“Anıtkabir bizim Kâbe'mizdir!"

MAKALEYİ DİNLE

10 Kasım Atatürk’ün vefatının 77’nci yılında yurt genelinde birçok etkinlikler düzenledi.

Anma törenleri hakkında yaşanan tartışmalara AKP Milletvekili aday adayı Zeki Canşi de katıldı.

Canşi sosyal paylaşım sitesinden kaleme aldığı yazının son bölümünde “Anıtkabir bizim Kâbe'mizdir" diyorlarsa, bunu açık açık söylesinler, millet de nasıl bir inanca sahip olduklarını öğrensinler” ifadelerine yer verdi.     

 

İŞTE CANŞİ’NİN PAYLAŞIMI;

10 Kasım'da Atatürk'ün ölümünün yıl dönümü nedeniyle saat: 09.:05'te sirenler çaldı, saygı duruşu yapıldı.

Gün içinde çeşitli etkinlikler yapıldı. Hatıralar tazelendi.

Atatürk, "Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır...." derken, kendisinin bir fani olduğunu, beşer olduğunu açık-seçik bir şekilde ifade etmiştir. Şimdi bakıyorum, O'nu putlaştıran, ilahlaştıran bir takım söylemlerle aslında farkına varmadan onun hatıralarına zarar vermeye çalışan insanlar türedi. 10 Kasımda FOX TV'de haberleri sunan Fatih Portakal Anıtkabir'den bahsederken, "KUTSAL MEKÂN" dedi.

 

***

 

Değerli dostlar, işte bu yaklaşım doğru bir yaklaşım değildir. Böylesi bir ifade, dini değerleri iğdiş etmeye, aşındırmaya ve ona eş koşmaya çalışmak olur ki, bu da Müslümanların ruhunu muazzep eder. Kemalistler ve laikler ille de "Anıtkabir bizim Kâbe'mizdir" diyorlarsa, bunu açık açık söylesinler, millet de nasıl bir inanca sahip olduklarını öğrensinler. Ama Müslümanların kutsallarına eş koşmasınlar ve alaya almasınlar lütfen"

 

***

 

Zeki Bey’in paylaşımı böyle…

Zeki Bey, Fatih Portakal’ın “kutsal mekan” söyleminden yola çıkarak bir paylaşım yapmış, olayı farklı boyutlara taşıdığını düşünüyorum…

 

Ücretsiz dil kursları başlıyor

Seka Kültür alanındaki Kuzey Kafkas Dostluk ve Kültür Evi’nde Rusça, Abazaca ve Adığece kursları başlayacak. Cumartesi günleri yapılacak olan kurslar sertifikalı ve ücretsiz olacak. Başvurular 13 Kasım Cuma günü sona erecek. Rusça ve Abazaca kursunu Boğaziçi Üniversitesi’nde de görev yapan dil eğitmeni Gunda Ankuab Korkut verecek. Adığece kursunun eğitmenliğini ise yıllardır bu dil üzerine çalışmalar yapan Ragıp Mete yapacak. Kurslar hakkında detaylı bilgi ve başvuru için 0262 332 52 02 No’lu telefon aranabilecek.

 

Özcan, Ata’yı Ankara’da andı

10 Kasım Atatürk’ün ölümünün 77’nci yıl dönümü münasebetiyle Ülkü Ocakları İl Başkanı İbrahim Özcan ve yönetim kurulu üyeleri Ankara’ya gitti. Anıtkabir’e giden yüzlerce vatandaşlarla birlikte Ocak Başkanı Özcan ve yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. Burada yapılan tören sonrasında Özcan ilimize döndü.

 

ELLİALTI FİLİSTİN’DE

Kocaeli Tıp Merkezi ortaklarından olan Yaşar Ellialtı, Filistin’e gitti. Burada kutsal mekanları ziyaret eden Ellialtı gittiği yerleri sosyal medya aracılığı ile de takipçileriyle paylaştı. Ellialtı Mescid-i Aksa önünde fotoğrafı takipçilerine tarafından beğenilirken dua istediklerini dile getirdiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR