Gebze ve Darıca Belediyesine ziyaret

MAKALEYİ DİNLE

Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’i Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu (TADEF) adına ziyarette bulunduk. Ziyarete Gebze Dernek Başkanı Tolga Pahsa ve yönetiminden İsmail Korkmaz, Nafiz Pahsa ve Fuat Kaya katıldılar. TADEF adına ben ve muhasip Mehmet Seven bulunduk. TADEF hakkında geniş açıklamalarda bulunup Azerbaycan ve Türkiye'nin tarihten gelen dostluk ve kardeşlik ilişkilerini anlatarak, bu ilişkileri üst seviyeye çıkarmak için çaba sarf ettiğimizi söyledik.
Büyükşehir Belediyemizin vermiş olduğu Seka Park’taki Azerbaycan Kültür Merkezini, İzmit Belediyemizin TADEF'e vermiş olduğu tarihi binayı, Kartepe Belediyemizin açmış olduğu Haydar Aliyev Park’ını ve Derince Belediyemizin verdiği 20 dönümlük parkı gündeme getirerek teşekkür ettik. Ayrıca Adnan Başkanımıza TADEF’in rozetini taktık. Adnan Başkan da “Bu tip ilişkiler tarihi dostluk bağımız olan Azerbaycan’a yapılan bir jesttir. Gebze Belediyesi olarak biz de ileriki günlerde bir parka Azerbaycan liderlerinden birinin adını vermek üzere çalışmalar yapacağız” dediler. Hatıra fotoğrafları çekildikten sonra teşekkür ederek yanlarından ayrıldık.
Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak'ı ziyaret ettik. Burada da aynı şekilde çalışmalarımız hakkında bilgiler verdik. Şükrü Başkana da TADEF'in rozetini taktık. Şükrü Başkan: “Kardeş Azerbaycan'la geçmişten günümüze gelen güçlü bir bağ var aramızda. Şartlar ne olursa olsun Azerbaycan güvenebileceğimiz bir ülkedir. Hiçbir zaman desteğimizi kendilerinden esirgemiyoruz. Sıkıntılı bir süreç geçirse de dünya arenasında özgür ve demokratik bir ülke olarak yerini almıştır. Federasyonumuza başarılar diliyor, her koşulda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyorum” dediler. Hatıra fotoğrafları çektirip bizde kendilerine teşekkür edip ayrıldık.

Şehir içi trafikte sıkışıklık

Demiryolu, Ankara ve İnönü caddelerinde arabaların park etmeleri kent trafiğini adeta kilitlemektedir. Gelişigüzel, bazen de çift sıra yapılan parklar özellikle sıkıntı yapıp sürücüleri strese sokmaktadır. Caddeler zaten yerleşim özelliği nedeni ile dardır. Caddelerin dar oluşuna ilaveten yanlış park edilen arabalara mutlaka bir çözüm getirilmelidir. Bu şekli ile İzmit şehir içi trafiği İstanbul trafiğini hiç aratmamaktadır.
Halkın tamamının şikâyetçi olduğu karmaşıya ve zaman zaman da kavgaların yaşandığı bu sorunların yetkililerce ele alınıp çözümü yapılmalıdır.
Şehir içi trafiğini aksatan yayaların da çok dikkatli olması gerekir. Geçiş hakları olmadığı halde arabaların aralarından geçmeleri ayrıca dikkatsiz yayaların arabalarının önüne ani çıkmaları hem trafiği aksatmalarına hem de trafik kazalarının meydana gelmesine sebep oluyor. Gerek sürücü gerekse yayaların ışıklara dikkat ederek haklarını kullanmaları trafikteki sorunları azaltır. Bir anlık dikkatsizlik insanı perişan ediyor. Bu acılardan mutlaka ders almasını bilmeliyiz.

Somali’ye yardım

Somali’de yaşananlar insanlık dramıdır. Televizyonlarda seyredilen manzaralardaki ufacık çocukların göz göre göre açlıktan ölmesi insanlığın utancıdır. Somali’deki açlığı önlemek için bir milyar dolara ihtiyaç olduğu söyleniyor. Zengin ülkeler bu durum karşısında kılını kımıldatmıyorsa durup derin derin düşünmek gerekir. Petrol zengini ülkeler ve petrol için binlerce kilometre ötelerden gelip demokrasiyi bahane ederek insanları perişan eden ülkeler Somali için kılını bile kımıldatmıyor.
Türkiye çeşitli sıkıntılarına rağmen Somali için adeta yardım seferberliği başlattı. Bunu herkesin görmesi ve utanması gerekir. Tabi utanacak yüzleri varsa. Somali’ye yardım etmek sadece Türkiye’nin değil insanlık adına her ülkenin namus borcudur.
Fakir halkın lokmasını paylaştığı, öğrencilerin cep harçlıklarını verdiği bu manzara karşısında bizim anlı şanlı zenginlerimizde bu kampanyaya mutlaka destek vermelidirler. Reklam kokan ve ifrata kaçan iftar yemekleri için harcanan paralar da buraya gönderilmelidir. Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in uyarısı sonucunda birçok kurum, kuruluş ve kişilerin verecekleri iftar yemeklerini iptal etmeleri sevindiricidir. Ortak akıl ve vicdan hepimizin yol haritası olması gerekir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR