Büyükşehir yönetimine tarihe saygı dersi!..

MAKALEYİ DİNLE

“Kültür” bir yaşam biçimidir.

Aile içi ilişkilerden toplumsal ilişkilere, daha da ötesi uluslararası ilişkilere kadar “kültür” öncelikli bir kimliktir!

  • Kent Planlaması; hem bir mühendislik işi hem de bir “kültür” işidir! Kentsel gelişmeyi önceden planlayamazsanız, gerekli altyapı çalışmasını önceden planlayıp yapamazsanız, D-100’ün üzerinde binlerce kişi ve aracın oluşturacağı yeni yükü kaldırabilmek için, yeniden alt-üst geçitler, yan yollar yapmak için onbinlerce insana çile çektirir bedel ödetirsiniz! (Medikal Park ve çevresindeki alışveriş merkezini kastediyorum! )
  • Kentlerde “tarihi mirasa saygı” da bir kültür işidir! İzmit, yüzyıllar ötesinden bir “Tarih Kenti” olma niteliği taşır. Avrupa’da, tarihi mirasa sahip kentlerde, çivi çakılamaz! Gidin Roma’yı, Paris’i, Berlin’i, Viyana’yı Madrid’i görün! Bizde ise, “Osmanlı’ya öykünmek” iyi bir siyasi malzemedir ama, Osmanlı eserlerine saygıda kusur çoktur!

İzmit’te, “tarihi miras” denince akla gelen ilk eser, Mimar Sinan’ın bu kentteki eseri olan “Pertev Paşa” ya da güncel adıyla “Yenicuma Camii” dir.

Eskiden bu caminin önüne kadar denizdi. Çocukluğumda, hemen önünden denize girer, kepçe ile, karides benzeri, koyu kahve renkli  canlı balık yemi çıkarırdım.

1959 yılında sahilden yol geçirildi. Bu sırada, Tren Garının tam karşısında bulunan ve bizim salonunda müsamere yaptığımız, eski bir Ruhban Okulu olan, tarihi “Necatibey İlkokulu” yıkıldı!..

Bugünkü Büyükşehir Belediyesi de sahil yolu üzerinde 3 köprü yaptırdı. Üçü de görkemli ve çelik konstrüksiyon ağırlıklı.

Halkevi ve Eski Emniyet önündeki üstgeçitlere sözümüz yok. Ama, tarihi Yeni Cuma önünde yapılan ve her iki ucunda  “Çatallı Geyik Boynuzları” gibi uzanan ekleri olan köprü, ne bu işin uzmanı olan Mimar ve Mühendislerinin ne de bu kentteki Demokratik Kitle Kuruluşlarının içine sinmedi.

Büyükşehir yönetimini “uyardılar!”

Ama dinletemediler!

Osmanlı’ya öykünenler, Osmanlı’daki en önemli kurumlardan birinin “Meşveret” yani her işi bilenine danışmak kültürünü unutmuşlardı!

“İktidar benim! Ben yaparım olur!” kültürü ağır bastı. İş Yargı’ya intikal etti. Ama bu arada, köprü inşaatını da inatla sürdürdüler! Yargı, köprünün o ucube, çatallı fazlalıklarının yıkılmasına karar verdi. İş sonunda Danıştay’da kesin hükme bağlandı ve “birilerine kafeterya rantı olamadan!” o fazlalıklar yıkılacak ve Yenicuma önü açılacak.

Büyükşehir yöneticileri, o köprüyü yaparken, kendi cebinden harcamadı! Halkın vergileriyle yaptı. Şimdi, 21 Ekim’de “Yıkım işi için” ihale açılacak. 121 ton demir aksam yıkılacak.

Bedelini yine bu yoksul halk ödeyecek!

Mutlu musunuz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR