Şemsettin Ceyhan’ın adaylığı…

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti’de merakla beklenen il başkanı belli oldu. AK Parti Kurucu Gençlik Kolları Başkanlığı görevini 3 yıl boyunca sürdüren ve sonrasında partinin her kademesinde önemli görevlerde bulunan Şemsettin Ceyhan, yeni il başkanı olarak atandı. Uzun süredir sorulan sorular da böylelikle netleşmiş oldu.

Ceyhan, AK Parti’deki özellikle son iki seçimde elde edilen başarıların adeta görünmeyen mimarıydı. İyi bir teşkilatçı olan Ceyhan’ın, AK Parti’nin Kocaeli’de kurumsallaşmasında önemli payı var. Mitingleri, organizasyonları ve kongreleri yöneten isimdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’la birlikte uzun yıllar çalıştı. Ceyhan’ın genç yaşında il başkanı olarak atanması, Ak Parti’nin de bundan böyle genç, dinamik, çalışan ve üreten isimlere önem vereceği anlamına gelebilir.

 

Kartepe’yi nasıl etkiler?

Şemsettin Ceyhan’ın adaylığı Kartepe için de önem taşıyordu. Çünkü altı aday adayı içinde Zihni Yılmaz ile birlikte Kartepe’ye en yakın isimlerden biriydi Ceyhan. Yeni il yönetimine alacağı isimlerle bunu daha yakından görmüş olacağız diye düşünüyorum.

Bir de şu var; ilçe seçimleri öncesi il başkanı Şemsettin Ceyhan olsaydı, bugün Kartepe’de farklı bir isim ilçe başkanı olurdu. Bundan böyle “halka rağmen” ilçe başkanı ataması olmayacaktır. “Partide üst düzey birine ulaşıp kapısında el pençe durup ilçe başkanı olma” kriteri bundan böyle tarih olmuştur. Nitelikli, liyakatlı ve şaibesiz isimler bu saatten sonra siyasette varım demeye başlamalı. Artık, ortak paydada menfaatlerin yattığı, halkın hiçe sayıldığı dönem bitmiştir.


Kimler vekil olabilir?

AK Parti’de Şemsettin Ceyhan’ın il başkanı olması, milletvekilliği düşünen isimler için de önemliydi. Öyle ya, il başkanına yakın olmak milletvekili olabilmek için önemli bir etkendi.

Şu ana kadar Kartepe’den milletvekilliği düşünen en az 10 isim var. Sami Çakır, Serkan Seyhan, Hüseyin Yusuf, Şükrü Karabalık gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin yanı sıra birçok kişi daha milletvekilliği düşündüğü biliniyor.

Ceyhan, bilindiği gibi, 2011 genel seçimlerinde milletvekili olabilmek için yapılan temayülde ilk sırada çıkmasına rağmen listeye girememişti. Bugün ise şartlar çok farklı. Önceki seçimde birinci sıradan vekil listesine giremeyen Ceyhan, bugün il başkanı olarak seçimlere girecek. Şu bir gerçek ki, Şemsettin Ceyhan’a, dolayısıyla Bakan Işık’a yakın olan isimler vekillik için bir adım öndedir. Bu tartışılmaz bir gerçektir. Temayülden birinci çıkmak çok da önemli değil demek ki. Öyle olsa Ceyhan bugün il başkanı değil, milletvekili olurdu.

 

Meclis üyeleri ne iş yapıyor?

Dün gibi hatırlıyorum, meclis üyesi olabilmek için kimlerin ne taklalar attığını. Her gün kulis üstüne kulis çalışmaları, saatlerce dedikodular, insanların arkasından konuşmalar, buz gibi havalarda ilçenin dört bir tarafındaki mitinglerde boy göstermeler… Daha neler neler. Hepsi meclis üyesi olabilmek içindi. Tüm bunlar, aylık 90 lira gelire sahip olmak ve alınan kararlara el kaldırıp indirmek için miydi? Seçilecek meclis üyeleri için uygun ve uyumlu olma şartı getirilmişti, hatırlayın. Liyakat, donanım filan hikâye. Zaten yapılan yanlışları, dönen dolapları anlayacak kapasitede meclis üyesi yok ki! Amaç da bu değil mi zaten? Allah muhafaza, ne demek büyüklerin yaptığı yanlışı görebilmek filan! Almışlar ellerine birer akıllı telefon, sosyal medyada herkese karşı “mış” gibi yapıyorlar. Ne yapsınlar, o paraya o kadar hizmet değil mi? Ya da “siz seçtiniz kardeşim, banane” diyebilirler. İçlerinde iyi niyetle iş yapan da yok değil. Elbette var. Ancak genel görüntüye bakıldığında, maalesef yok hükmündeler.

 

Başkan yardımcılarına bakış…

Kartepe Belediye Başkan yardımcılarını da değerlendirelim bundan böyle bu köşede. İlk hafta Zafer Arat’tan başlayalım. Arat, bir önceki dönem iş yapmaya çalışan, vatandaşın derdini çözmeye hevesli gibi görünüyordu. Bu yüzden de hatırı sayılır ölçüde seveni vardı Arat’ın. Ancak bu dönem çok farklı bir Zafer Arat izliyoruz. Risk almayı sevmiyor, heyecanı sıfırın altında. Yüzüne baktığınızda yorgunluk hissi oluşuyor. Hiç pozitif bir tutum yok. Her an kavga etmeye hazır gibi duruyor. Şevkat ve merhamete dair hiçbir emare göremiyorsunuz hareket ve davranışlarından. Vatandaş için değil, kendisi için o koltukta oturuyor gibi. Arat için bu görüntü hiç de hayra alâmet değil. Acilen toparlanmalı. Hakkındaki olumlu kanaat, kamuoyunda olumsuza doğru gidiyor. Benden hatırlatması…

Haftaya diğer başkan yardımcıları ile ilgili değerlendirmelerle devam edeceğiz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

hafiye - Genç gazeteci... Gelecek fırtına sessizliğinin öncesi senin gördüklerin... Bekle fırtınalar kopacak..

Yanıtla . 0Beğen 30 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR