Mutlu bir insan olmak için yapmanız gereken 7 aktivite!

MAKALEYİ DİNLE

Mutluluk herkes için önemlidir. Yapılan araştırmalara göre mutlu insanlar daha çok para kazanıyor, işlerinde daha başarılı oluyor, daha uzun yaşıyor ve diğer insanlara kıyasla daha mutlu evlilikler yapıyor. Fakat mutluluğun kaynağı oldukça tartışmalı bir konu. Filozoflar yüzyıllardır bu konu hakkında kafa yoruyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda psikoloji bilimi oldukça gelişti ve insanları daha mutlu hale getiren bazı aktiviteler olduğunu kesin bir şekilde kanıtladı. İşte bilimin kanıtladığı, bizleri daha mutlu bireyler haline getiren 7 aktivite;

 

1-AMAÇLARINIZIN PEŞİNDEN GİDİN

 

Tıpkı çikolata ve fıstık ezmesi gibi, hayattaki amaçlarımız ve mutluluğumuz birbirini destekleyen ayrılmaz iki unsurdur. Bu süreç oldukça basittir: Mutlu insanlar hayat enerjisiyle dolup taşar ve bu enerji onların amaçlarına ulaşmasına yardım eder.

Psikologların söylediğine göre, bir amacı ne kadar kendimizin bir parçası olarak görürsek, o amaca ulaşmamız o kadar kolaylaşır çünkü ona ulaşmak için yaptığımız şeylere büyük bir enerji ile sarılırız. Zürih Üniversitesi psikologlarından Bettina Wiese: "Deneye dayalı araştırmalar gösterdi ki kişilerin kendileriyle özdeşleştirdikleri amaçları, kişinin amacına ulaşmak için geçirdiği süreç ile mutluluğu arasındaki bağı güçlendiriyor."

 

2-Yaptığınız işe anlam bulun

 

1997 yılında, Yale Üniversitesi psikologlarından Amy Wrzesniewski ve arkadaşları, insanların mesleklerine nasıl yaklaştıkları hakkında detaylı incelemeleri içeren bir araştırmanın bulgularını yayınladı. Sonuca göre insanlar yaptıkları iş hakkında şu 3 yaklaşıma sahip olabiliyor:

• Bir iş: "Maddi getirilerine odaklan ve zevk almak/kendini tatmin etmek gibi unsurları düşünme çünkü bunlar seni daha mutlu bir insan yapmayacak."

• Bir kariyer: "Kendini geliştirmeye odaklan."

• Bir meslek: "Dünya için önemli bir şey yapmanın keyfini çıkar ve sosyal anlamda faydacı bir iş yapıyor olduğuna odaklan."

Sonuç: Yaptıkları işte anlam bulabilen insanlar daha mutlu.

 

3- SEVDİKLENİZLE ZAMAN GEÇİRİN

 

Bu başlık size bir falcının sözlerini çağrıştırabilir: "Sevdiğin kişilerle birlikte olacaksın." Fakat konu ile ilgili olarak yapılan araştırmaların söylediği de tam olarak bu. Sevdiğiniz -ve hatta yalnızca dayanabildiğiniz- insanlarla vakit geçirmek sizi daha mutlu bir birey haline getiriyor. Bununla beraber, sosyal bir ağın tam ortasında bulunmak ve çevrenizin insanlarla donatılmış olması da sizi daha mutlu biri insan haline getiriyor.

 

4- UZUN SÜRELİ BİR İLİŞKİYE SAHİP OLUN

 

Geçtiğimiz günlerde The New York Times tarafından yayınlanan bir incelemeye göre: "Evli insanlar bekar insanlara göre daha mutlu ve hayatlarından daha memnun. Bu durum özellikle insanların 'yaşlanıyorum!' krizine girdikleri 30'lu yaşlarda çok daha net bir şekilde gözlemlenmekte."

Neden mi? İki insanın birlikteliği her zaman hayata karşı daha güçlü bir direnç ve küçük şeylerden mutlu olma arzusunu da beraberinde getiriyor.

 

5- TAZE YİYECEKLER TÜKETİN

 

2013 yılında yayınlanan Many Apples A Day Keep The Blues Away isimli araştırmaya göre, her gün taze yiyecekler -özellikle meyve ve sebze- tüketmenin mutluluğunuz üzerinde doğrudan bir etkisi bulunuyor.

Araştırmaya göre, özellikle sebze ve meyve tüketen genç insanların diğerlerine göre daha mutlu olduğu birçok deneyle kanıtlanmış durumda.

 

6- SPOR YAPIN. SPOR YAPANLAR DAHA MUTLU 

 

Hollanda'da 16 ile 65 yaş arası 8000 kişi ile gerçekleştirilen bir araştırma sonucunda sporun mutluluk üzerindeki etkileri hakkında oldukça ilginç ve kapsamlı bulgulara ulaşıldı. Araştırmanın en dikkat çekici cümlesi şu şekilde: "Spor yapan insanlar diğerlerine göre daha mutlu ve hayattan daha çok zevk alıyor." Ünlü psikolog Walter Mischei'ye göre, eğer spor yapmak istiyorsanız fakat buna 'vaktim yok' diyorsanız, bu kendinizi aldatmaktan başka bir şey değildir çünkü her insanın en azından 20 dakika düşük tempo koşu yapmaya vakti vardır.

 

7-DENEYİM SATIN ALIN. FAYDASINI GÖRECEKSİNİZ

 

Harvard Üniversitesi psikologlarından Daniel Gilbert'a göre, eğer para mutluluk satın almıyorsa, o halde bu para yanlış bir şekilde harcanıyor demektir. Doktorun söylediğine göre paramızı bizi mutlu edecek deneyimleri satın almak için harcamalıyız.

Amerika'da yürütülen bir çalışmada 1000 kişiye sorular soruldu ve bu kişilerin %57'si, paralarının karşılığında bir seyahat veya konser gibi deneyimsel bir aktiviteye katıldıklarında daha mutlu olduklarını söyledi. Doktorların şiddetle tavsiye ettiği de aslında bu: Örneğin bir araba almaktan ziyade dünya turuna çıkın. İnsanlar deneyimleri daha çok sever çünkü onları hatırlamak ve zihnimizde her zaman yaşatmak gibi bir yeteneğimiz bulunmakta.

Gilbert: "Yeni aldıkları evlerinin zemimini nasıl kaplatmaları gerektiği hakkında günlerce düşündükten sonra yeni bir Güney Amerika usulü tarzı seçen ve zemini büyük bir iştahla kaplatan ev sahipleri için, aradan geçen birkaç hafta sonrasında o zemin asla farketmedikleri sıradan bir şey haline geliyor. Bunun aksine, Safari'ye çıkan ve bir bebek çitanın gün doğumuyla birlikte koşuşunu gören insanlar, bu anıyı zihinlerinde her zaman canlı tutuyorlar ve o an sahip oldukları mutluluğu içlerinde yaşatıyorlar."

 

 

 

AKP’li Baştopçu selam gönderdi!

 

AKP Kocaeli eski Milletvekili Muzaffer Baştopçu, Ankara’dar Kocaeli’ye selamlarını iletti. 3 dönem AKP’den Kocaeli Milletvekilliği yapan Baştopçu, rahatsızlığı sebebiyle bir süredir ilimize gelemiyor. Ankara’daki evinde istirahat ediyor. Baştopçu, Kocaeli’de yaşanan her gelişmeyi yakından takip ettiğini söyledi. Baştopçu’ya geçmiş olsun dileğinde bulunuyoruz.

 

 

 

Gölcük’ta av keyfi

 

Gölcük’ün sahil bölgeleri olan Kavaklı, İhsaniye Denizevler, Değirmendere, Halıdere ve Ulaşlı sahilleri amatör balıkçıların uğrak yeri oldu. Amatör balıkçılar özellikle sabah erken saatlerde veya akşam havanın kararmasına yakın saatlerde sahil yerlerine akın ediyorlar. Denize sabahın erken saatlerinde kayık ile açılan amatör balıkçılar ise kıyıdan kamış ile balık tutanlardan daha şanslılar… Önceki gün kırlangıç balığı tutan balıkçılar oldukça mutlu oldu.

 

 

 

Erbakan Vakfı Gezer’i unutmadı

 

Erbakan Vakfı İzmit İlçe Temsilci Musa Kahya, önceki gün Umre ziyaretinde rahatsızlanarak Derince Hastanesi’nde tedavi gören ve tevinde istirahat eden Vakfın yönetim kurulu üyesi Mustafa Gezer’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette İlçe Sekreteri Naim Güzel, Mali İşler Sorumlusu Engin Yeğen, Teşkilatlanma Sorumlusu Mehmet Aykanat, Eğitim Sorumlusu İbrahim Cesur, Teşkilatlanma Sorumlu yardımcısı Ceyhun Taşer, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Gök, Habil Bartan, İbrahim Karasu, Taner Kösali, Bahtiyar Demirok, Vasfı Aşçı ve Turan Pankaduz de hazır bulundu. Kahya ve beraberindeki heyet, Gezer’a acil şifalar diledi.

 

 

 

TARİH

 

15 MAYIS 1997

Almanya'da Kitap Yayımcıları Birliği Barış Ödülü Yaşar Kemal'e verildi

 

 

Bilmece

 Etten kartar, altın tartar

Cevap: Kulak

 

 

Fıkra

Kimyacı ile kayıkçı

Kimyacının biri Karadeniz kıyılarında yürürken denizin diğer tarafına geçmek istemiş. Bir kayıkçıya rast gelmiş. Yolda giderken konuşmaya başlamışlar. Kimyacı sormuş:

- Sen okuma yazma bilir misin? demiş kayıkçıya.

Kayıkçı :

- Bilirim, diye cevap vermiş.

Kimyacı sormuş:

- Sen Avagadroyu bilir misin?

Kayıkçı bilmem diye cevap verince kimyacı:

- Senin hayatının %14’ü gitti.

 

Tam bu sırada fırtına çıkmış. Deniz kabardıkça kabarmış. Koca dalgalar kayığı alıp götürüyormuş. Kayıkçı sormuş:

- Sen yüzme bilir misin?

Kimyacı:

–Bilmem , ben daha önce hiç yüzmedim ki.

Kayıkçı bunun üzerine:

- İşte şimdi senin hayatının tamamı gitti. Az sonra boğulacaksın.

 

 

GÜNÜN SÖZÜ

Dünyada, kendi hakkında konuşulmaktan daha kötü bir şey vardır; Kendi hakkında konuşulmamak. (OSCAR WILDE)

 

KARİKATÜR

 

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR