Çanakkale geçilmez

MAKALEYİ DİNLE

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir. İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti konumundaki İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazların kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.


Çanakkale Savaşı, ilgili bütün ulusları özellikle de Avustralya ve Yeni Zelanda'yı derinden etkilemiştir. Bu savaştan önce bu iki ülkenin vatandaşları Britanya İmparatorluğu'nun yenilmez üstünlüğünden emindiler ve böyle bir imparatorluğun onları askeri seferlere çağrısından büyük onur duymuşlardı. Bir propaganda posterinde yer alan Anzak üniforması giymiş bir çocuğun "Baba, Büyük Savaş'ta sen ne yaptın?" sorusu onları şüphesiz etkilemiştir. Ancak Çanakkale Savaşı onların bu büyük güvenini derinden sarsmıştır. Anzaklar için Çanakkale Savaşı'nın önemi çok büyüktür, Çanakkale'den ayrılan Anzaklar savaşın başka cephelerinde savaşmaya gönderilmişler ve gittikleri her yeri Çanakkale'de yaşadıklarıyla karşılaştırmışlardır. Ülkelerine döndüklerinde kahraman gibi saygı görmüşler ve gözlerindeki Britanya İmparatorluğu'nun sonsuz gücü büyük bir yara almıştır.
Avustralya ve Yeni Zelanda'da Anzak Günü adıyla her yıl düzenli bir seremoni tekrarlanır. Ayrıca Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar o gün toplanarak Gelibolu Yarımadası'ndaki Anzakların çıkarma yaptıkları Anzak Koyu'na gelerek atalarının savaştıkları bu yeri ziyaret ederler. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1934 Anzak Kutlamaları sebebiyle gönderdiği mesaj ülkeler arası dostluğu pekiştirmiştir: "Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

 


Çanakkale hemen hemen her tarafı işgal edilmiş ülkemizin kurtuluşu için dönüm noktası diyebiliriz.
Tümen Komutanı Mustafa Kemal, saldırıya geçmek üzere askerlerine şu emri verir : “ Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.” Türkler 18 Mart’ta kazandığı zaferden dolayı kendisine olan güvenini tazelemiş, Çanakkale Boğazı’ndan geçilemeyeceğini tüm dünyaya göstermişti.
Kendisinden kat kat üstün düşman donanmalarını perişan eden bir kahramanlık öyküsüdür Çanakkale, Binlerce mil uzaktan gelen işgal kuvvetlerine 18 Mart 1915 de “Çanakkale Geçilmez “ dedirten kahraman vatan evlatları yeniden bir tarih yazdılar.
Her tarafta ülkesini ve onurunu korumak adına savaş halinde olan Türkiye’ye 1915’te soykırım yaptı diyen gafillere, hainlere ve düşmanlara sormak lazımdır. “ Buraya turistik seyahate mi geldiniz? Ne arıyordunuz, ne işiniz vardı ve derdiniz ne idi diye. “
O gün Türkiye’den şamar yiyenler bugün koro halinde siyasilerine
“ soykırım “ yalanını onaylatmak için atağa geçiyorlar. Hukuki ve tarihi belge ve delillere dayandırılmayan siyasi kararlar da elbet bir gün tarihin çöplüğüne atılacaktır. Demokrasi adına, hukuk adına, tarih adına tarihi tahrip etmek suyu tersine akıtmak gibi bir gaflettir.
Türkiye’nin tarihinde utanacak bir geçmişi yoktur. Tarihimizle gurur duyuyoruz.
Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra İngiliz ve Fransız donanmalarının geri püskürtüldüğü 18 Mart, Çanakkale Şehitlerini Anma Günü olarak ilan edilmiştir.
Bütün şehitlerimizi saygı minnet ve rahmetle anıyorum…

Nur içinde yatsınlar.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR