı. Onlara olan güvensizliğini, kızgınlığını açık bir şekilde ortaya koydu.

MHP ise, CHP’ye göre biraz daha şanslı olmasına rağmen bunu listeye nasıl yansıtabilir, çok kestiremiyoruz. Çünkü kraldan fazla kralcı bir yapıya bürünebilecek iddialı adayların bulunması, Kocaeli’de MHP’yi sıkıntıya sokabilir. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz yenilik düşüncesine MHP henüz kendini adapte edebilmiş değil. Milletin yeni yüz talebi MHP’de karşılık bulabilir mi, bana biraz zor gibi geliyor…

AK Parti’nin işi aslında rakiplerine göre daha zor. Ancak onlar açısından güzel olan taraf ise ellerindeki alternatifli aday adayları. Hemen her kategoriye sokabileceğiniz isimler mevcut. 7 bölgenin tamamından, ayrıca kadın ve engelli kontenjanına girebilecek isimler bulunuyor.

Daha önce de belirttiğim üzere, AK Parti’nin dikkat etmesi gereken tek konu Kürt seçmen yapısıdır. Burası biraz kaygan bir hal aldı. Çünkü HDP’nin tarihinde ilk kez baraj muhabbetlerini gündemine alması ister istemez ilimizdeki Kürt seçmen profilinin aklını karıştırdı.

Özellikle Dilovası, Körfez Hereke ve Yavuz Sultan Selim bölgeleri, Kartepe ve Gölcük’ün bir bölümü, İzmit’in önemli sayılabilecek kalabalığa nüfusa sahip mahallelerindeki bu Kürt nüfusun bir fikir ayrılığı içinde olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Netice olarak; AK Parti listesinin seçilebilir noktasında mutlaka Kürt bir adayı değerlendirmelidir. Bu kriterdeki aday aday sayısı ise, şahsi kanaatime göre çok fazla değildir. Bana göre, yıllarca Körfez ilçede yaşamış, Ağrılı kimliği ile akrabalarının önemli bir bölümü Dilovası’nda bulunan, sosyal yönü güçlü, her dönemde milletin cenazesine, düğününe ilgi göstermiş, sivil toplumdan aldığı desteği zaten malum olan Zeki Canşi, AK Parti’nin elini güçlendirecek bir potansiyeldir.

Lütfen kimse kusura bakmasın, bu bir taraf tutma değil, sadece dost ziyaretlerinde edinilen basit bir tespittir.

Ve bu tespit can alıcı bir noktadır, husustur…

Kriteri ne olursa olsun, “Kürt bir aday koyduk” demek için alelade bir isim listeye alınırsa, bu durumun sosyal yansıması olumlu olmaz. Sosyal manada toplumda karşılığı olmadıktan sonra, Kürt bir adayın listede yer alması açıkçası yeterli olmayacaktır.

Bir kez daha belirtmek istiyorum ki, Kocaeli’deki Kürt seçmen profili tercih edeceği kişide kendisinden bir şeyler görmek ister. AK Parti ise olası sıkıntıları, ancak Zeki Bey gibi stratejik adaylarla bertaraf edebilir…

Bu sadece bir hatırlatmadır, gerisi hem nasip kısmet, hem de düşünce meselesidir…

Adaylıklar şimdiden tüm partilerimize hayırlar getirsin inşallah…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR