Derince Gençlik Merkezi

MAKALEYİ DİNLE

Sokakta rastgele, gelişigüzel birkaç vatandaşı durdurup “Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü ne iş yapar, böyle bir müdürlükten haberiniz var mı?

Bu müdürlük ne yapar, görevleri nelerdir?” diye sorarsanız, sanıyorum bu sorulara doğru yanıt verecek çok az kişi bulunur.

Yanıt verenler de işin spor yönünü söylerler.

Doğrusu aynı sorular bana da sorulsa, ben de bu bakanlığın sadece spor bakanlığı olduğunu söyler işi geçiştirirdim.

Oysa Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü diye ayrılıyor.

Gençlik merkezleri gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetler çerçevesinde serbest zamanlarının ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda değerlendirilmesine fırsat vererek topluma aktif vatandaşlar olarak katılmalarını sağlayan ve gençleri zararlı alışkanlıklardan korumaya yönelik çalışmaları yürüten kurumlardır.

Geçenlerde bir iş nedeniyle birkaç gün Derince Gençlik Merkezinde bulundum.

**

Bu merkezi görünce ilimizde ne güzel şeylerin olduğunu, ancak ne yazık ki bizlerin bunlardan haberimiz olmadığını anladım.

Derince Gençlik Merkezi çok amaçlı bir okul gibi çalışıyor.

Bu kurum (7 ile 29) yaş arası gençlere hizmet veriyor.

Bu merkezde ücretsiz olarak bağlama, gitar, halk oyunları, satranç, İngilizce, drama ayrıca inovasyon atölyesi kapsamında girişimcilik kursları veriliyor.

**

Merkezdeki öğrencileri görünce dayanamayıp, görevli Gamze Yağcı’ya başka ne gibi etkinliklerin olduğunu sordum.

Gamze Hanım, “Gençlik ve Spor Bakanlığının şehirler ve kültürler projesi kapsamında (14-29) yaş arasındaki gençleri günübirlik çevre illere gezmeye götürmekteyiz  “dedi.

**

Bu arada hemen söze yine genç görevlilerden Gülşah Çavuş girdi. “Yaz dönemlerinde bakanlığın düzenlediği doğa ve deniz kamplarına (12-22) yaşları arasındaki gençleri götürmekteyiz.

Ayrıca gönüllülük kapsamında huzurevlerini, çocuk esirgeme kurumlarını, engelli merkezlerini ziyaret etmekteyiz.

İhtiyaç sahiplerine ihtiyaçlarını saptayıp onların ihtiyaçlarını gideriyoruz.

**

Çalışanlardan en genç olan Emre Bıyık, “Gençlerin meslek seçimlerinde onlara yön vermek için üniversitelere geziler düzenleyip, onların üniversiteleri tanımaları sağlanmaktadır” dedi.

Derince Gençlik Merkezinde o kadar sosyal etkinlikler düzenlenmektedir ki, görevliler anlattıkça başım döndü.

Çünkü yapılan etkinliklerin çoğunu burada yazamadım.

**

Bu merkezdeki tüm etkinlikleri yürüten ve gerçekten büyük bir özveriyle çalışan, kendilerini gençlere adayan Gamze Yağcı, Gülşah Çavuş, Emre Bıyık ve Gürcan Yazıcı’yı kutluyorum.

(12-29) yaş arasındaki gençlere Derince Gençlik Merkezine uğramalarını, orada bilgi alanlarına ve büyük bir özveri ile çalışan isimlerini yukarıda saydığım gençlerle tanışmalarını öneririm.

Derince Gençlik Merkezindeki çalışan gençleri görünce Atatürk’ü bir kez daha saygıyla andım.

Çünkü Atatürk bu ülkeyi gençlere emanet etti. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR