Tüketiciler dikkat! Satın alınan mal geri alınmaz anlayışı geçersiz

MAKALEYİ DİNLE

DS Laboratories’in Türkiye Distribütörlüğü Avukatlarından Aysu Güneş, kişisel bakım ve kozmetik başta olmak üzere, internet ya da telefon üzerinden gerçekleştirilen mesafeli satın almalarda tüketicilerin birçok hakka sahip olduğunu ifade söyledi…

Güneş, Satın alınan mal geri alınmaz” anlayışının geçerli olmadığına ve bireylerin cayma haklarını kullanabileceklerine dikkat çekti.

**

Güneş, tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususları ve hakları şöyle sıraladı: 

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği uyarınca; satışı gerçekleştiren kurum ya da kişiler, tüketiciyi ürün bedeli, iade koşulları, cayma hakkı ve benzeri konularda bilgilendirmekle mükelleftir. Bu yazılı ön bilgilendirme yapılmamış veya internet üzerinde yapılan satın almalar mesafeli sözleşme olmaksızın gerçekleştirilmiş ise sözleşme kurulmamış sayılır, tüketici siparişi ile bağlı olmaz.

** 

CAYMA HAKKINIZ OLDUĞUNU UNUTMAYIN!

Yönetmelik hükümleri uyarınca mesafeli satış yolu ile yapılan satın almalarda tüketicilerin 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkı vardır. Cayma hakkı süresi malın teslim alındığı gün başlar. Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri ancak ambalajları açılmamış ve kullanılmamış ise cayma hakkına konu edilebilir. Bununla birlikte ürün bedeline ilişkin faturanın da ürün ile birlikte satıcıya teslim edilmesi gerekir.

**

YAZILI BİLDİRİ YAPIN

Cayma hakkının kullanılmak istenmesi durumunda, bu hakkın kullanıldığına dair yazılı bir bildirimin cayma hakkı süresi (14 gün) içerisinde satıcı firmaya iletilmesi gerekir.

**

CAYMA HAKKININ KULLANILMASI!

Cayma hakkının kullanıldığı durumlarda, satıcı firma, bildirimin ulaştığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde ve herhangi bir masraf veya yükümlülük getirmeden tek seferde ödeme iadesini yapmakla yükümlüdür. Ayrıca, cayma hakkı kapsamında malın geri gönderilmesi sırasındaki kargo masrafları satıcı kuruma aittir, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez. Cayma hakkının kullanılmak istenmesi durumunda, bu hakkın kullanıldığına dair yazılı bir bildirimin cayma hakkı süresi (14 gün) içerisinde satıcı kuruma iletilmesi gerekir.

 

TESLİMAT SÜRESİ AŞILDIĞINDA…

Satıcı firma, tüketicinin siparişlerinin kendisine ulaştığı tarihten itibaren taahhüt ettiği süre içinde teslimatı gerçekleştirmek zorundadır. Mal satımlarında bu süre 30 günü geçemez. Bu sürenin aşılması durumunda sözleşme feshedilebilir.

HASAR DURUMUNDA!

Ürünün tüketiciye veya tüketicinin taşıyıcı dışında belirleyeceği üçüncü bir kişiye teslimine kadar oluşacak kayıp ve hasardan satıcı firma sorumludur.

**

MAL AYIPLI İSE!

Tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmayan, objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımayan, ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet sitesinde ya da reklam ve ilanlarında yer alan özellikleri taşımayan ürünler ayıplı maldır. Tüketicinin, ürün satın alındığında fark edilebilen ayıplar için 30 gün içerisinde, gizli ayıbın varlığı durumunda ise, gizli ayıbın fark edilmesini takip eden 30 gün içerisinde bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıbın neden olduğu değer kaybı oranında bedel indirimini talep etme hakkı vardır.

 

 

İzmit SDKM’de tecrübe konuşacak

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından organize edilen “tecrübe konuşuyor” etkinliği 10 Şubat Salı günü saat 15.00’te Yahya Kaptan Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak. Etkinliğe Gölcüklü TRTspor spikeri Erdoğan Arıkan, Beşiktaş’ın milli futbolcusu Tolga Zengin ve klarnet virtüözü Serkan Çağrı katılacak.

 

Satır, görevi İkiz’e devretti

Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği 4. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Başkanlığa Şakir Satır’ın aday olmadığı kongrede İsmail İkiz yeni başkan olarak seçildi. İkiz’in yönetiminde Ali Yıldırım Sezer, Zafer Kanpara, Berna Yıldırım, Erman Suan, Bülent Şentürk ve Nebiye Azak yer aldı. Gölcük’teki dernek başarılı çalışmalarıyla dikkat çekti. Yeni başkan İsmail İkiz de derneğin çıtasını yükseltecektir.  Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (GFSD)'nin üyesi Aytül Özdemir Akbaş, Dünya yarışmasında mansiyon almış, gazetemiz tarafından da yılın sanatçısı seçilmişti.

 

Kartepeli çocuklar tiyatroda buluşuyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, yarıyıl tatili ardından çocukların morallerini yükseltmek için hafta sonu çocukları tiyatro ile buluşturuyor. 14 Şubat 2015 Cumartesi günü saat 13.00’de Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde sahnelenecek “Ihlamur Teyze Mikroplara Karşı” adlı ücretsiz çocuk tiyatrosuna tüm Kartepeli çocuklar davetli. Çocukları günlük yaşantının içinde güzel şeylere motive etmek, hayal dünyalarını zenginleştirerek, eğlendirirken düşündürmek amacıyla tiyatro sanatı ile buluşturulduğu çocuk tiyatroları 15 günde bir Kartepeli miniklerin beğenisine sunuluyor.

 

İzmit’te Leyla Atakan anma etkinliği yapılacak

İzmit Belediyesi tarafından başta Leyla Atakan olmak üzere vefat eden eski belediye başkanları için anma etkinliği düzenleneceği öğrenildi. Belediyeden yapılan açıklamada, merhum Leyla Atakan ve ebediyete intikal eden belediye başkanlarıyla meclis üyeleri için ilk etkinlik 11 Şubat Çarşamba günü saat 11.30 da Bağçeşme Mezarlığı’nda anma programı düzenlenecek. Bağçeşme’deki anma etkinliğinin ardından Fevziye Camii’nde de öğle namazını müteakip mevlidi şerif okunacağı bildirildi.

 

Başıboş gezen hayvanlar!

Büyük Birlik Partisi (BBP) Gölcük İlçe Gençlik Kolları Başkanı Enes Zeyd Yıldız, ilginç bir söylemde bulundu. Yıldız, “Başıboş gezen hayvanlar, kentimizin medeniyet çizgisini ve itibarını aşağıya çekmektedir” diyerek Gölcük’te sokak hayvanlarına önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Sanırım hayvan severler bu açıklamaya kızmıştır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR