16 yılın ardından o günü yeniden hatırlamak

MAKALEYİ DİNLE

Aklımıza kazılan o gün “17 Ağustos 1999…”

Zamanın durduğu, feryat, figan ve çığlığın içindeki sessizliği yaşadığımız kara gün.

Üzerinden 16 yıl geçmiş.

16 yıl önce bugün Türkiye tarihinin en büyük doğal afetiyle karşılaşmıştı. Haber kanalları Kocaeli’nin yerle bir olduğunu, Gölcük’ün ise haritadan silindiğini söylüyordu.

Bugün ise depremin fiziki izleri silinmiş görülüyor. Belleklerimizden silinemeyen tek şey kaybettiklerimiz ve onların hatıraları.

Ben 17 Ağustos Depremine evde yakalanmıştım.

Körfez Yarımca bölgesinde yıkım olmadığı için ilk anlarda depremin verdiği zararın farkında değildim. Tütünçiftlik bölgesine geçtiğimde yolların kapandığını, binaların D-100 karayoluna doğru yıkıldığını gördüm. O an yaşanılan felaketin boyunu kısmen anlamış oldum.

Ne elektrik vardı, ne telefonlar çalışıyordu, ne de haber alabileceğimiz başka bir şey vardı. Otomobillerin radyoları bile çekmiyordu.

Yeni yeni kullanmaya başladığımız cep telefonları ise adeta hesap makinesine dönmüştü.

Sabah olmaya başladığında gazeteye doğru yola çıktım. Körfez’den Kocaeli Gazetesi’ne gelmem 1,5 saat sürdü. Çünkü gidecek yol yoktu.

Benzin istasyonları belli bir oranın üzerinde benzin vermiyordu. Yakıtı da idareli kullanmam gerekiyordu.

Sonunda gazeteye ulaştım. 1. kata çıktım. O günkü genel yayın yönetmeni odasında oturuyor, başını iki elinin arasına almış masaya bakıyordu.

Yanımda benimle birlikte muhabirlik yapan Lokman Tarım vardı…

“Ölmediniz mi?” diye bir soru yordu.

“Yok ölmedik” deme ihtiyacı duymadık. Çünkü zatein karşısındaydık. Bizi ilk olarak, il merkezinde yıkılan Kocaeli Apartmanı’na yönlendirdi. Depremle ilgili ilk cesetleri orada gördük.

Sonra onlarca, yüzlerce ve binlerce ceset gördük.

Herkes bir tuhaftı. Gülende vardı, ağlayan da. Kendinde olanda vardı olmayan da. Sonra Gölcük, Değirmendere…

Oraları gezdik. Oralardan haber yaptık. Depremden 3 gün sonra enkazdan çıkartılan canlılara tanık olduk.

O günleri yaşamış biri olarak akıl sağlığımızı kaybetmemiş olmamıza sevinmemiz lazım.

Deprem döneminin bize verdiği en önemli derslerden biri de yardımlaşma duygusu oldu.

Yıllardır yan apartmanda oturan insanlarla tek kelime etmemiş aileler aynı çadırda, aynı barakada aynı ortamda kalır oldu.

O gün gördük ki biz toplum olarak zor günlerde kenetleşebiliyoruz. Depremin bende bıraktığı en güzel anı bu birlikteliğin sağlana biliyor olduğunu öğrenmek oldu.

Allah bize o günleri bir kez daha yaşatmasın

 

CHP’li vekillere görevleri dağıtıldı

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan ile son randevu öncesi vekillerle bir araya gelmişti. Toplantıda vekillere “CHP Koalisyon İlkeleri ve Türkiye´nin 5 Temel Sorunu” başlıklı bir kitapçık dağıtıldı. Kitapçıkta vekillere 81 ili gezerek partinin anlatılması talimatı verildi. Kitapçığa göre CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Antalya-Isparta illerinde görev alacak. Diğer CHP Kocaeli Milletvekillerinden Fatma Kaplan Hürriyet Gaziantep-Kilis illerinde, Tahsin Tarhan ise Sivas ve Bayburt´ta vatandaşlarla buluşacak.

 

Yeşilova’ya park yapılacak

İzmit Belediyesi’nce Yeşilova Mahallesi’ne yeni bir park yapılıyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Yeşilova Mahallesi Dağçiçeği Sokak’ta park yapımına başlandı. Yaklaşık 1000 metrekarelik alanda yapılacak parkta 120 metrekarelik çocuk oyun alanı, oturma ve dinlenme yerleri, yürüyüş alanları bulunacak. Parkın 2 ay içinde tamamlanacağı bildirildi. Bölge sakinleri park için Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

Kavaklı Sahili 17 Ağustos’a hazırlandı

Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğüne bağlı ekipler, 17 Ağustos Deprem Şehitleri’ni Anma programı için etkinliklerin yapılacağı bölgeyi temizledi. Kavaklı Sahili’nde17 Ağustos Deprem Şehitleri Anıtı ve çevresi Temizlik Ekipleri tarafından yıkanıp anma programına hazır hale getirildi.

 

Ford Trucks Servis Günleri Kocaeli’de

Ford Trucks tarafından bu yıl 14 ilde düzenlenen servis etkinliklerinin Ağustos ayındaki son durağı Kocaeli olacak. 18-19 Ağustos tarihlerinde Kocaeli FSM Demirbaş Ford Trucks bayinde düzenlenecek olan etkinliğin katılımcıları, iki gün boyunca hem çeşitli aktivitelerle keyifli vakit geçirecek hem de ücretsiz check-up ile aracını muayene ettirme avantajından yararlanacak.

 

Karaosmanoğlu Camii 21 Ağustos’ta açılıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun dedesinin adını taşıyan Hafız Muharrem Karaosmanoğlu Camii, 21 Ağustos’ta Cuma namazıyla açılıyor. Başkan Karaosmanoğlu’nun dedesinin adını taşıyacak olan Hafız Muharrem Karaosmanoğlu Cami’nin açılışına Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katılması bekleniyor. Kocaeli Üniversitesi’nin Yuvacık’taki Diş Hastanesi yakınında bulunuyor. 600 kişi kapasiteli cami, Türk-Selçuklu mimarisi örnek alınarak, taş ve ahşap oyma olarak inşa edildi.

 

Çulcular’daki hizmet binası yenilendi

İzmit Belediyesi, köylere büyük önem veriyor. Geçtiğimiz mahalli seçimler sonrası İzmit Belediyesi’nin sorumluluk alanına dahil olan köylere yönelik hizmetler artarak devam ediyor. Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla Kaynarca Çulcular’daki hizmet binası baştan sona yenilendi. Üst katı imam evi olarak kullanılan 2 katlı binada köy kahvesiyle muhtar odası da bulunuyor. Dış cephe mantolaması yapılan binanın içinin de yeniden düzenlendiği bildirildi. Köylüler, yapılan hizmet için Başkan Doğan’a teşekkür ettiler.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR