Türkiye, Milli Ekonomi Modeli’ne doğru gidiyor

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz genel seçim sürecinde bir yazı kaleme almıştım. Yorumumda Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın hazırladığı ‘Milli Ekonomi Modeli’ni kısa özet halinde sizlere anlatmaya çalışmıştım.

Rusya’nın özel anlaşmalarla bu modeli ülke ekonomisine yön vermek amacıyla uygulamaya aldığını, sonrasında BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) tarafından bu modelin benimsendiğini belirtmiştim.

Hatta Rusya örneğinden hareketle birçok ülkenin bu model anlayışı ile geleceğe hazırlanma çabası içinde yer aldığına yazımda yer vermiştim…

En nihayetinde ise giderek yaygınlaşan bu Milli Ekonomi Modeli’ndeki temel bir noktaya vurgu yapmıştım. Buna göre modeli uygulayacak olan ülkeler arasındaki dış ticaretlerinde artık ABD Doları’nın bir hükmü kalmıyordu. Çünkü ülkeler ticaretlerinde milli para birimlerini kullanmaya özen gösteriyorlardı.

 

**

 

Geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’ya yaptığı ziyaretini ben bu açıdan, yani Milli Ekonomi Modeli üzerinden ele almak istiyorum. Zira Putin’in Erdoğan’a yaptığı bir teklif vardı bu geziyi önemli kılan.

Putin, bizim Reis’e, “Dış ticarette artık dolar kullanmayalım, kendi milli para birimlerimizle alışveriş yapalım” önerisinde bulundu.

Bunun anlamı şudur; Türkiye, Rusya’dan mal aldığı zaman bu ülkeye ödemeyi Ruble, Rusya, Türkiye’den aldığı zaman da ödemeyi Türk Lirası olarak yapacaktı…

Malum, dünyadaki en revaçta olan para birimi ABD Doları…

Bir de Avrupa Birliği’nin bazı ülkelerine henüz kabul ettiremediği, özellikle İngiltere’den gelen ayrılma kararı ile sendeleyen Avro var…

Peki, Türkiye bu öneriyi kabul ederse kimden, nasıl tepki görür?

Biliyoruz ki, ABD için her zaman ‘müttefikimiz’ deriz. Fakat 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bize bizden gayrısının dost olamayacağını net bir şekilde anladık. Zira Türkiye’nin iade talebi gerçekleşmeden ABD ile ilişkilerin eskisi gibi olmayacağı gün gibi ortadadır. Haliyle yüzümüzü batıdan çevirip artık doğuya doğru yönümüzü dönmemizin gerektiği bellidir.

Bu anlamda BRICS ülkeleri ile, özellikle de Rusya ile ilişkilerin geliştirilmesi şarttır. Arada yaşanacak olan en büyük sıkıntı ise ihracatta ve ithalatta kullanılacak olan milli para birimi olayıdır. Bu durum açıkçası ABD’nin hiç hoşuna gitmeyecek. Çünkü doların dünya ticaretinde kullanıcısının bitmesi aynı zamanda hükmünün de sona ermesi demektir.

Ve bunun adı ancak “ABD’ye ve dolarına karşı bir başkaldırı” olarak açıklanabilir…

Büyük ülkelerle başlayan bu dolardan kopmalar, kısa zamanda yayılarak irili ufaklı diğer ülkelere de yansıyacaktır. Dolayısıyla bu para biriminin etkisini yeniden oluşturmak isteyecek olan ABD açıkçası ya bazı tavizler verecek ya da Türkiye-Rusya ilişkisi gibi ortaya çıkan organizasyonları bozmak için kendince bazı özel istihbaratçılık oyunlarına girecek.

Türkiye’nin Rusya hamlesi bu açıdan ABD’nin merakla ve bir o kadarda endişeyle takip ettiği bir olay halini aldı. Türkiye gibi yıl içerisinde 600-700 milyar dolar paranın döndüğü merkezi noktadaki bir ülkenin artık dış ticaretinde doları kullanmayacak olması ABD’yi oldukça öfkelendirecek, midesine kramplar sokacak bir sebep olabilir.

Dolayısıyla bu durumun temeline inersek, zaman zaman insanlara Milli Ekonomi Modeli’nin bazı temel kaynakların harekete geçirilmesi ile farklı ve etkili bir ekonomik yaklaşım olduğunu anlatıyordum. Hatta değerlendirilebilecek bazı özelliklerinin de olduğunu belirtiyordum.

Şimdi yavaş yavaş bu modele doğru gitmeye başladık. Bakalım Erdoğan’ın Putin’in ardından yapacağı ikinci büyük görüşme kimle olacak?

Bu görüşmenin ardından ülkenin ekonomik geleceğinin neyin üzerine inşa edileceğini de anlamış oluruz…

Kim bilir, belki de modeli mucidi Haydar Hoca ile şöyle detaylı bir sohbet içine girerler, belli mi olur…

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

08

begüm - haydar büyük ilim adamı .. İbni sina gibi.. hayırlısı ..

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
07

Muvaffak - Ben Haydar Başın Türkiye için bulunmaz bir değer olduğunu düşünüyorum. Rus ırkçısı jirinovskiye Ne mutlu Türküm diyene dedirttiğini televizyonlarda gördüm haydar baş bence türkiyenin büyük bir şansı.

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
06

Salih - ALLAH razı olsun sizin gibi bagımsız gerçekleri gören gazeteci lerden

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
05

Fatih AKBURAK - İlim her zaman kazanır. HAYDAR BAŞ son yıllarda FETÖ, EKONOMİ, DIŞ SİYASET, AB ve TERÖR konularındaki ileri görüşlülüğü ile öne çıkıyor. Yazıda bahsi geçen para politikası bunlardan sadece biri.. Geleceği gören bu sese kulak vermeli..

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
04

Mustafa - Aynen katılıyorum. Artık MEM zamanı...

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
03

SORCEN - Bu milletin sayın Haydar Baş beyi görememesi bu ülkenin en büyük kaybıdır.

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
02

Hüsnü Sevilengül - Tebrik ederim, çok güzel biryazıyı kaleme almışsınız.. Milletimiz artık içinden çıkan değerlere sahip çıkmalı. Biz ağzımızı açıp bakarken, elin insanı gelip onu bizden önce sahipleniyor. Bizler illa kendi insanımızı, dışarıdan ithal etmek zorunda mıyız.? Niye başkasından evvel bizler sahip çıkamıyoruz.. Allah Rasulünü de Mekkeliler anlayamamış ve zorla Medine'ye hicret ettirmişler, daha sonra bağırlarına basmışlardı..! İnşaallah artık sahipleniriz diyorum, sizi tekrar tebrik ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
01

Zafer kavci - ağzıniza sağlık sizin gibi yürekli gazetecilere hakkı hakliya teslim eden yazarlara ülkemizin ihtiyacı var

Yanıtla . 0Beğen 14 Ağustos 16:28
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR